Polscy studenci wśród najlepszych. Zwyciężają w najbardziej prestiżowym konkursie informatycznym na świecie

Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Studenci z Polski już nie raz mogli pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w nauce na skalę ogólnoświatową. W tym gronie zaszczytne miejsce zajmują młodzi polscy programiści od lat biorący udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC). Ci z Uniwersytetu Warszawskiego nieprzerwanie od wielu lat awansują do finału prestiżowego konkursu.

Spis treści

Polscy studenci wśród najlepszych. „Uczestnicy mistrzostw zmieniają informatyczny świat”

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu, a w zasadzie International Collegiate Programming Contest (ICPC) to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie. Uczestnicy startują w drużynach, reprezentując najlepsze informatyczne uczelnie na świecie. Chcąc walczyć o medale, najpierw trzeba dojść do finału – już to jest dużym osiągnięciem.

– Uniwersytet Warszawski od roku 1994 co roku awansuje do finałów i jest jedyną uczelnią w świecie, która przez kolejnych 30 lat brała udział w finałach w walce o medale. Największe sukcesy Uniwersytetu Warszawskiego to dwukrotne mistrzostwo świata i dwukrotne wicemistrzostwo świata – mówi nam prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Mężczyzna siedzi przed komputerem i programuje.
Uniwersytet Warszawski od wielu lat przechodzi do finału prestiżowych światowych mistrzostw w programowaniu. freepik/ pressfoto

Osiągnięcia polskich studentów w tym prestiżowym konkursie przekładają się również na kształt informatycznego świata.

– Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnicy mistrzostw, zmieniają informatyczny świat – stoją między innymi za rozwojem ChatGPT, pracują w czołowych firmach informatycznych w świecie, rozwijają konkurujące ze światem polskie firmy jak MIMSolution, Codilime, Deepsense.ai, Nomagic.ai, RTB i wiele innych. Wyżej wspomnieliśmy też o osiągnięciach w nauce. W tym sensie Uniwersytet Warszawski można porównywać z najlepszymi uczelniami na świecie, w tym z Harvardem – dodaje prof. Diks.

Historia prestiżowego konkursu programistycznego i osiągnięcia Polaków

The International Collegiate Programming Contest to konkurs, który swoją historią sięga 1970 roku. Mistrzostwa są dwuetapowe. Na początku odbywają się eliminacje regionalne, w trakcie których trzyosobowe drużyny (każda z nich reprezentuje jedną uczelnię) mają do dyspozycji jeden komputer i kilka lub kilkanaście zadań algorytmiczno-programistycznych do rozwiązania. Ich czas pracy wynosi pięć godzin. Do kolejnego etapu przechodzą drużyny, które poprawnie rozwiązały zadania w wyznaczonym czasie. Finał konkursu przebiega podobnie.

Osoby, które chcą przystąpić do mistrzostw, muszą mieć zdolność precyzyjnej analizy zadań algorytmicznych, być sprawni w programowaniu, posiadać umiejętność kompilowania, śledzenia i wykonywania programów w przynajmniej jednym środowisku programistycznym, a także znać techniki projektowania algorytmów i struktur danych. Bardzo ważna jest też umiejętność pracy w zespole.

Chociaż pierwszy tego typu konkurs odbył się w 1970 roku, to za oficjalny rok rozpoczęcia mistrzostw uznaje się 1977 roku, kiedy to pierwszy raz przeprowadzono zawody w trybie dwustopniowym. Od ok. 1990 roku konkurs stał się ogólnoświatowy.

Wśród dotychczasowych mistrzów świata znajdują się zespoły reprezentujące najlepsze uczelnie informatyczne z całego świata, w tym Uniwersytet Warszawski, który zwyciężył w 2003 i 2007 roku. Sukcesy młodych studentów z Polski w tym prestiżowym konkursie są związane z osobą prof. Jana Madeya, która w roku akademickim 1993/94 sformował pierwszą drużynę z Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczynając tym samym dobrą passę młodych Polaków.

Wówczas polski zespół w składzie Jacek Chrząszcz, Piotr Krysiuk i Tomasz Śmigielski nie tylko dostał się do finału, ale także zajął jedenaste miejsce w mistrzostwach. Od tego roku Uniwersytet Warszawski nieprzerwanie bierze udział w finałach konkursu i jest jedyną uczelnią na świecie, która może się tym poszczycić.

Polacy zdobyli także tytuł mistrzów w programowaniu:

  • w 2003 roku drużyna w składzie: Tomasz Czajka, Andrzej Gąsienica-Samek, Krzysztof Onak;
  • w 2007 roku drużyna w składzie: Marek Cygan, Marcin Pilipczuk, Filip Wolski.

Ponadto trzykrotnie zdobyli tytuł wicemistrzów:

  • w 2006 Uniwersytet Jagielloński w składzie: Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak, Paweł Walter;
  • w 2012 Uniwersytet Warszawski w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka;
  • w 2017 Uniwersytet Warszawski w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski.

Kolejne Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu odbędą się po pandemicznej przerwie w roku akademickim 2023/2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji