Spis treści
NNW dla dzieci: w jakich sytuacjach można korzystać z ubezpieczenia?
Temat ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków często wraca wraz z początkiem roku szkolnego. Nie jest to jednak ubezpieczenie ważne tylko w dni nauki.
Ubezpieczenia NNW dla dzieci dostępne jest w formie indywidualnej – gdzie rodzice sami decydują o jego zawartości oraz w formule grupowej. W drugim wariancie nie ma możliwości rozszerzenia zakresu ochrony, czyli można przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych dla grupy, obowiązujących wcześniej warunkach. Warto pamiętać, że wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe. Z kolei indywidualnie ochronę można nabyć w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez internet modyfikując zakres wg potrzeb – pisze Maciej Badowski, Strefa Biznesu.
Wypłata odszkodowania ma miejsce po:
- zwichnięciach,
- skręceniach,
- złamaniach (w tym także leczeniu stomatologicznym, o ile wynikało z wypadku).
Coraz więcej ubezpieczycieli uwzględnia w polisie także:
- użądlenia,
- ugryzienia,
- ukąszenia (także jeśli dojdzie do zakażenia boreliozą),
- jak również oparzenia.
Polisa zadziała również w przypadku zatrucia pokarmowego lub porażenia prądem. Po odszkodowania zgłaszają się również rodzice dzieci po różnego rodzaju operacjach, leczeniu w tym rehabilitacji. Z polisy można też uzyskać zwrot kosztów nabycia wyrobów medycznych czy zakupu, naprawy czy wypożyczenia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
Wnioski o odszkodowanie związane z pobytem w szpitalu wynikają zarówno z urazów, jak i stanów chorobowych. Do ubezpieczyciela zgłaszane są m.in. bardzo poważne zachorowania np. sepsa, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, nowotwory złośliwe, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.
Z doświadczenia ubezpieczycieli wynika, że najczęściej wnioski o wypłatę odszkodowania z NNW dzieci wynikają z urazów np. złamania, urazy ścięgien, skręcenia. Odpowiadają nawet za 60 proc. roszczeń.
– Takie rany czy kontuzje mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie – latem na rowerze, w szkole na przerwie czy na treningu bądź w domu. Drugą największą grupą zgłaszanych roszczeń są pobyty w szpitalu, które stanowią 30 proc. przypadków – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek, kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych i Odpowiedzialności Cywilnej z TUZ Ubezpieczenia.
Kiedy wypłacane są pieniądze z ubezpieczenia NNW?
Pieniądze z ubezpieczenia wpływają na konto po weryfikacji dokumentacji medycznej. Zebranie jej jest dosyć proste. Najczęściej wystarczy fotografia lub skan dokumentu medycznego z udzielenia pierwszej pomocy (np. karta SOR), karta informacyjna ze szpitala lub dokumentacja z rehabilitacji, jeśli taka była przeprowadzana.
Przy zwrocie kosztów leczenia potrzebne są skany imiennych faktur. Po wypełnieniu wniosku o odszkodowanie należy go przesłać do ubezpieczyciela pocztą tradycyjną lub za pomocą formularza online. Nawet jeśli część rodziców zwleka ze złożeniem wniosku o odszkodowanie, kiedy już to zrobią, pieniądze chcieliby mieć jak najszybciej.
Czas likwidacji szkody z NNW dzieci (czyli wypłaty przyznanego odszkodowania) wynosi kilka lub kilkanaście dni od momentu zgłoszenia. Wiele zależy od szkody i tym samym, dokumentacji, jaka jest potrzebna. W przypadku złożonych i skomplikowanych wypadków i leczenia czas może się wydłużyć, ze względu na okres oczekiwania na kompletowanie pełnej dokumentacji medycznej.
Warto sprawdzić w polisie ubezpieczenia szczegółowe warunki wypłaty środków.
Czy ubezpieczenie NNW jest obowiązkowe?
Zgodnie z obecnymi uregulowaniami, rodzice dzieci uczących się w szkołach publicznych nie mają obowiązku wykupywania dla nich ubezpieczenia NNW na czas nauki. Wobec tego władze szkolne nie tylko nie są upoważnione do wymagania, aby uczniowie byli ubezpieczeni, ale też nie mogą żądać żadnych zaświadczeń lub oświadczeń od rodziców w związku z tym.
– Choć ubezpieczenie NNW dla uczniów nie jest obowiązkowe, jest to zabezpieczenie, w które warto zainwestować. Dzięki powszechności tych ubezpieczeń koszt jednostkowy polisy jest bardzo mały, a w razie wypadku dziecka każda pomoc finansowa na pewno się przyda – mówi Rafał Bojarczuk, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej w Comperia Ubezpieczenia. – Polisa wykupywana w szkole jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ale może nie być dostosowana do każdego dziecka. Dlatego warto też zapoznać się z ofertami indywidualnymi, które pozwalają lepiej dobrać zakres potrzebnej ochrony – dodaje.
Kiedy należy wykupić ubezpieczenie szkolne?
Co ważne, polisę można wykupić w każdym momencie, niekoniecznie na początku roku szkolnego. Polisa NNW chroni dzieci przez cały rok – również w wakacje – ale, jak wynika z danych TUZ Ubezpieczenia, najwięcej szkód urazowych rodzice zgłaszają zaraz po letniej przerwie – we wrześniu jest ich o ok. 25-30 proc. więcej niż w innych miesiącach.
Około 3,5 mln dzieci będzie w tym roku miało ubezpieczenie NNW – tzw. szkolne (ochrona ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków). Wg szacunkowych danych to nieco mniej niż 80 proc. z 4,66 mln uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę.
Chociaż takie zabezpieczenie nie jest obowiązkowe, szeroka dostępność polis i ich coraz lepsze dopasowanie do aktywności i zagrożeń czekających na dzieci i młodzież powodują dużą popularność takiej ochrony. Polisa działa 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, czyli także poza szkołą, w drodze do niej, w domu, na zajęciach pozalekcyjnych czy podczas zabawy na podwórku lub boisku.
Wg TUZ Ubezpieczenia najwięcej szkód jest zgłaszanych we wrześniu, po wakacjach, a w dalszej części roku po feriach. Na wrześniowy szczyt z pewnością wpływ ma powrót do szkoły i start zajęć pozalekcyjnych. Równocześnie dobra pogoda sprawia, że dzieci korzystają z możliwości, jakie daje boisko czy podwórko.
Ubezpieczenie NNW szkolne dla młodszych dzieci
Pomimo potocznej nazwy – NNW szkolne, czy też ubezpieczenie szkolne, taka ochrona dostępna jest też dla przedszkolaków, a nawet dzieci uczęszczających do żłobka – najczęściej od 6. miesiąca życia. Warto sprawdzić oferty rynkowe pod kątem cen i zakresu polisy. Konkurencja jest szeroka, ale składka roczna wynosi średnio 50 zł (od około 29 zł w górę).