Poselski projekt przegłosowany w Sejmie. Co z wcześniejszymi emeryturami nauczycielskimi, zmianami na studiach medycznych i rolą kuratora?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Co zakłada?
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Co zakłada? Obraz autorstwa Freepik/ gpointstudio
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, zmiany w świadczeniach kompensacyjnych, reformy w zakresie studiów medycznych i zwiększenie nadzoru kuratora nad szkołami niepublicznymi – o tych i innych kwestiach rozmawiano (14.06.23) w trakcie pierwszego czytania poselskiego projektu, dotyczącego zmian w oświacie. Drugie czytanie odbyło się 15 czerwca, a 16 czerwca projekt trafił znów do Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży. Tego samego dnia Sejm głosami 236 posłów przegłosował projekt.

Spis treści

Projekt poselski ws. wcześniejszych emerytur przegłosowany w Sejmie

W piątek (16 czerwca) Sejm uchwalił ustawę dającą prawo do emerytury na szczególnych zasadach nauczycielom, którzy podjęli pracę przed wprowadzeniem reformy emerytalnej z 1999 r. Ustawa m.in. zwiększa nadzór kuratora nad szkołami i liberalizuje przepisy dotyczące tworzenie na uczelniach kierunków lekarskich. Za uchwaleniem ustawy głosowało 236 posłów, 39 było przeciw, 178 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu.

Drugie czytanie projektu poselskiego o zmianach w oświacie

W czwartek (15 czerwca) odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu projektu ustawy przygotowanej przez posłów PiS o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.

– Przedstawiony projekt ustawy jest w wielu wypadkach odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska oświatowe, akademickie czy samorządowe – podkreślił Tomasz Zieliński (PiS). Wskazał, że projekt zapewnia prawo do emerytury na szczególnych zasadach nauczycielom, którzy podjęli pracę przed wprowadzeniem reformy emerytalnej z 1999 r. Doprecyzowuje – jak mówił – zasady oceny pracy nauczyciela, rozszerza katalog uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także daje kuratorom skuteczny nadzór nad szkołami niepublicznymi.

Zieliński dodał, że w projekt przedłuża na lata 2024 i 2025 r. przepisy dotyczące finansowania zadań z zakresu oświaty i wychowania dla uczniów z Ukrainy. Wskazał, że projekt ułatwi uczelniom otwieranie kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych, zwiększy dostęp studentom do stypendiów socjalnych oraz rozszerzy krąg osób, które będą mogły wnioskować o certyfikat znajomości języka polskiego, jako obcego – bez egzaminu.

Posłowie klubów KO, Lewicy, KP-PSL oraz kół Konfederacji, Polski 2050 i Wolnościowców podkreślali, że projekt zmienia zapisy aż 15 ustaw. Uwagi krytyczne ze strony opozycji skierowane były w stronę zasad przyznawania nauczycielom wcześniejszych emerytur, rozszerzenia uprawnień nadzorczych kuratorów oraz zmiany przepisów dotyczących warunków umożliwiających uczelniom ubieganie się o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym.

Kolejne posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży, na którym rozpatrzone będą zgłoszone poprawki zostało zaplanowane na 16 maja o godz. 12.30.

Projekt dotyczący edukacji. Pierwsze czytanie

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę, 14 czerwca. Główne założenia ustawy zaprezentował Tomasz Zieliński (PiS).

Projekt dotyczy zarówno zmian w systemie szkolnictwa wyższego, jak i edukacji, instytutów naukowych czy emerytur nauczycielskich. Nowe przepisy mają realizować m.in. zapowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka dotyczące tzw. emerytur stażowych dla nauczycieli. Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski pozytywnie ocenił zmiany proponowane w zakresie oświaty.

Posłanki opozycji, m.in. Katarzyna Lubnauer (KO) i Kinga Gajewska (KO) zwracały uwagę na to, że projekt jest bardzo obszerny, obejmuje aż 15 ustaw dotyczących różnych, niezwiązanych ze sobą zagadnień, dlatego powinien być procedowany jako kilka oddzielnych projektów rządowych. Poza tym – jak mówiły – nie został poddany konsultacjom ze stroną społeczną. W czasie głosowania przepadł wniosek Gajewskiej o wysłuchanie publiczne projektu. Posłowie opozycji wnioskowali również o przerwę i zwołanie wspólnej komisji z Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej z uwagi na obszerną materię projektu. Ten wniosek również przepadł w głosowaniu.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Na jakich zasadach?

Emocje w czasie obrad komisji wzbudziły zwłaszcza przepisy dotyczące emerytur nauczycielskich.

Joanna Borowiak (PiS) podkreśliła, że nowelą przywrócone zostanie prawo nauczycieli do wcześniejszych emerytur, które – jak mówiła – odebrano podczas rządów PO. Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński, odnosząc się do słów Borowiak, skorygował, że prawo to odebrał rząd AWS (w czasie reformy emerytalnej w 1999 r.), a nie PO. Chodzi tutaj o prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy.

ZNP postuluje o przywrócenie nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88. Jednak – w ocenie Baszczyńskiego – projekt poselski nie przywraca tego prawa.

Trwa głosowanie...

Czy powinny wrócić wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

– To jest zupełnie inne rozwiązanie (obecnie procedowane przez Sejm – PAP), które spowoduje, iż nauczyciel, który pójdzie na tego typu emeryturę, może mieć wysokość świadczenia poniżej minimalnego świadczenia, ponieważ jest to typowo kapitałowe rozwiązanie – powiedział wiceprezes ZNP.

Zmiany w zakresie studiów medycznych

Sporo emocji wzbudziły także zmiany w zakresie studiów medycznych. W projekcie zaproponowano zliberalizowanie przepisów odnoszących się do umożliwienia ubiegania się o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym przez uczelnie, które nie spełniały warunków poddania się ewaluacji jakości działalności naukowej. Katarzyna Lubnauer (KO) oceniła, że podstawą kształcenia jest klinika, a część uczelni, które będą mogły otworzyć studia na kierunkach lekarskich – ich nie ma, co ma się negatywnie odbić na jakości studiów.

Zbigniew Dolata (PiS) zapewnił, że zwiększenie dostępności studiów medycznych nie będzie wiązać się z ich niższym poziomem.

– Mamy ogromny deficyt lekarzy. Za rządów Platformy nie robiono z tym absolutnie nic – ocenił.

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek uzasadniał również potrzebę licznych zmian w ustawie o Instytutach Badawczych, która została uchwalona w 2010 r. Podkreślał, że jest to efekt oczekiwań ze strony instytutów i nadzorujących ich resortów.

Posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży. Które poprawki zatwierdzono?

W czasie środowych prac komisji przyjęto szereg poprawek, m.in.:

  • doprecyzowanie zasad ustalania podstawy i wysokości projektowanej wcześniejszej emerytury dla nauczycieli;
  • rozszerzenia kręgu osób, które będą mogły wnioskować o wydanie certyfikatu znajomości języka polskiego bez konieczności zdania egzaminu;
  • zmienienie nazwy Akademii Ignatianum w Krakowie na Uniwersytet Ignatianum w Krakowie (od 1.09.23).

Krystyna Szumilas (PO) pytała, czy złożona poprawka przyczyni się do jej podwyższenia. Wiceminister Piontkowski stwierdził, że wysokość tej emerytury będzie ustalana indywidualnie, w zależności od przypadku.

Odrzucone zostały wszystkie poprawki zgłaszane przez opozycję, m.in.:

  • wykreślenie tych zapisów noweli, które nie dotyczyły Karty Nauczyciela, m.in. instytutów badawczych czy Sieci Badawczej Łukasiewicz (poprawka zgłoszona przez Michała Gramatykę z Polska 2050);
  • usunięcie zapisu zmierzającego do zwiększenia nadzoru kuratora nad szkołami i placówkami niepublicznymi (poprawka zgłoszona przez Kingę Gajewską z KO);

Posłanka KO oceniła, że zapis ten znajdował się w zawetowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy Lex Czarnek. Zgodnie z nimi organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł polecić osobie prowadzącej niepubliczną szkołę lub placówkę niezwłoczne umożliwienie wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego w szkole lub placówce; wykonywanie tych czynności powinno rozpocząć się nie później, niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania polecenia.

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

Określono też wyraźnie termin usunięcia uchybień, w razie ich stwierdzenia przez organ nadzoru. Obecnie szkoła, placówka lub organ je prowadzący będą miały na to nie więcej niż 30 dni. W przypadku braku reakcji na zamiar przeprowadzenia kontroli, jak i zignorowanie jej zaleceń, na podstawie projektowanych przepisów, szkoła niepubliczna lub placówka może zostać wykreślona z ewidencji.

Zgodnie z harmonogramem drugie czytanie projektu zaplanowane zostało na czwartek wieczorem.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
przechodzień
Ustawa wymaga gruntownej przebudowy a proponowane zmiany są mało istotne i nie wiele zmienią w poprawie polskiej edukacji.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji