Pokolenie Z czuje się samotne i zagubione. Na szali ich przyszłość zawodowa. Wsparcia mogą szukać w programach np. Fun.Tech.Future

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Osoby z pokolenia Z mają marzenia ambicje, ale nie wiedza jak je realizować. 60 proc. z nich czuje się samotna. Wielu potrzebuje wsparcia, aby poradzić sobie na rynku pracy.
Osoby z pokolenia Z mają marzenia ambicje, ale nie wiedza jak je realizować. 60 proc. z nich czuje się samotna. Wielu potrzebuje wsparcia, aby poradzić sobie na rynku pracy. Ashley Light/Unsplash
Młodzież w Polsce czuje się zagubiona i niepewna swojej przyszłości zawodowej. Osoby z pokolenia Z w wieku od 12 do 24 lat, często doświadczają poczucia osamotnienia i niezrozumienia w środowisku domowym, a także w szkole. Dlatego wkroczenie na rynek pracy rozwijanie swojego potencjału i osiąganie celów w życiu dorosłym może być dla nich trudne. Według badań problem dotyka aż 65 proc. „Zetek”. Są to często młodzi znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko. Fundacja Sukces Pisany Szminką po raz kolejny otwiera bezpłatny program, który ma pomóc młodych wkroczyć w dorosłość.

Spis treści

Zagubione pokolenie Z: wyzwaniem przyszłość zawodowa

Z danych wynika, że pokolenie Z (ludzie urodzeni w latach 1995-2010) to ponad 5,8 mln osób, co stanowi 15,4 proc. całej populacji Polski. Zagubienie i nieumiejętność podjęcia decyzji, jaką drogę obrać, są głównym powodem niezadowolenia z życia aż 65 proc. z nich, a co druga osoba ma poczucie niespełnionych ambicji.

Wielu młodych ludzi nie ma wsparcia w najbliższym otoczeniu, dlatego tak ważne są programy wspierające ich rozwój zawodowy, a także kompleksowa pomoc w stawianiu pierwszych kroków w dorosłość.

Młodzież ma świadomość konieczności szybkiego przyswajania nowych umiejętności, jednak często czują się zagubieni i nie wiedzą, jaką drogę zawodową obrać. To, czego jednak im brakuje, to wsparcie i pomoc ekspertów.

Młodym trzeba pokazać możliwości

Obecnie jest wiele możliwości zawodowych, o których młodzi często nie zdają sobie sprawy. Jak zauważa współzałożycielka Fundacji Sukces Pisany Szminką, szczególnie młodzieży z tzw. środowisk nieuprzywilejowanych brakuje wsparcia osób bardziej doświadczonych. Potrzebują pomocy eksperta, który będzie w stanie ich pokierować i podzielić się wiedzą, wskazując praktyczne, nowoczesne narzędzia do realizacji ich talentów i ambicji.

(...) Pragniemy dać szansę młodym ludziom zwłaszcza tym w trudnej sytuacji życiowej czy pochodzącym z obszarów i środowisk nieuprzywilejowanych – mówi Olga Legosz.

Dlatego Fundacja Sukces Pisany Szminką po raz kolejny startuje z programem Fun.Tech.Future.

Zagubienie i samotność młodych ludzi powodem blokad przed wejściem na rynek pracy

Z badania przeprowadzonego przez MindGenic AI wynika, że aż 60 proc. młodzieży w wieku od 12 do 24 lat ma czuje się osamotnione, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. Ponad połowa młodych ludzi odczuwa samotność we własnych domach, a 43 proc. deklaruje, że poczucie samotności w szkole lub na uczelni doskwiera im często.

Rozumiemy, że wchodzenie na rynek pracy może być przytłaczające dla młodych ludzi, a zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych nie należy do zadań najprostszych. Dlatego (...) wspieramy program Fun.Tech.Future. – zarówno w zakresie finansowym, jak i oferując realne działania: umożliwiamy młodzieży odbycie płatnych staży w wybranych perfumeriach Sephora oraz organizujemy dedykowane warsztaty makijażu, pozwalające przygotować się do spotkania o pracę. – mówi Małgorzata Dzięcielewska, Dyrektor Marketingu i Asortymentu Sephora w Polsce i Czechach.

Młodzi na rynku pracy - ponad 7,5 tys. prezesów ma mniej niż 25 lat

Mając odpowiednie wsparcie i warunki rozwoju, młodzi ludzie udowadniają swoją przedsiębiorczość i tkwiący w nich potencjał. Z najnowszych danych KRS opracowanych przez Dun&Bradstreet na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką dla Fun.Tech.Future. wynika, że aż 7 573 osoby w wieku do 23 lat zajmują kluczowe stanowiska w firmach zarejestrowanych w Polsce.

Wśród nich jest 645 prezesek i 2 583 prezesów. Blisko ⅓ prezesek i prezesów w tej najmłodszej grupie wiekowej jest z województwa mazowieckiego – aż 1 126 osób. Z kolei najmniej osób tę funkcję obejmuje w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim – po 48 osób.

Dla kogo program Fun.Tech.Future?

Udziałem w programie objęta może być młodzież:

  • ze środowisk nieuprzywilejowanych,
  • opuszczająca pieczę zastępczą,
  • opuszczająca domy dziecka,
  • z placówek wychowawczo-opiekuńczych,
  • z rodzin funkcjonujących w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

Program kierowany jest również do urzędów miast, domów dla usamodzielniających się matek, fundacji czy instytucji, które na co dzień wspierają młodych ludzi z wykluczonych środowisk. Projekt jest realizowany od 2019 roku, a jego głównym celem jest wsparcie na drodze zawodowej młodzieży u progu dorosłości.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji