Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli po zmianach. Przyjęto nowelizację ustawy. Kto skorzysta ze świadczenia?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kompensówki dla większego grona osób. Nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta.
Kompensówki dla większego grona osób. Nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta. GettyImages
Nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw została przyjęta. Zmiany dotyczą m.in. świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Przepisy przede wszystkim rozszerzają grupę uprawnionych. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie kompensacyjne po zmianach? Kiedy nowelizacja wejdzie w życie? Ile wynosi świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli w 2023 roku? Wyjaśniamy.

Spis treści

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2023

Świadczenie kompensacyjne to świadczenie przedemerytalne dla nauczycieli. Mogą skorzystać z niego pedagodzy, którzy mają wypracowane 20 lat pracy (ale 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego), rozwiązali umowę z pracodawcą, ale jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Do końca roku szkolnego 2022/2023 (do 31 sierpnia 2023) w szkołach, do których uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przybył do Polski w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, mogą pracować nauczyciele na tzw. kompensówce. To wyjątek będący wynikiem nowelizacji Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która trafiła do podpisu prezydenta 16 stycznia 2023.

Ta możliwość dla nauczycieli została przedłużona do 31 sierpnia 2024 roku.

Ile wynosi świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli?

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest wyliczana na podstawie komunikatu GUS-u na temat dalszego średniego trwania życia dla osoby w wieku 60 lat. Jednak kwota zasiłku nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

W lutym 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,4 tys. osób. Wtedy przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 3018,90 zł. Od 1 marca 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, podobnie jak emerytury i renty, wzrosły o 13,8 proc. (minimum 250 zł).

Więcej osób uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli po zmianach

Najważniejszą zmianą w nowelizacji Ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych jest rozszerzenie grupy osób uprawnionych do pobierania świadczenia. Do tej pory o kompensówkę mogli się starać nauczyciele zatrudnieni w:

 • publicznych i niepublicznych przedszkolach;
 • publicznych i niepublicznych szkołach (o uprawnieniach szkół publicznych);
 • publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego;
 • młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii;
 • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauk, metod pracy i wychowania.

Dzięki zmianom ze świadczenia mogą skorzystać także nauczyciele z publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych, o których mowa w art. 2 pkt 6 ustawy — Prawo oświatowe.

W związku z licznymi postulatami tej grupy nauczycieli o przyznanie im prawa do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, z uwagi na charakter pracy tych nauczycieli, projekt ustawy przewiduje zmianę (...) polegającą na objęciu tym świadczeniem nauczycieli publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych — napisano w projekcie nowelizacji

Ustalono także do wymagana podczas starania się o świadczenie wypracowanego stażu 20 lat pracy, wlicza się również okresy wykonywania pracy w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych.

W jakim wieku można przejść na świadczenie kompensacyjne?

O świadczenie przedemerytalne nauczyciele mogą się starać, jeżeli spełnią kilka warunków, a jednym z nich jest wiek pedagoga. Wiek uprawniający do świadczenia to odpowiednio:

 • 55 lat – w latach 2009–2014,
 • 55 lat w przypadku kobiet i 56 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2015–2016,
 • 55 lat w przypadku kobiet i 57 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2017–2018,
 • 55 lat w przypadku kobiet i 58 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2019–2020,
 • 55 lat w przypadku kobiet i 59 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2021–2022,
 • 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2023–2024,
 • 56 lat w przypadku kobiet i 61 lat w przypadku mężczyzn – w latach 2025–2026,
 • 57 lat w przypadku kobiet i 62 lata w przypadku mężczyzn – w latach 2027–2028,
 • 58 lat w przypadku kobiet i 63 lata w przypadku mężczyzn – w latach 2029–2030,
 • 59 lat w przypadku kobiet i 64 lata w przypadku mężczyzn – w latach 2031–2032.

Podstawa prawna. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja ma wejść w życie już od przyszłego roku szkolnego, a więc z dniem z dniem 1 września 2023 r. Przypominamy, że najważniejszą ustawą regulującą zasady przyznawania świadczenia kompensacyjnego jest Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

ZUS przypomina także o innych aktach prawnych, które mogą być pomocne w interpretacji przepisów dotyczących świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli:

 • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe;
 • Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
 • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych.

Czy zmiany są już pewne? Ustawa czeka na podpis prezydenta

Nowelizacja zakłada szereg zmian, które dotyczą zawodu nauczyciela m.in. wcześniejsze emerytury.

Przedstawiony projekt ustawy jest w wielu wypadkach odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska oświatowe, akademickie czy samorządowe – podkreślił Tomasz Zieliński (PiS). Wskazał, że projekt zapewnia prawo do emerytury na szczególnych zasadach nauczycielom, którzy podjęli pracę przed wprowadzeniem reformy emerytalnej z 1999 r. Doprecyzowuje – jak mówił – zasady oceny pracy nauczyciela, rozszerza katalog uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także daje kuratorom skuteczny nadzór nad szkołami niepublicznymi.

16 czerwca Sejm przyjął ustawę. Za uchwaleniem ustawy głosowało 236 posłów, 39 było przeciw, 178 wstrzymało się od głosu. Następnie nowelizacja trafiła do Senatu. 28 lipca Sejm odrzucił większość poprawek Senatu i przyjął nowelę. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji