Słuchowiska: „Makbet”, „Balladyna”, „Tango”, „Śluby panieńskie”, „Zemsta”. Słuchaj nawet w drodze do szkoły!

Materiał informacyjny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfnama w Warszawie
„Makbet”, „Balladyna”, „Tango”, „Śluby panieńskie” i „Zemsta”. Znane dramaty dostępne we wciągających słuchowiskach w wykonaniu znanych polskich aktorów. Skorzystaj z promocji i wysłuchaj do 30 października za darmo.

Jesteś uczennicą / uczniem – masz lekturę do przeczytania i zostawiłeś to na ostatnią chwilę, masz powtórkę do egzaminu i nie pamiętasz „jak to się kończy”, a może po prostu chcesz żeby ktoś przeczytał to za Ciebie – najlepiej w czasie, kiedy jedziesz autobusem do szkoły…

Jesteś nauczycielką / nauczycielem – chcesz zachęcić uczniów do zapoznania się z lekturą, starasz się by Twoje lekcje były realizowane w atrakcyjny sposób, z użyciem niestandardowych metod, chciałbyś zabrać uczniów do teatru, ale ciągle odkładacie kosztowny wyjazd do dużego miasta, szukasz sposobu, by zachęcić uczniów do czytania…

Zajrzyj na nową platformę edukacyjną o teatrze - wlabiryncieteatru.pl i skorzystaj z bezpłatnego dostępu do Audioteatru, czyli zbioru słuchowisk zrealizowanych na podstawie klasycznych dramatów. W repertuarze lektury szkolne: „Makbet”, „Balladyna”, „Tango”, „Śluby panieńskie” i „Zemsta”, a wkrótce kolejne realizacje.

„Makbet” Williama Shakespeare’a – opowieść o szkockim generale, któremu trzy czarownice przepowiadają, że zostanie królem, niestety po trupach. Posłuchaj jak to brzmi w znakomitym, nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

Wysłuchaj „Makbeta”

„Balladyna” Juliusza SłowackiegoJaki wybór trudny! Starsza jak śniegi – u tej warkocz cudny, Niby listkami brzoza przyodziana; Ta z alabastrów – a ta zaś różana… Kiedy „Balladynę” czytają aktorki i aktorzy Teatry Polskiego w Warszawie wybór jest prosty – słuchać!

Wysłuchaj „Balladyny”

„Tango” Sławomira Mrożka – ktoś kogoś udaje, ktoś oszukuje, ktoś inny daje się oszukać, każdy o czymś marzy, czegoś się wstydzi, ktoś cierpi, ktoś z kim tańczy… tylko kto? Posłuchaj i przypomnij sobie najbardziej znaną sztukę Sławomira Mrożka.

Wysłuchaj „Tanga”

„Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry – Nie wszystko straszne, co czasem zastrasza – mówi Pani Dobrójska, może zatem komedia Fredry o Klarze i Anieli też nie jest straszna, kiedy role te czytają aktorki Teatru Polskiego w Warszawie: Dorota Bzdyla i Bernadetta Statkiewicz

Wysłuchaj „Ślubów panieńskich”

„Zemsta” Aleksandra Fredry – dwaj panowie w kontuszach kłócą się o jakiś mur… ale za to jak oni się kłócą, kiedy w postacie Cześnika i Rejenta wcielają się Szymon Kuśmider i Adam Cywka, a Podstolina mówi głosem Joanny Trzepiecińskiej.

Wysłuchaj „Zemsty”

Audioteatr dostępny na platformie „W labiryncie teatru” to niezwykle cenne przedsięwzięcie. Obecnie dostępnych jest wiele audiobooków, ale realizacje, które Wam polecamy, mają charakter słuchowiska– z budującą nastrój muzyką, działającymi na wyobraźnię efektami dźwiękowymi, ze znakomitymi aktorskimi interpretacjami aktorów Teatru Polskiego w Warszawie. Zabiegi te pogłębiają odbiór, ułatwiają zanurzenie się w historii i wywołują u słuchacza wrażenie bliskie doświadczenia teatru. Stąd też nazwa - Audioteatr.

Niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że teksty dramatów czytane są bez skrótów, a więc dają możliwość zapoznania się z klasyką polskiego i światowego dramatu w pełnej formie, zgodnej z zamysłem autora. Didaskalia również są czytane przez narratora – a zatem można rzec, że słuchający nie uroni ani słowa.

W nagraniach wzięli udział aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie, którzy na co dzień stanowią zgrany, od lat pracujący wspólnie zespół – podniosło to bardzo jakość artystyczną czytań i dało możliwość większej swobody w interpretowaniu postaci.

od 16 lat

Audioteatr sprawia, że uczennice i uczniowie mogą zapoznać się z kanonem w przystępnej i ciekawej formie, niezależnie od czasu i miejsca, pozwala też doświadczyć „teatru” osobom, które z różnych powodów, mają utrudniony dostęp do oferty teatralnej.

Platforma edukacyjna Teatru Polskiego w Warszawie to nie tylko Audioteatr. „W labiryncie teatru” znajdziecie treści dla nauczycielek i nauczycieli, dzieci, młodzieży i osób dla których teatr jest pasją lub zawodem. Platforma w uporządkowany i przystępny sposób przybliża świat teatru, pozwala korzystać z oferty edukacyjnej Teatru Polskiego w siedzibie, jak i online, ale także zapoznać się z historią jednej z najstarszych warszawskich scen dramatycznych.

Znajdziecie tam:

Archiwum, które jest stale rozbudowywanym zbiorem obiektów dokumentujących historię Teatru Polskiego w Warszawie umożliwiającym dostęp do zdjęć, materiałów filmowych, projektów dekoracji i kostiumów, a także afiszy i plakatów.

Przejdź do archiwum

Ścieżki tematyczne, czyli fotografie, nagrania, ciekawostki i anegdoty opatrzone komentarzem i ułożone w ciekawe opowieści o światowej sławy osobistościach teatru - dowiedz się jacy byli Sławomir Mrożek, Aleksander Fredro, Wiliam Szekspir czy Arnold Szyfman. Autorami felietonów na tematy teatralne są znani polscy pisarze tacy jak: Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel czy Zygmunt Miłoszewski.

od 16 lat

Przejdź do ścieżki o Wiliamie Szekspirze

Scenariusze lekcji będące zbiorem materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów w oparciu o podstawę programową i repertuar Teatru Polskiego. Zainspiruj się lub skorzystaj w całości z gotowych scenariuszy. Pomogą Ci opowiedzieć w ciekawy i przystępny sposób o zagadnieniach związanych ze szkolnymi lekturami. W kolekcji materiały m.in. o „Małym Księciu”, „Antygonie”, „Tangu” czy „Zemście”.

Przejdź do Scenariuszy lekcji

Klasę w Teatrze – zbiór treści dla nauczycielek i nauczycieli wybierających się z uczniami do teatru. Dowiesz się z nich szczegółów dotyczących poszczególnych spektakli, przeczytasz o autorach, reżyserach, a także interpretacjach, co pomoże Ci przygotować uczniów do obejrzenia spektaklu i poprowadzić rozmowę o przedstawieniu po powrocie do szkoły.

Przejdź do klasy w teatrze

od 16 lat

Grę Tropem Arnolda w zabawny i przystępny sposób prezentującą dzieciom proces powstawania przedstawienia teatralnego. Możesz ją potraktować jako zabawę albo jako pretekst do rozmowy o tym, jak powstaje spektakl teatralny.

Przejdź do gry

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego powstało niezwykle wartościowe narzędzie, które wspiera nauczycielki i nauczycieli w ich codziennej pracy, które służy uczennicom i uczniom pomocą w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań, które jest też źródłem informacji dla wszystkich miłośników teatru.

Zapraszamy do zagubienia się w labiryncie teatru!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji