Polonez na liście UNESCO: Polski taniec zdobył uznanie międzynarodowego komitetu

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Polonez, tradycyjny polski taniec, zyskał międzynarodowe uznanie, stając się częścią Listy Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Decyzję o wpisie podjęto na 18. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Kasane (Botswana) w grudniu 2023 roku.
Polonez, tradycyjny polski taniec, zyskał międzynarodowe uznanie, stając się częścią Listy Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Decyzję o wpisie podjęto na 18. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Kasane (Botswana) w grudniu 2023 roku. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Polonez, tradycyjny polski taniec korowodowy, zdobył uznanie UNESCO jako wyjątkowy element dziedzictwa kulturowego. Taniec ten ma szczególne znaczenie jako charakterystyczny dla Polski. Tańczony między innymi na studniówkach, tradycyjny taniec uzyskał międzynarodowe uznanie jako szósty element dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Spis treści

Polonez na liście UNESCO

Polonez, tradycyjny polski taniec, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Decyzja została podjęta na 18. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w Kasane (Botswana) w dniach 5-9 grudnia 2023 r. Polska zgłosiła poloneza do wpisu, podkreślając jego rolę w życiu społecznym i indywidualnym, budowaniu jedności, wspieraniu współdziałania i równości, oraz otwartości i dostępności.

Polonez Pod Gołym Niebem - Korneli Szlegel
Warto podkreślić, że Polonez nie tylko jest ważnym elementem kultury narodowej, ale także stanowi istotny wkład Polski w dziedzictwo kulturowe ludzkości. Jego wpisanie na listę UNESCO to zaszczyt i wyraz uznania dla bogactwa polskiej tradycji tanecznej. Polonez Pod Gołym Niebem - Korneli Szlegel

Polonez to nie tylko taniec korowodowy, ale również element kultury o głęboko zakorzenionych tradycjach. Początki poloneza sięgają prawdopodobnie ludowych tańców sprzed XVII wieku, co czyni go jednym z najstarszych tańców wciąż obecnych w kulturze współczesnej. Charakteryzuje się on uroczystością i elegancją, co sprawia, że doskonale nadaje się do uświetniania zarówno historycznych wydarzeń, jak i współczesnych ceremonii, takich jak studniówki.

Od kiedy to właśnie poloneza tańczymy podczas studniówki? Jak możemy przeczytać w artykule Barbary Wesołej w serwisie Strefa Edukacji: „Obecnie polonez tradycyjnie otwiera bale maturalne, czyli studniówki. Prawdopodobnie zwyczaj ten został zapoczątkowany w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy bale maturalne stały się powszechne.”

Czytaj też: Skąd polonez na studniówce? Jak tańczyć poloneza? Wyjaśniamy, ile trwa taniec otwierający bal maturalny i do jakiej muzyki go tańczymy

Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Zgodnie z Konwencją UNESCO z 2003 roku, dziedzictwo niematerialne obejmuje zwyczaje, przekaz ustny, wiedzę, umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzenie kulturowe. Polonez jako element dziedzictwa niematerialnego reprezentuje kulturę i tradycje społeczności, grupy czy jednostki.

Warto zaznaczyć, że polonez to już szósty polski wpis na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wcześniej wyróżniono m.in.

  • szopkarstwo krakowskie,
  • kulturę bartniczą,
  • sokolnictwo,
  • tradycję dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała
  • oraz flisactwo.

Na liście UNESCO znajdują się również jedne z najcenniejszych obiektów historycznych i przyrodniczych. Obecnie Polska może poszczycić się 17 obiektami na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, obejmującymi zarówno zabytki architektury, jak i unikalne obszary przyrodnicze.

Stare Miasto w Krakowie, wpisane w 1978 roku, to jeden z najstarszych obiektów na tej prestiżowej liście, podczas gdy lasy bukowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wyróżnione w 2021 roku, reprezentują najnowszy dodatek do polskiego dziedzictwa światowego. UNESCO stale uznaje wkład Polski w zachowanie i promocję różnorodności kulturowej oraz przyrodniczej na skalę światową.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: unesco.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polonez na liście UNESCO: Polski taniec zdobył uznanie międzynarodowego komitetu - Strona Podróży

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji