Spis treści
Nauczyciele zasługują na uznanie
Międzynarodowy program eTwinning został zainaugurowany w 2005 r. przez Komisję Europejską. Celem przedsięwzięcia jest promowanie szkolnej współpracy międzynarodowej w Europie.
– Laureatom, zwycięzcom i wszystkim uczestniczącym, po pierwsze dziękuję za zaangażowanie, a po drugie – proszę o więcej, bo przecież robicie to, oczywiście dla własnej przyjemności, ale też dla młodzieży, która dzięki wam dostaje dodatkową szansę – podkreśliła w poniedziałek Nowacka podczas ceremonii wręczenia nagród w konkursie eTwinning 2024 w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
– Dynamika świata wymaga od nas dzisiaj ciągłego dostosowywania się, ciągłej zmiany. Nic nie może stać w miejscu, ani rozwój, ani edukacja. Bycie liderem oznacza ciągłą zmianę i ciągłe nadążanie za pędzącym światem. I to państwo nauczycielki i nauczyciele robicie - powiedziała. Jako koordynatorzy projektów współpracujecie ponad podziałami, poza granicami. Wymieniacie się informacjami, materiałami do nauki i jest to ogromna szansa na dodatkowy rozwój dla młodzieży – dodała.
Zwróciła uwagę na podejmowane w projekcie tematy, „istotne nie tylko z punktu widzenia lokalnych społeczności, ale często mających też globalne znaczenie”, np. wyzwania klimatyczne i kwestie ochrony zdrowia. Dodała, że „niezwykle ważnym aspektem jest oswajanie nowych technologii, odpowiednie rozeznanie szans i zagrożeń”.
Nowacka zaznaczyła, że zaangażowanie nauczycieli jest niezwykle budujące i zasługuje na najwyższe uznanie.
– Polska szkoła jest, owszem, dla uczniów, ale stoi nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorkami i dyrektorami, którzy wspólnie budują innowacyjność polskiej szkoły. Cieszę się, że do tego grona innowatorów dołączają kuratorki i kuratorzy – dodała.
Podkreśliła, że program eTwinning wpisuje się w ideę nowoczesnej szkoły, która odpowiada na wyzwania przyszłości i przystosowuje do świata wymagającego nieustannego podnoszenia kwalifikacji i uczenia się, chociażby nowych technologii.
– To idea bardzo bliska ministerstwu, więc cieszę się, że możemy w tak dobrej synergii współpracować – dodała.
Przewodnicząca Rady Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), wiceministra edukacji Joanna Mucha pogratulowała zebranym bycia „ambasadorami zmiany”.
– Myślę, że każdy z nas może być dumny, że uczestniczył w tak wizjonerskim projekcie (...). Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że bierzecie udział w tej pracy. To nie jest coś, co należy do podstawowego państwa obowiązku, to jest coś (...) wszechogarniającego, co przestawia naszą edukację, każdą edukację w każdym kraju europejskim, na zupełnie inne tory – dodała.
Konkurs „Nasz projekt eTwinning”
W obecnej 19. edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning” nagrodzono 18 (spośród 68 zgłoszonych) projektów i ich autorów – 22 nauczycielki i 4 nauczycieli. Nagrody przyznano w 8 kategoriach: czterech kategoriach wiekowych: projekt dla uczniów w wieku 3-6 lat, projekt dla uczniów w wieku 7-10 lat, projekt dla uczniów w wieku 11-15 lat, projekt dla uczniów w wieku 16-19 lat i czterech kategoriach dodatkowych: Dobrostan w szkole, Synergia eTwinning i Erasmus+, Ambasador eTwinning, Edukacja na rzecz walki z dezinformacją oraz Wykorzystanie sztucznej inteligencji do aktywizacji wykluczonych.
W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.
W ramach programu nauczyciele i uczniowie z różnych krajów wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych. W ten sposób doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczajają się do pracy zespołowej.
Od marca 2013 r. Program eTwinning został poszerzony o kraje sąsiadujące z UE: Armenię, Azerbejdżan, Czarnogórę, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę, należących do Partnerstwa Wschodniego, a także Tunezję, będącą członkiem Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego (EUROMED) oraz Jordanię i Liban.
Polską narodową agencją programu eTwinning jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Konkurs organizowany jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: