Spis treści
Kierunki studiów, które warto podjąć w 2024 roku
Jak czytamy w Forbes, wpływ przełomowych technologii (szczególnie sztucznej inteligencji) będzie odczuwany bardziej niż kiedykolwiek, gdyż tempo adaptacji rozwiązań AI w codziennym życiu i w pracy przyspiesza. Ta fala cyfryzacji i transformacji będzie miała wpływ na wszystkich, nawet tych spoza branż wysokich technologii i roli skoncentrowanych na technologii, gdzie to już norma.
Warto, aby nie zabrakło wśród nas specjalistów, którzy tworzą narzędzia AI, ale także rozumieją ich wpływ na rynek pracy, czy edukację, a także potrafią zdiagnozować problemy, które nowe technologie mogą rozwiązać i jednocześnie przewidywać i reagować na potencjalne negatywne konsekwencje.
Dlatego nie dziwi fakt, że AI i Data Sience jest jednym z kluczowych i przyszłościowych kierunków studiów, które warto rozważyć, planując swoją karierę naukową i zawodową. Jednak tych przyszłościowych obszarów jest więcej. Zobacz, co warto studiować w przyszłym roku.
Eksperci Antal, zajmujący się na co dzień rekrutacją, przyjrzeli się dziesięciu najbardziej obiecującym kierunkom studiów w 2024 roku, które gwarantują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także ciekawe i dynamiczne możliwości rozwoju zawodowego. Wśród nich nie tylko kierunki związane z AI.
Nie uciekniemy od zmian, które już się dokonują
W 2024 roku możemy spodziewać się dalszego rozwoju wielu trendów, które kształtują nasze życie zawodowe w ostatnich latach. Warto jednak pamiętać, że w tempie dzisiejszych zmian edukacja nie może być już postrzegana jako proces, który przechodzimy raz, aby wyposażyć się w umiejętności na całe życie.
Rynek pracy będzie wymagać, abyśmy brali udział w ciągłym szkoleniu i utrzymywali nasze kompetencje aktualne i adekwatne do m.in. rozwoju nowych technologii, zwłaszcza tych związanych z danymi i sztuczną inteligencją. Różnorodne możliwości głównie skoncentrowane będą na uczeniu online i, jak sugeruje magazyn Forbes, dostępne dla tych, którzy chcą podjąć inicjatywę i upewnić się, że są osobiście przygotowani na przyszłość.
Przynajmniej na razie wszyscy posiadamy supermoc, której sztuczna inteligencja nie może pojąć. To empatia, krytyczne myślenie i niekończąca się zdolność do kreowania i tworzenia. I dlatego akceptowanie nowych technologii i wiedza o tym, jak rozwiązania AI mogą poprawić naszą pracę (np. pozostawić więcej miejsca na pracę twórczą) i jak ją rozważnie wdrażać w różne obszary życia, jest kluczowe, jeśli chcemy pozostać atrakcyjni na rynku pracy.