Spis treści
Marsz ku czci więźniów Auschwitz
79 lat temu, gdy do Oświęcimia zbliżała się Armia Czerwona, Niemcy ewakuowali do innych obozów w Rzeszy około 56 tys. więźniów z KL Auschwitz i jego podobozów.
– Myśl o tym, że są ludzie, zwłaszcza ci najmłodsi uczestnicy naszego marszu pamięci, dla których edukacja historyczna i kultywowanie pamięci historycznej są tak ważne, napełnia mnie optymizmem i oddala emocje takie jak strach. (…) To na naszych barkach spoczywa pamięć i szerzenie prawdy o tych tragicznych wydarzeniach – powiedziała Wiktoria Kolano, która jest pracownikiem naukowo-badawczym w Akademii WSB.
Jak dodała, piechurzy wyruszyli w trasę około godziny 1. w nocy, po złożeniu kwiatów przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz.
– Pierwszym przystankiem na trasie był cmentarz w Brzeszczach. Znajduje się na nim zbiorowa mogiła tych, którzy zginęli z wycieńczenia bądź od kul esesmanów podczas ewakuacji obozu przez Niemców – powiedziała Kolano. W Brzeszczach pochowano 18 więźniów prowadzonych w marszu śmierci.
Piechurzy dotrą do Wodzisławia Śląskiego po około 14-15 godzinach. Końcowym etapem będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na tamtejszym dworcu kolejowym. To na tej stacji więźniów wpychano do towarowych wagonów i przewożono na teren III Rzeszy.
Uczestników marszu wspiera ich macierzysta uczelnia, która wyekwipowała piechurów między innymi w ciepłe kurtki i elementy odblaskowe. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Upamiętnienie ludzi ginących w obozach śmierci
Wiktoria Kolano organizuje również rajdy rowerowe w rocznicę pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, która przypada 14 czerwca. Pokonują wówczas 170-km trasę z Tarnowa do Oświęcimia. Pomysł wypłynął od niej i profesora akademii Roberta Sochy, z którym powołała Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Działa ono przy związanym z Muzeum Auschwitz – Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. w określanych później mianem Marszów Śmierci wyprowadzili z Auschwitz i podobozów około 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów w Rzeszy. Trasy wiodły do Wodzisławia i Gliwic, skąd otwartymi wagonami kolejowymi więźniowie przewożeni byli do obozów Mauthausen i Buchenwald. Zginęły wówczas tysiące więźniów. Wielu spośród tych, którzy przeżyli marsze, poniosło śmierć w obozach w głębi Rzeszy.
W kompleksie Auschwitz hitlerowcy pozostawili około 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów. 27 stycznia 1945 roku wyzwolili ich żołnierze Armii Czerwonej.
Źródło:
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?