Plan lekcji to dla wielu uczniów "nauka na dwie zmiany". Powroty do domu o 20 i okienka między zajęciami są normą

Barbara Wesoła
Plany grozy czy plany lekcji? Szkoła do wieczora, okienka w trakcie lekcji.
Plany grozy czy plany lekcji? Szkoła do wieczora, okienka w trakcie lekcji. 123rf.com
Plany lekcji budzą od samego początku roku szkolnego silne emocje. Okazuje się, że nie wszystkie dzieci rozpoczną lekcje o godzinie 8, czy 8.45. Niektóre o tej godzinie pewnie będą zabierać się za odrabianie zadań domowych, bo do szkoły mają na 14, a zajęcia skończyły dzień wcześniej w porze dobranocki. Jeszcze inni zaspanym krokiem ruszą w kierunku szkół dużo wcześniej, aby zdążyć na pierwszą lekcję o 7 rano. Wykańczający harmonogram godzinowy to jeszcze nie wszystkie problemy planów lekcji w roku szkolnym 2022/2023. Dlaczego w tym roku szkolnym nauka odbywa się "na dwie zmiany" i co najbardziej martwi rodziców i uczniów?

Plan lekcji w roku szkolnym 2022/2023 dla wielu uczniów jest abstrakcją. Co stanowi problem?

W podstawówkach uczniowie w zdecydowanej większości zaczynają lekcje w godzinach porannych. Nawet w 8 klasach, z reguły kończą zajęcia w okolicach godziny 15.

Problemem są natomiast okienka między lekcjami, umieszczenie najtrudniejszych przedmiotów w jednym dniu lub też zajęć z wychowania fizycznego w środku dnia.

Na ten ostatni element szczególnie narzekają uczennice. Małe sale, brak pryszniców i czasu na to, aby odświeżyć się po wysiłku fizycznym, zniechęca do udziału w zajęciach.

Do szkoły dopiero po obiedzie? Plany lekcji w szkołach średnich martwią rodziców

Najczęściej to młodzież szkół średnich otrzymała takie plany lekcji, w które w pierwszej chwili trudno było uwierzyć. Wielu uczniów skończy zajęcia w późnych godzinach popołudniowych. Nie o 16 czy 17, ale nawet po godzinie 19 wieczorem.

Młodzież dzieli się planami w mediach społecznościowych:

Niewyspane dzieci i młodzież. Załamani rodzice

O ile niektórzy nastolatkowie cieszą się z możliwości porannej drzemki, to wracanie zimą ze szkoły do domu o 20 może być meczące. Dodatkowo rodzice zadają pytania:

  • Kiedy znaleźć czas na zadania domowe czy pasje?
  • Szkoła czy klub piłkarski? Z czego ma zrezygnować moje dziecko?
  • Ktoś pomyślał o tym, że wielu uczniów dojeżdża do szkół a połączeń brakuje?
  • Na angielski i matmę dwa razy w tygodniu syn nie dojedzie. Lekcje o 7 rano, a autobus 7.05.

Okazuje się bowiem, że niektóre szkoły wprowadziły inne rozwiązania. Zamiast trzymać uczniów do późna, zdecydowano, że lekcje rozpoczną się o 7 rano. W obecnej sytuacji nie ma przestrzeni na uwzględnienie naturalnych potrzeb dzieci w okresie wzrostu i dojrzewania dotyczących jakości i regularności snu.

Brakuje przestrzeni w szkołach oraz nauczycieli. Plany lekcji nie będą idealne. Dyrektorzy nie mają wyjścia?

Wiceminister MEiN „W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym nie ma większych różnic w zakresie godzin zakończenia obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach”. Dariusz Piontkowski wspomniał także we wtorek 6 września, że przyczyną pozostawania dzieci w szkołach do późnych godzin jest brak inwestowania przez samorządy w budowę nowych szkół.

Tymi słowami nie mają jednak czasu przejmować się dyrektorzy, którzy muszą opracować plan lekcji dla liczniejszej grupy uczniów. Powodów tej sytuacji jest kilka.

Przede wszystkim naukę w szkołach ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczynają uczniowie, którzy do pierwszej klasy szkoły podstawowej przyszli w 2014 roku, kiedy oprócz siedmiolatków do szkół na mocy reformy edukacji trafiła połowa rocznika sześciolatków. W wyniku tych zmian w szkołach średnich obecnie obserwujemy kumulację roczników, na którą placówki nie są przygotowane.

Ponadto od dwóch lat nie funkcjonują już gimnazja, co spowodowało, że w 2019 roku w klasach pierwszych szkół średnich mieliśmy podobną sytuację. Podwójny rocznik w szkołach ponadpodstawowych po likwidacji gimnazjów jeszcze nie ukończył edukacji, więc fizycznie budynki muszą pomieścić kolejną nadwyżkę uczniów.

Nie wszystkie placówki poradziły sobie z rozbudową szkół, czy dostosowaniem sal. Ale problemem są także braki kadrowe oraz przyjęcie uczniów z Ukrainy, dla których wprowadzono dodatkowe dostosowania w szkołach.

W efekcie wszystkie dzieci nie mogą przebywać w szkole podczas jednej zmiany, bo nie ma dla nich miejsc ani nauczycieli. To właśnie przyczyna zaskakujących planów lekcji dzieci, szczególnie w szkołach ponadpodstawowych. Plany lekcji w wielu szkołach nie są jeszcze opublikowane, a także mogą zostać zmienione. Czy będą to jednak znaczące zmiany okaże się za kilka tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji