Spis treści
Strajk nauczycieli we wrześniu 2023
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, który tym razem rozpocznie się dla uczniów w poniedziałek 4 września 2023, ZNP zapowiedziało demonstrację w Warszawie.
Pikieta demonstracyjna została zaplanowana na piątek, 1 września 2023 o godzinie 12.00 w Warszawie pod gmachem MEiN, ul. Szucha 25.
Jak informują organizatorzy pikiety, demonstracja odbędzie się ponieważ domagają się zmian w edukacji. „Zawód nauczyciela i pracownika oświaty jest degradowany, polska edukacja potrzebuje dobrych zmian i dofinansowania” - czytamy na plakacie akcji.
Czy akcja będzie zalążkiem do ogólnopolskiego strajku nauczycieli? Na to pytanie nie mamy odpowiedzi. W ubiegłym roku szkolnym po licznych dyskusjach i spotkaniach, strajk przyjął formę edukacyjną. Zorganizowane zostało „Miasteczko edukacyjne”. Po kilu dniach spotkań, debat i prelekcji akcję zakończono pikietą pod MEiN, gdzie zaprezentowano postulaty protestacyjne.
Apele, które miały miejsce jesienią 2022 poskutkowały serią spotkań w ministerstwie edukacji i nauki, a także powołaniem grupy roboczej Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Dotychczasowe rozmowy umożliwiły wypracowanie m.in. zmian dotyczących wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.
Stanowisko MEiN wobec zarzutów ZNP
W środę 26 lipca Radio Zet napisało na Twitterze: „ZNP: Mamy rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje w oświacie. [...] Dzisiaj pensja początkującego jest tylko o 90 zł wyższa niż płaca minimalna”.
„ZNP nie zwraca uwagi na rzeczywistość, za rządów PIS wynagrodzenia wzrosły od 47 do 76 proc.” - poinformował tego samego dnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w odpowiedzi na zarzuty ZNP.
To nie nowość, że związane z Lewicą ZNP nie zwraca uwagi na rzeczywistość, ale - chcę zasmucić Pana Broniarza, to wcale nie zmienia rzeczywistości ogromnego wzrostu nakładów na oświatę za rządów PIS: 60 proc. wzrostu subwencji oświatowej, od 47 do 76 proc. wzrostu wynagrodzeń, 321 proc. wzrostu nakładów inwestycyjnych na oświatę itp. I będą rosły jeszcze bardziej - odpisał minister.
Podwyżki dla nauczycieli. Fakty i plany
10 lipca odbyła się Rada Dialogu Społecznego, podczas której przedstawiono wskaźniki wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2024. Rząd planuje dynamikę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 106,6 proc., przy czym średni roczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej ma osiągnąć poziom 6,6 proc.
Na tym poziomie nauczyciele powinni spodziewać się swoich minimalnych podwyżek w 2024 roku. Na ostateczne deklaracje stawek trzeba jeszcze poczekać.
Obecnie Rząd jest na etapie przygotowywania założeń projektu budżetu państwa na 2024 r., i nie jest jeszcze znana ostateczna wysokość przyszłorocznych podwyżek dla nauczyciel - komentowała w maju Adranna Całus-Polak, rzecznik prasowy
Rząd nie przewiduje podwyżek dla nauczycieli w roku 2023 trzeba, ale wygospodarował dodatkowe środki dla oświaty: nagrody i zwiększenie funduszu socjalnego.
Zgodnie z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (druk 3323), w roku 2023 nauczycielom pozostającym w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole będą przyznane nagrody specjalne z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł. Nagroda ma charakter jednorazowy i jest jednym z punktów zawartego w 7 czerwca br. porozumienia Rządu i NSZZ "Solidarność" - informuje Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka MEiN
Źródło: