Rafał Morawiec. Stara się w szkole nie dominować, a raczej inspirować

Ewelina Żuberek
W I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku Rafał Morawiec od 27 lat uczy historii. Spod swoich skrzydeł wypuścił kilkunastu laureatów i finalistów olimpiad historycznych.

Dumny z osiągnięć uczniów i ich chęci do nauki

„Bo tu wszystko przecież miało trwać najwyżej pięć lat, a może mniej” - cytuje słowa Zbigniewa Preisnera Rafał Morawiec zapytany o karierę nauczyciela. A w szkole uczy już lat 27 lat. Tytuł magistra zdobył na uniwersytecie w Krakowie.

- W planach była praca naukowa, a wyszło liceum. To w gruncie rzeczy ciekawe miejsce, a przecież Zbigniew Herbert napisał: „Powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych”. I tak, od ponad ćwierć wieku, staram się w szkole nie dominować, a raczej inspirować swoich uczniów - mówi Rafał Morawiec.

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku Rafał Morawiec uczy historii. Spod swoich skrzydeł w ciągu wielu lat wypuścił już kilkunastu laureatów i finalistów olimpiad historycznych. To właśnie osiągnięcia uczniów są Jego największą dumą i tym, co najbardziej ceni w zawodzie nauczyciela.

- Dodałbym jeszcze tę odrobinę zainteresowania ze strony uczniów wiedzą, którą chciałbym im przekazać - dodaje laureat drugiego miejsca w kategorii Nauczyciel Roku Szkoły Ponadpodstawowej w województwie śląskim.

Głosowali obecni, ale i byli uczniowie

Udział i wynik osiągnięty w plebiscycie edukacyjnym „Dziennika Zachodniego” był dla pana Rafała nie tylko miłym wydarzeniem, ale także okazją do odnowienia kontaktów z absolwentami, którzy - podobnie jak obecni uczniowie - aktywnie wspierali Go w walce o miejsce w naszym zaszczytnym gronie najlepszych nauczycieli.

- Naprawdę miło słyszeć o głosach oddanych przez uczniów, rodziców i absolwentów na moją skromną osobę - mówi Rafał Morawiec.

Miłośnik historii, nie tylko zawodowo

Rafał Morawiec historię lubi odkrywać nie tylko w szkole i z kart książek, ale także podczas podróży poprzez własne doświadczenia związane z przebywaniem w historycznych miejscach. A tych nie brakuje między innymi we Włoszech.

- Gdy moja wypowiedź zostanie opublikowana, prawdopodobnie będę w Rzymie. Właśnie w Palazzo Bonaparte jest czasowa wystawa poświęcona twórczości postimpresjonisty Vincenta van Gogha. Zapewne znów odkryję coś godnego uwagi w muzeach kapitolińskich i watykańskich, w galeriach Barberinich, Corsinich, Borghese i Doria Pamphili, we wspaniałych kościołach od Piazza del Popolo do Zatybrza - opisuje barwnie nasz laureat, dodając: - Fotografie z podróży po rodzinnej Europie cieszą się dużym zainteresowaniem moich uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji