Spis treści
Niecodzienna sytuacja w Podhorcach
„Tygodnik Zamojski” przekazał informacje na temat sytuacji mających miejsce w jednej ze szkół podstawowych w województwie lubelskim. Nauczycielka zwróciła uwagę na pofarbowane włosy uczennicy i zdecydowała się podjąć radykalne działania – nieznacznie skróciła końcówki włosów dziewczynki. Rodzice natychmiast złożyli skargę na nauczycielkę, sprawa trafiła do dyrekcji szkoły, urzędu gminy oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z Kuratorium Oświaty w Lublinie, taka skarga faktycznie wpłynęła 1 marca 2024. Jak nam wyjaśniono, skarga została złożona anonimowo, więc nie zostanie rozpatrzona.
Nauczycielka, która obcięła uczennicy włosy, nadal pracuje. Dotychczas jej praca była pozytywnie oceniana i nie było co do niej zastrzeżeń.
Prawo Marcina komentuje
Głos w tej sprawie zabrał prawnik Marcin Kruszewski znany z TikToka jako Prawo Marcina.
Marcin Kruszewski zaznacza, że nauczycielka naruszyła nietykalność cielesną swojej uczennicy, co jest przestępstwem.
– O wszystkim wie już kuratorium. Miejmy nadzieję, że jeśli to wszystko okaże się prawdą, to nauczycielka nie uniknie surowej kary – dodaje prawnik.
Czy szkoła może zakazać farbowania włosów?
Na ten temat pisała w Strefie Edukacji Barbara Wesoła. Na problem niewłaściwych zapisów w szkolnych regulaminach zwróciło uwagę Stowarzyszenie Umarłych Statutów.
Nie można określać w statucie szkoły wyglądu ucznia i tego, jakie on może mieć włosy czy kolor paznokci. W wielu placówkach to wciąż problem, a nakazy mają charakter dyskryminacyjny, na co wielokrotnie zwracają uwagę działacze SUS, uczniowie, rodzice oraz inne organizacje edukujące o prawach człowieka, a więc dzieci i uczniów również.
Stowarzyszenie Umarłych Statutów przeprowadziło kontrole w placówkach i stworzyło raport, w którym przypomniało, że jakakolwiek ingerencja szkół w wygląd osób uczących się jest niedozwolona z punktu widzenia Konstytucji RP Art. 30. i Art. 54., Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Art. 9 oraz Konwencji Praw Dziecka Art 12, Art. 13, Art.16, Art. 28, Art.29.