Szkoły plastyczne w Polsce. Jak wygląda tam nauka i egzaminy? Wady i zalety szkół plastycznych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Szkoły plastyczne w Polsce. Jak tam wygląda nauka?
Szkoły plastyczne w Polsce. Jak tam wygląda nauka? pexels/ olia danilevich
Szkoły plastyczne będą odpowiednie dla uczniów, którzy lubią rysować i malować, a swoją przyszłość wiążą z rozwojem w dziedzinach artystycznych, na przykład studiami na akademii sztuk pięknych. Skąd wiedzieć, że taka szkoła będzie dla dziecka dobrym wyborem? Jak wyglądają egzaminy do tzw. plastyka i czego będzie trzeba się uczyć w takiej placówce? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szkół plastycznych w Polsce.

Spis treści

Szkoły plastyczne w Polsce. Dla kogo będą dobrym wyborem?

Wszystkie osoby, które mają potencjał artystyczny oraz podstawowe umiejętności w zakresie rysunki i malarstwa, mogą zostać uczniami szkół plastycznych. Jeśli więc nastolatek po szkole podstawowej, chciałby spróbować swoich sił w liceum plastycznym, warto porozmawiać z nim o jego motywacjach, pasjach i planach na przyszłości. Wybranie tzw. plastyka to idealna opcja dla osób, które chcą rozwijać swoją ścieżkę zawodową właśnie w tym zakresie, ale też dla tych, którzy pragną pobudzić własną kreatywność i wyobraźnię.

Pobudź w dziecku kreatywność

Jakie są przedmioty w szkole plastycznej?

Zanim zdecydujemy się na wybranie takiej placówki, powinniśmy dobrze przejrzeć program zajęć. Wiele osób zastanawia się, jakie są przedmioty w szkole plastycznej. Mogą się one od siebie różnić w zależności od konkretnej placówki. Zazwyczaj jednak w

  • programie zajęć możemy znaleźć:
  • Rysunek;
  • Malarstwo;
  • Historię sztuki;
  • Rzeźbę;
  • Podstawy fotografii i filmografii.
  • Zajęcia ze specjalności artystycznej, (mogą być różne w zależności od placówki, np. ceramika artystyczna, projektowanie graficzne czy techniki rzeźbiarskie).

Kończąc taką szkołę, tworzy się dyplomy (np. z rysunku i malarstwa, historii sztuki i wybranej specjalizacji), które podlegają obronie.

Jak wygląda egzamin wstępny do szkoły plastycznej?

W szkołach plastycznych obowiązują egzaminy wstępne. Zazwyczaj składają się one z dwóch części. Pierwsza z nich ma potwierdzić umiejętności danego kandydata w zakresie rysunku i malarstwa, a niekiedy także kompozycji przestrzennej. Druga przyjmuje formę egzaminu ustnego. Tak naprawdę jest to rozmowa z egzaminatorami. Przydadzą się też znajomości podstaw historii sztuki, ale warto zastanowić się też nad tym, jaki jest nasz ulubiony artysta lub na jakich wystawach ostatnio byliśmy.

Zabawki uwielbiane przez dzieci

Materiały promocyjne partnera

Niektóre szkoły przed egzaminami wstępnymi organizują zajęcia oraz konsultacje, dzięki którym przyszli uczniowie mogą zapoznać się z pracownią i zajęciami. Nauczyciele również chętnie służą radą – podpowiedzą, nad czym warto popracować przed egzaminem.

Jak wygląda nauka w liceum plastycznym? Wady i zalety tych szkół

W liceum plastycznym oprócz standardowych przedmiotów, takich jak: polski, matematyka czy język angielski, mamy także przedmioty artystyczne. W związku z tym dzieci dużo więcej czasu spędzają w placówkach, a zajęcia niekiedy kończą wieczorami. Niektóre osoby mogą więc czuć się przytłoczone nadmiarem obowiązków.

Jest też jednak bardzo dużo zalet, uczęszczania do szkół plastycznych. Dziecko nie tylko poszerza wiedzę z zakresu kultury i sztuki oraz może rozwijać swoje zainteresowania, ale także wzbogaca swoją wyobraźnię i uczy się koncentrować uwagę. Warto podkreślić, że takie szkoły mogą kształtować osoby wrażliwe na otaczający je świat. Niekiedy jednak panuje zbyt duża presja, przez którą młodzi ludzie czują się przytłoczeni i zniechęceni. Warto więc przed wyborem konkretnej placówki zapoznać się z opiniami innych uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji