Spis treści
Polscy studenci wśród najlepszych. „Uczestnicy mistrzostw zmieniają informatyczny świat”
Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu, a w zasadzie International Collegiate Programming Contest (ICPC) to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie. Uczestnicy startują w drużynach, reprezentując najlepsze informatyczne uczelnie na świecie. Chcąc walczyć o medale, najpierw trzeba dojść do finału – już to jest dużym osiągnięciem.
– Uniwersytet Warszawski od roku 1994 co roku awansuje do finałów i jest jedyną uczelnią w świecie, która przez kolejnych 30 lat brała udział w finałach w walce o medale. Największe sukcesy Uniwersytetu Warszawskiego to dwukrotne mistrzostwo świata i dwukrotne wicemistrzostwo świata – mówi nam prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.
Osiągnięcia polskich studentów w tym prestiżowym konkursie przekładają się również na kształt informatycznego świata.
– Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnicy mistrzostw, zmieniają informatyczny świat – stoją między innymi za rozwojem ChatGPT, pracują w czołowych firmach informatycznych w świecie, rozwijają konkurujące ze światem polskie firmy jak MIMSolution, Codilime, Deepsense.ai, Nomagic.ai, RTB i wiele innych. Wyżej wspomnieliśmy też o osiągnięciach w nauce. W tym sensie Uniwersytet Warszawski można porównywać z najlepszymi uczelniami na świecie, w tym z Harvardem – dodaje prof. Diks.
Historia prestiżowego konkursu programistycznego i osiągnięcia Polaków
The International Collegiate Programming Contest to konkurs, który swoją historią sięga 1970 roku. Mistrzostwa są dwuetapowe. Na początku odbywają się eliminacje regionalne, w trakcie których trzyosobowe drużyny (każda z nich reprezentuje jedną uczelnię) mają do dyspozycji jeden komputer i kilka lub kilkanaście zadań algorytmiczno-programistycznych do rozwiązania. Ich czas pracy wynosi pięć godzin. Do kolejnego etapu przechodzą drużyny, które poprawnie rozwiązały zadania w wyznaczonym czasie. Finał konkursu przebiega podobnie.
Osoby, które chcą przystąpić do mistrzostw, muszą mieć zdolność precyzyjnej analizy zadań algorytmicznych, być sprawni w programowaniu, posiadać umiejętność kompilowania, śledzenia i wykonywania programów w przynajmniej jednym środowisku programistycznym, a także znać techniki projektowania algorytmów i struktur danych. Bardzo ważna jest też umiejętność pracy w zespole.
Chociaż pierwszy tego typu konkurs odbył się w 1970 roku, to za oficjalny rok rozpoczęcia mistrzostw uznaje się 1977 roku, kiedy to pierwszy raz przeprowadzono zawody w trybie dwustopniowym. Od ok. 1990 roku konkurs stał się ogólnoświatowy.
Wśród dotychczasowych mistrzów świata znajdują się zespoły reprezentujące najlepsze uczelnie informatyczne z całego świata, w tym Uniwersytet Warszawski, który zwyciężył w 2003 i 2007 roku. Sukcesy młodych studentów z Polski w tym prestiżowym konkursie są związane z osobą prof. Jana Madeya, która w roku akademickim 1993/94 sformował pierwszą drużynę z Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczynając tym samym dobrą passę młodych Polaków.
Wówczas polski zespół w składzie Jacek Chrząszcz, Piotr Krysiuk i Tomasz Śmigielski nie tylko dostał się do finału, ale także zajął jedenaste miejsce w mistrzostwach. Od tego roku Uniwersytet Warszawski nieprzerwanie bierze udział w finałach konkursu i jest jedyną uczelnią na świecie, która może się tym poszczycić.
Polacy zdobyli także tytuł mistrzów w programowaniu:
- w 2003 roku drużyna w składzie: Tomasz Czajka, Andrzej Gąsienica-Samek, Krzysztof Onak;
- w 2007 roku drużyna w składzie: Marek Cygan, Marcin Pilipczuk, Filip Wolski.
Ponadto trzykrotnie zdobyli tytuł wicemistrzów:
- w 2006 Uniwersytet Jagielloński w składzie: Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak, Paweł Walter;
- w 2012 Uniwersytet Warszawski w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka;
- w 2017 Uniwersytet Warszawski w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski.
Kolejne Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu odbędą się po pandemicznej przerwie w roku akademickim 2023/2024.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?