Ponad 30 tys. maturzystów zawnioskowało o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych. CKE zmieniło wyniki dla blisko 2200 z nich

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Niektórzy maturzyści wnioskowali o weryfikację wyników matury 2022. CKE zmieniło wyniki
Niektórzy maturzyści wnioskowali o weryfikację wyników matury 2022. CKE zmieniło wyniki Polska Press
Wyniki z matury dla niektórych maturzystów nie były oczywiste. Ponad 30 tysięcy zdających zawnioskowało do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o wgląd do swoich arkuszy maturalnych. Maturzyści złożyli wnioski o dostęp do ponad 30,4 tys. ocenionych arkuszy egzaminacyjnych. Blisko 10 tys. poprosiło o weryfikację wyników. W efekcie CKE zmieniło wyniki łącznie prawie 2200 matur! Które matury budziły najwięcej wątpliwości wśród zdających?

Spis treści

Czy można zobaczyć swój arkusz maturalny po egzaminie?

Każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może także wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, ma prawo wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub ją podtrzymać.

Jak przekazał PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w 2022 r. zdający złożyli w OKE wnioski o wgląd do 30 418 arkuszy egzaminacyjnych. Po dokonaniu wglądu maturzyści zawnioskowali do dyrektora danej OKE o weryfikację sumy punktów przyznanych przez egzaminatorów w przypadku 9136 arkuszy. Po weryfikacji sumy punktów przez drugiego egzaminatora, wyznaczonego przez dyrektora OKE, ⁣dyrektorzy podjęli decyzję o zmianie wyniku w przypadku 2198 arkuszy. Jest to stan z 18 sierpnia br.

Nie zgadzam się z wynikiem matury. Jak uzyskać wersyfikację wyników?

Maturzysta ma prawo odwołać się od otrzymanego wyniku matury. Jeżeli kwestionuje wynik, powinien:

 • złożyć wniosek o wgląd do arkusza do OKE,
 • wystąpić o weryfikację oceny do dyrektora OKE,
 • czekać na rozpatrzenie wniosku i nowe wyniki.

Od decyzji dyrektora OKE i ponownej weryfikacji wyników również można się odwołać. Maturzysta w dalszym ciągu kwestionujący ocenę swoje arkusza maturalnego musi złożyć odwołanie od wyników do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W jego skład wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.

Wniosek o odwołanie do KAE należy złożyć w terminie 7 dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań niezweryfikowanych pozytywnie w OKE. W odwołaniu do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego zdający są zobowiązani wskazać konkretne zadania, w których przypadku nie zgadzają się z rozstrzygnięciem dyrektora OKE, dotyczącym oceny z egzaminu, uzasadnić swoje zdanie, wyjaśniając poprawność merytoryczną rozwiązania zadania i jego zgodność z poleceniem.

Co dalej dzieje się z wnioskiem o ponowną weryfikację? Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ponownie rozpatruje go OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie lub tylko część odpowiedzi, lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

OKE przyjęło ponad 30 tys. wniosków o wgląd do arkuszy maturalnych 2022. Z jakich przedmiotów wyniki budziły wątpliwości?

Najczęściej maturzyści występowali z wnioskiem o wgląd do arkuszy z następujących przedmiotów:

 • język polski na poziomie podstawowym – złożono 5439 wniosków o wgląd, 2158 wniosków o weryfikację sumy punktów uzyskanych z egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym. Dyrektorzy OKE wydali 383 decyzje o zmianie wyniku.
 • matematyka na poziomie podstawowym – złożono 5390 wniosków o wgląd, 1240 wniosków o weryfikację punktów. Dyrektorzy OKE wydali 101 decyzji o zmianie wyniku.

Dużą liczbę wniosków o wgląd złożono także w odniesieniu do arkuszy: z biologii, z chemii i z języka polskiego na poziomie rozszerzonym:

 • biologia – złożono 5305 wniosków o wgląd, 2076 wniosków o weryfikację sumy punktów. Dyrektorzy OKE wydali 569 decyzji o zmianie wyniku.
 • chemia – złożono 4831 wniosków o wgląd do arkuszy, a 1100 o weryfikację punktów. Dyrektorzy OKE wydali 409 decyzji o zmianie wyniku.
 • język polski na poziomie rozszerzonym – złożono 2046 wnioski o wgląd do prac, 844 wnioski o weryfikację sumy uzyskanych punktów. Dyrektorzy OKE wydali 145 decyzji o zmianie wyniku.

Po otrzymaniu negatywnego rozstrzygnięcia dyrektora OKE część maturzystów zwróciło się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego o weryfikację oceny 911 zadań egzaminacyjnych. Członkowie Kolegium zdecydowali o przyznaniu punktów za rozwiązanie danego zadania w 33 przypadkach, najczęściej w zakresie języka polskiego na poziomie podstawowym – 8 zadań – i z biologii na poziomie rozszerzonym – 7 zadań. To stan z 26 sierpnia br.

Matura 2022 zakończona. Jakie były wymagania?

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – w związku z epidemią COVID-19 egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym:

 • z języka polskiego,
 • matematyki,
 • języka obcego nowożytnego.

Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

W tym roku, po raz pierwszy, absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych musieli dodatkowo przystąpić do obowiązkowego egzaminu pisemnego z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Podobnie jak w ubiegłym roku nie było obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebowali wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Wyniki matury 2022 i matury poprawkowej 2022. Gdzie je sprawdzić?

Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie określono progu zaliczeniowego.

Do egzaminów pisemnych z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym i w terminie dodatkowym w 2022 r. przystąpiło 269 490 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia) oraz 34 absolwentów – obywateli Ukrainy, których przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Maturę zdało w tym roku 229 045 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, czyli 85 proc.

Podobnie jak w latach ubiegłych wraz z tegorocznymi absolwentami do egzaminów maturalnych przystąpili też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich były osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach, przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Wyniki matury 2022 można sprawdzić w specjalnym systemie ZUI.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji