Strajk nauczycieli na horyzoncie? Zaplanowano pikietę demonstracyjną na 1 września 2023. MEiN: „ZNP nie zwraca uwagi na rzeczywistość”

Barbara Wesoła
Przed rozpoczęciem roku szkolnego związkowcy planują demonstracje pod gmachem MEiN. Jakie mają powody?
Przed rozpoczęciem roku szkolnego związkowcy planują demonstracje pod gmachem MEiN. Jakie mają powody? Marek Szawdyn/Polska Press
Strajk nauczycieli w Polsce miał miejsce w ubiegłym roku szkolnym. Obecnie Związek Nauczycieli Polskich ze Sławomirem Broniarzem w funkcji prezesa planuje demonstrację na 1 września. Powodem jest przede wszystkim powracający temat wynagrodzeń. MEiN odpowiedział na zarzuty ZNP pokazując liczby m.in. wzrostu płac pedagogów. Kolejne podwyżki dla oświaty, tak jak i dla strefy budżetowej planowane są w 2024 roku. Co wiemy o planowanej pikiecie demonstracyjnej i czy będzie pretekstem do ogólnopolskiego strajku nauczycieli?

Spis treści

Strajk nauczycieli we wrześniu 2023

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, który tym razem rozpocznie się dla uczniów w poniedziałek 4 września 2023, ZNP zapowiedziało demonstrację w Warszawie.

Pikieta demonstracyjna została zaplanowana na piątek, 1 września 2023 o godzinie 12.00 w Warszawie pod gmachem MEiN, ul. Szucha 25.

Jak informują organizatorzy pikiety, demonstracja odbędzie się ponieważ domagają się zmian w edukacji. „Zawód nauczyciela i pracownika oświaty jest degradowany, polska edukacja potrzebuje dobrych zmian i dofinansowania” - czytamy na plakacie akcji.

Czy akcja będzie zalążkiem do ogólnopolskiego strajku nauczycieli? Na to pytanie nie mamy odpowiedzi. W ubiegłym roku szkolnym po licznych dyskusjach i spotkaniach, strajk przyjął formę edukacyjną. Zorganizowane zostało „Miasteczko edukacyjne”. Po kilu dniach spotkań, debat i prelekcji akcję zakończono pikietą pod MEiN, gdzie zaprezentowano postulaty protestacyjne.

Apele, które miały miejsce jesienią 2022 poskutkowały serią spotkań w ministerstwie edukacji i nauki, a także powołaniem grupy roboczej Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Dotychczasowe rozmowy umożliwiły wypracowanie m.in. zmian dotyczących wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

Stanowisko MEiN wobec zarzutów ZNP

W środę 26 lipca Radio Zet napisało na Twitterze: „ZNP: Mamy rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje w oświacie. [...] Dzisiaj pensja początkującego jest tylko o 90 zł wyższa niż płaca minimalna”.

„ZNP nie zwraca uwagi na rzeczywistość, za rządów PIS wynagrodzenia wzrosły od 47 do 76 proc.” - poinformował tego samego dnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w odpowiedzi na zarzuty ZNP.

To nie nowość, że związane z Lewicą ZNP nie zwraca uwagi na rzeczywistość, ale - chcę zasmucić Pana Broniarza, to wcale nie zmienia rzeczywistości ogromnego wzrostu nakładów na oświatę za rządów PIS: 60 proc. wzrostu subwencji oświatowej, od 47 do 76 proc. wzrostu wynagrodzeń, 321 proc. wzrostu nakładów inwestycyjnych na oświatę itp. I będą rosły jeszcze bardziej - odpisał minister.

Podwyżki dla nauczycieli. Fakty i plany

10 lipca odbyła się Rada Dialogu Społecznego, podczas której przedstawiono wskaźniki wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2024. Rząd planuje dynamikę wzrostu wynagrodzeń na poziomie 106,6 proc., przy czym średni roczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej ma osiągnąć poziom 6,6 proc.

Na tym poziomie nauczyciele powinni spodziewać się swoich minimalnych podwyżek w 2024 roku. Na ostateczne deklaracje stawek trzeba jeszcze poczekać.

Obecnie Rząd jest na etapie przygotowywania założeń projektu budżetu państwa na 2024 r., i nie jest jeszcze znana ostateczna wysokość przyszłorocznych podwyżek dla nauczyciel - komentowała w maju Adranna Całus-Polak, rzecznik prasowy

Rząd nie przewiduje podwyżek dla nauczycieli w roku 2023 trzeba, ale wygospodarował dodatkowe środki dla oświaty: nagrody i zwiększenie funduszu socjalnego.

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (druk 3323), w roku 2023 nauczycielom pozostającym w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole będą przyznane nagrody specjalne z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł. Nagroda ma charakter jednorazowy i jest jednym z punktów zawartego w 7 czerwca br. porozumienia Rządu i NSZZ "Solidarność" - informuje Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka MEiN

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji