Śląski Festiwal Nauki 2023. Wiemy, kiedy odbędzie się jedna z największych imprez naukowych w Polsce i Europie

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wydarzenie odbędzie się w grudniu i zaplanowane zostało na trzy dni.
Wydarzenie odbędzie się w grudniu i zaplanowane zostało na trzy dni. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
VII Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie pod hasłem „Nauka da nam przyszłość” połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. Uczestniczący w festiwalu naukowcy chcą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje. Poznaj daty!

Spis treści

Śląski Festiwal Nauki 2023 – termin

Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 9 grudnia 2023 roku i potrwa trzy dni.

– Kwiat nauki uwyraźni się bardzo mocno, nie tylko mieszkańcom górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii, ale także całemu światu – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas konferencji prasowej.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. Uczestniczący w festiwalu naukowcy chcą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje. W szóstej edycji festiwalu wzięło udział blisko 500 tys. odbiorców i prawie 504 prelegentów. Przybyło 120 gości specjalnych.

Widowiskowa inauguracja wydarzenia

Otwarcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 9 grudnia w Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia będzie Miłosz „Miuosh” Borycki, który współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Współpracować z nim będzie Zbigniew Rokita, laureat Nagrody NIKE za książkę „Kajś”, oraz Jan Matuszyński - reżyser, laureat m.in. Paszportu Polityki za film „Ostatnia rodzina”.

– Chcemy połączyć spektakl z historią, która ma jednocześnie w ludziach pozostać. To nie ma być widowisko, które trafia tylko i wyłącznie do publiczności, która na co dzień mieszka w Katowicach. Ma być to widowisko, które opowiada o Śląsku, o Katowicach, o śląskiej scenie naukowej ludziom, którzy przyjadą tutaj z całego świata – podkreślił Miuosh.

Program festiwalu. Sześć stref wiedzy. 2 tysiące naukowców!

W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę:

  • wykłady,
  • warsztaty,
  • pokazy naukowe,
  • wystawy,
  • koncerty,
  • rozmowy,
  • debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki.

W katowickim MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy:

  • klimat i środowisko,
  • zdrowie i jakość życia,
  • przemysł przyszłości,
  • innowacje społeczne,
  • dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,
  • oraz kreacja i krytyka.

– Wyjątkowość nauki polega na tym, że to jest najlepszy instrument, jaki człowiek wymyślił, żeby nie podlegać tylko prawom natury i wydobyć się z tej zależności – zaznaczył Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczną nowością będzie Strefa chorób przemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król – to znana pediatra, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach.

– Skupimy się na poznaniu chorób poprzemysłowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców – powiedziała prof. Lucyna Sadzikowska z Uniwersytetu Śląskiego.

Kolejną nową strefą w tej edycji festiwalu jest Strefa Motorsportu, którą ma poprowadzić dziennikarz sportowy Mikołaj Sokół. Tę strefę odwiedzą goście z różnych gałęzi sportów motorowych, m.in. Formuły 1, czy Rajdu Dakar.

– Mam zaszczyt zaprezentować całą gamę równych zagadnień związanych z wyścigami i rajdami samochodowymi – powiedział Sokół, który na konferencji uczestniczył online.

Europejskie Miasto Nauki 2024

Śląski Festiwal Nauki połączony jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Ten tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.

Po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas Festiwalu odbędzie się EuroScience Open Forum największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, jednak dzięki rejestracji na ŚFN uczestnicy otrzymają przed wydarzeniem informacje praktyczne i programowe. Wstęp na większość aktywności w programie jest nieograniczony, jednak wybrane wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagają wcześniej rejestracji.

Głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji