Sanah śpiewa poezję klasyków: Słowacki, Szymborska, Tuwim, Mickiewicz. Doskonała lekcja przed maturą 2023

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Jedna z najsłynniejszych piosenkarek młodego pokolenia zaśpiewała utwory klasyków. Jej piosenki mogą pomóc w nauce.
Jedna z najsłynniejszych piosenkarek młodego pokolenia zaśpiewała utwory klasyków. Jej piosenki mogą pomóc w nauce. 123 RF zdjęcie seryjne/ Jakub Steinborn Polska Press
"Nic dwa razy się nie zdarza" - tekst wiersza polskiej noblistki nucą nawet ci, których o zainteresowanie poezją nikt by nie posądzał. Sanah - jedna z najpopularniejszych wokalistek młodego pokolenia poczęstowała fanów 10 piosenkami. Teksty przypadną do gustu przede wszystkim maturzystom - artystka sięgnęła bowiem po wiersze klasyków. I tak poza Wisławą Szymborską, w przebojowej wersji pojawia się Juliusz Słowacki, Adam Asnyk, Julian Tuwim, a nawet Adam Mickiewicz. Jeśli ich utwory pojawią się na egzaminie dojrzałości - matura 2023 pójdzie śpiewająco!

Spis treści

Maturzysto, śpiewaj Szymborską i Mickiewicza

„Sanah śpiewa poezyje! To 10 utworów, składających się z wierszy ukochanych przez artystkę poetów oraz jej muzyki” - taki wpis pojawił się na oficjalnej stronie internetowej wokalistki. W tym samym czasie do sieci trafiło 10 teledysków. Tym razem Sanah nie napisała do nich tekstów, ale sięgnęła po utwory, które bywają szkolnym utrapieniem jej młodych fanów.

Odśpiewany przez Sanah wiersz polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy" - ma już 40 milion odsłon. I to najpopularniejszy utwór ze wspomnianej, poetyckiej dziesiątki.

Blisko 15 milionów razy odsłuchano "Hymn" Juliusza Słowackiego, Prawie 8,5 miliona razy - "Do * w sztambuch" Adama Mickiewicza. Ponad 4 miliony odsłon w serwisie YouTube ma "Bajka" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Rzesze fanów słuchało też pozostałych utworów, po które sięgnęła wokalistka, a są to: "Warszawa" Juliana Tuwima, "(I) Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej" i "(II) Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej" Adama Asnyka, "Eldorado" Edgara Allana Poe i najbardziej współczesnego w tej grupie poety - Jacka Cygana i jego utworu "Rozwijając Rilkego".

Premiera płyty Sanah miała miejsce 15 października.

Coś Ty mi uczyniła Sanah? Czyli przeboje na maturę 2023

"Kiedy myślisz, że nikt i za nic nie jest w stanie zachęcić Cię do przeczytania po latach od skończenia szkoły wierszy Mickiewicza, Asnyka, Słowackiego, Szymborskiej - a wtedy słyszysz Sanah i chcesz to umieć na pamięć" - to jeden z komentarzy pod muzycznym projektem Sanah. A jest ich zdecydowanie więcej:

 • "Dobre teksty pisze ten Mickiewicz"
 • "Brakuje mi tu jeszcze więcej wierszy Poego, Kasprowicza, i Poświatowskiej"
 • "Ten album to wspaniały dar dla polskiej kultury i wszystkich młodych. Wyrazy uznania za sięgnięcie po takie teksty i przemycenie ich do kultury popularnej."
 • "Czy poezję można odkryć na nowo? Do nie dawna wydawałoby się to niemożliwe..."
 • "Kocham poezję, ale to jest piękne! Szkoda że nie mogli nam tak przekazywać w szkole podstawowej."
 • "...w życiu nie spodziewałam się po sobie, że będę kiedykolwiek z własnej woli nuciła teksty A. Mickiewicza... coś Ty mi uczyniła Sanah?! Dziękuję."

"Niesamowite! Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł?" - pyta jeden z internautów, ale jest w błędzie, bowiem Sanah ani nie była pierwszą, która sięgnęła po teksty kultury, aby podać je w sosie popkultury, ani sama nie zrobiła tego po raz pierwszy.

Już wcześniej - bo na swoim albumie "Uczta" z kwietnia 2022, zamieściła dwa utwory do słów znanych poetów. Był to wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Pisz do mnie listy”, zaśpiewany w duecie z Anią Dąbrowską i równie nastrojowy "Sen we śnie" ("A Dream Within a Dream") Edgara Allana Poe. W tym ostatnim utworze Sanah towarzyszył Grzegorz Turnau.

Powtórka z polskiego z Sanah?

- Sanah jest bezsprzecznie jedną z najpopularniejszych, polskich wokalistek. Jej koncerty przyciągają rzesze fanów w różnym wieku, fanów, którzy chętnie podziwiają talent swojej idolki. Mimo szacunku wobec artystki i jej talentu, nie wykorzystałabym na lekcjach języka polskiego jej najnowszych utworów przedstawiających wokalne interpretacje poezji. Nie do końca przemawia do mnie nowy produkt wokalistki, który w przytłaczający sposób wpływa na mój odbiór poezji, dając wrażenie, że każdy utwór poetycki jest taki sam, co często zawęża przestrzeń do interpretacji, nie pozwalając się skupić na tekście - podkreśla Joanna Kostrzewa, licealna polonistka, doradczyni metodyczna i wykładowczyni akademicka. - Szukam więc nadal sposobu, by przekonać młodzież do poezji i na pewno ten sposób nie jest związany z repertuarem Sanah.

Interpretacje artystki jednych zachwyciły, innym być może do gustu nie przypadły. Jednak nawet sceptycy przyznają, że tak podane utwory klasyków mogą trafić nawet do tych odbiorców, którzy po poezję w wersji "saute" nie sięgają.

Klasycy w popkulturze - to działa

Poezję w muzyce i muzykę w poezji wzięła pod lupę Anna Fit, autorka "Kulturalnego bloga". Jak się okazuje po teksty kultury - a dokładniej po poezję formacje muzyczne sięgają często. I nie chodzi tu o artystów spod szyldu poezji śpiewanej, bo ta najczęściej pisana jest właśnie na potrzeby ich muzycznych formacji. Kulturalne blogerka przeanalizowała przypadki, gdy muzycy sięgali po "niemuzyczne" utwory i w ten sposób nadawali im drugie życie.

- O tym, że „piosenka musi posiadać tekst” wiemy wszyscy doskonale. Nawet jeśli nie jest to wynik naszych własnych ustaleń, to z pewnością w sposób ostateczny i niepodważalny uświadomiła nam to w swojej piosence Katarzyna Nosowska. Często jako teksty piosenek sporą karierę robią wiersze klasyków polskiej poezji takich jak Gałczyński, Tuwim, Brzechwa czy Mickiewicz - podkreśla Anna Fit.

- Wzajemne przenikanie się muzyki i słów to temat rzeka. Istnieją genialni autorzy, tacy jak Młynarski, Osiecka czy Przybora, którzy stworzyli mnóstwo wspaniałych tekstów, współpracując z kompozytorami i wykonawcami. Ale są też tacy artyści, którzy w swojej współczesnej twórczości postanowili sięgnąć po wiersze klasyków, nadając im (wierszom, nie klasykom) zupełnie nowy wymiar. Tak właśnie rozgościła się poezja w muzyce. A muzyka w poezji - dodaje blogerka.

Tuwim trafia do prostego człowieka

Dzieło klasyka na warsztat postanowiła wziąć grupa Akurat. I nie pytając "co poeta miał na myśli", trafiła z przesłaniem Juliana Tuwima do młodych i zbuntowanych, wyśpiewując "Do prostego człowieka".

Utwory Tuwima, z racji ich rytmiki, aż się proszą, aby je nie tylko recytować, ale i śpiewać. I tak właśnie było z Zygmuntem Koniecznym, któremu "napisała się sama" muzyka do fragmentu "Kwiatów Polskich". Stworzony w ten sposób utwór „Grande Valse Brillante” zaśpiewała Ewa Demarczyk. I tak w 1964 roku rzuciła na kolana jej wykonaniem publiczność festiwalu w Sopocie.

Szymborska zdarza się całkiem często

W 1965 roku, na tym samym festiwalu wystąpiła Łucja Prus z utworem "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej. Muzykę do znakomitego wiersza skomponował Andrzej Mundkowski. Ten sam utwór zainspirował trzy dekady później Marka Jackowskiego, który skomponował muzykę, a z niebywałą energią zaśpiewała go Kora z zespołem Maanam.

Mickiewicz i Grechuta szukają odpowiedzi

Wieszcz, którego twórczość tegoroczni maturzyści z pewnością analizują na powtórkowych lekcjach języka polskiego, miał poważne rozterki uczuciowe i spore wątpliwości. Bardzo zgrabnie muzyką przystroił je Marek Grechuta, który w utworze "Niepewność" usiłował rozstrzygnąć, "Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?”.

Grechuta z poezji czerpał zdecydowanie więcej, na przykład wyłuskując "Pomarańcze i mandarynki" z wiersza Juliana Tuwima pod oryginalnym tytułem "Sen złotowłosej dziewczynki”.

Tata Kazika sięga po Gałczyńskiego. Turnau też

Wspomniany już przy okazji duetu z Sanah i piosenki "Sen we śnie" Grzegorz Turnau oprawił muzycznie wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i tak powstała subtelna i wpadająca w ucho "Liryka".

Zupełnie inną oprawę zyskała zaś "Ballada o dwóch siostrach" Gałczyńskiego w rękach Stanisława Staszewskiego, czyli Taty Kazika. Utwór w wykonaniu syna - czyli Kazika i Kultu, choć mocno energetyczny, nadal nie traci nic ze swojej subtelności. Tata Kazika tak się rozsmakował w poezji Gałczyńskiego, że sięgnął po jego twórczość po raz kolejny, ogłaszając światu, że "Wróci wiosna, baronowo". Piosenkę wykonywał również Kult.

źródło: Blog Kulturalny - annafit.pl

FAQ - matura 2023

Jak będzie wyglądała matura 2023? Czy egzamin ustny jest obowiązkowy? Ile trzeba mieć procent z matury 2023, żeby zdać? Odpowiadamy na pytania o egzamin dojrzałości 2023

Kiedy będzie można poprawić maturę 2023?

Egzaminy poprawkowe dla tych, którym nie powiodło się na maturze 2023, przewidziane są w sierpniu 2023. Do egzaminu poprawkowego może przystąpić ten uczeń, który podszedł do wszystkich zaplanowanych egzaminów z przedmiotów obowiązkowych (w części ustnej i pisemnej), a nie uzyskał minimum punktów tylko z jednego z nich. Absolwent musi pisemnie zgłosić zamiar poprawiania egzaminu w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników matur.

Kiedy będą wyniki matury 2023?

Wyniki matury 2023 poznamy w lipcu 2023 roku.

Czy można wyjść z sali przed zakończeniem egzaminu maturalnego?

Jeśli maturzysta szybko uporał się z zadaniami i zakończył pracę, może opuścić salę. Również ten uczeń, który nie potrafi poradzić sobie z maturalnymi zadaniami, może wyjść z sali wcześniej. Wszystkich obowiązują jednak konkretne zasady: 

 • maturzysta może opuścić salę najwcześniej po godzinie od rozpoczęcia egzaminu, 
 • jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu zostało 15 minut lub mniej, maturzysta zobowiązany jest do pozostania na miejscu do jego końca, 
 • uczeń, który chce opuścić salę, musi zamknąć arkusz i położyć go na brzegu ławki. Wtedy może zgłosić zamiar wyjścia, podnosząc rękę.

Czy podczas matury można wyjść do toalety?

Potrzebę skorzystania z toalety uczeń powinien zgłosić nauczycielowi poprzez podniesienie ręki. 

Samodzielna wyprawa do WC jest niemożliwa - maturzystę do toalety odprowadza jeden z członków komisji egzaminacyjnej. Również w towarzystwie tego samego egzaminatora uczeń wraca z toalety na salę, aby kontynuować egzamin.

Co zabrać ze sobą na maturę 2023?

Przy wejściu na salę egzaminacyjną obowiązują spore obostrzenia w sprawie przedmiotów, jakie można zabrać ze sobą na maturę. Zabroniony jest oczywiście telefon i wszelka elektronika, nie można wnosić maskotek i innych zbędnych przedmiotów.

Są jednak rzeczy, które koniecznie należy wziąć ze sobą na maturę:

 • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości
 • długopis z czarnym wkładem lub pióro z czarnym atramentem
 • linijka (pisemny egzamin z matematyki). Uwaga! Wszystkie rysunki uczeń powinien wykonywać długopisem, a nie ołówkiem.

Na niektóre egzaminy można mieć przy sobie prosty kalkulator, lupę czy słownik - warto dokładnie sprawdzić te informacje w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 roku w sprawie przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2023 roku.

Na salę można wziąć butelkę wody - bez etykiety! Dopuszczalne są chusteczki higieniczne - luzem, bez opakowania. Uczeń może zabrać też zwykły ołówek, aby np. zaznaczać  istotne fragmenty w analizowanym tekście.

Czy matura ustna 2023 jest obowiązkowa? Jak wygląda?

W 2023 roku, po roku przerwy, na maturę wraca obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego.

Język polski, matura ustna - uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań: 

 • Pierwsze zadanie dotyczy lektury obowiązkowej i są to pytania jawne. 
 • Drugie zadanie dotyczy innych tekstów kultury (literackich, ikonicznych lub językowych).  

Maturzysta będzie miał kwadrans na przygotowanie odpowiedzi. Po tym czasie wygłasza monologową wypowiedź (10 minut), a przez kolejne 5 minut odpowiada na pytania egzaminatorów.

Język obcy, matura ustna - egzamin odbywa się w formie 15-minutowej rozmowy. Zdający otrzymuje 3 zadania. Są to:

 • rozmowa z odgrywaniem roli, 
 • opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania, 
 • wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.

Ile trwa pisemna matura 2023?

Ile trwają poszczególne egzaminy pisemne na maturze 2023?

 • Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut).
 • Pisemny egzamin z matematyki (zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym) trwać będzie 180 minut.
 • Czas egzaminów pisemnych z języka obcego nowożytnego pozostaje bez zmian: na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziom rozszerzonym - 150 minut, na poziomie dwujęzycznym - 180 minut.
 • Na egzaminy pisemne z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie – maturzysta będzie miał jak do tej pory 180 minut.

Ile trzeba mieć procent z matury 2023, żeby zdać?

Aby zdać maturę w formie obowiązującej od 2023 roku, trzeba uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia z przedmiotów obowiązkowych. 

W 2023 roku zdający maturę nie mają ustalonego minimalnego limitu punktów z przedmiotu dodatkowego, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym. W praktyce oznacza to, że maturzyści muszą tylko do tego egzaminu podejść. Ta sytuacja zmieni się już dla maturzystów w 2024 roku, kiedy to ustalony będzie już minimalny próg procentowy.

Czy matura 2023 będzie trudniejsza?

Dyskusje nad poziomem trudności egzaminu maturalnego 2023 trwały długo. Wiadomo jednak, że nie będzie on tak trudny jak początkowo planowano. Wymagania będą nieco wyższe niż podczas matury 2022 - przyznają to zgodnie minister edukacji i szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Po roku przerwy wraca między innymi obowiązkowa ustna matura z języka polskiego i języka obcego.

Dokładne wytyczne odnośnie egzaminu dojrzałości można znaleźć na stronie CKE.

Kiedy jest matura 2023?

Oto pełny harmonogram matur 2023, opublikowany przez CKE:

4 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),

5 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy),
 • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).

8 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
 • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)

9 maja 2023 (wtorek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
 • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

10 maja 2023 (środa):

 • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

11 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

12 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
 • Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

16 maja 2023 (wtorek):

 • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

17 maja 2023 (środa):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

18 maja 2023 (czwartek):

 • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

19 maja 2023 (piątek):

 • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

22 maja 2023 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

Do kiedy trzeba wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym?

Do 7 lutego 2023 roku należy złożyć ostateczną deklarację o przystąpienie do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wstępne deklaracje maturzyści składali do końca września 2022.

Kto będzie zdawał maturę 2023?

Do matury w nowe formule 2023  przystępować będą:

 • Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po 8-letniej szkole podstawowej),
 • Absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku),
 • Osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).

Jak będzie wyglądała matura w 2023?

Według nowej formuły maturzyści w 2023 roku muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru.

Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji