Wiesława Sowa. Ceni sobie kontakt z młodymi ludźmi. Zarażają energią, swoją radością i optymistycznym podejściem do życia

Redakcja
archiwum prywatne/ Wiesława Sowa
Wiesława Sowa jest polonistką w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. W zawodzie pracuje od 39 lat!

39 lat w jednej szkole!

Wiesława Sowa w plebiscycie „Echa Dnia” triumfuje już drugi raz z rzędu. Za pierwszym razem zdobyła tytuł najlepszego nauczyciela w powiecie, a tym razem sukces okazał się jeszcze większy, ponieważ została także Nauczycielką Roku Szkoły Ponadpodstawowej w całym naszym województwie.

- Cieszę się bardzo, że ponownie zostałam doceniona przez uczniów i rodziców. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale także motywacja do dalszego rozwoju zawodowego - powiedziała nam nasza laureatka.

Miły był także moment, gdy po zakończeniu plebiscytu weszła do sali lekcyjnej. - Uczniowie jednej z klas, w których uczę, zaczęli bić mi brawo, gratulowali sukcesu. Byłam tym mile zaskoczona - dodaje.

Nasza zwyciężczyni od początku kariery zawodowej związana jest z Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, gdzie uczy języka polskiego. Sama skończyła Liceum Ogólnokształcące w Klimontowie, a potem przez cztery lata studiowała polonistykę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Pracę w „Wyszynie” rozpoczęła w 1984 roku. Tak wspominała swoją pierwszą lekcję:

- Była to lekcja z klasą II D, której zostałam wychowawczynią. Przed lekcją czułam ogromną tremę. Na początku przedstawiłam swoje wymagania, zapoznałam młodzież z wymaganiami edukacyjnymi oraz lekturami przeznaczonymi do omówienia w klasie II. Poznaliśmy się wzajemnie. Dziś to Jej wychowankowie są motorem napędowym do dalszej pracy. - W tym zawodzie najbardziej cenię sobie kontakt z młodymi ludźmi. Zarażają mnie swoją energią, radością i optymistycznym podejściem do życia - podkreśla pedagog.

Najważniejsze - zaciekawić ucznia

Uczniowie cenią swoją nauczycielkę za życzliwość i szacunek, jakimi ich obdarza oraz ciekawe prowadzenie zajęć.

- W tej chwili jest dużo materiałów opracowanych przez wydawnictwa. Są to różne scenariusze lekcji, animacje przybliżające treść i problematykę utworów literackich, różne audycje poświęcone epoce, twórcy czy utworowi. Staram się dobrać taki materiał, aby w jak najatrakcyjniejszej formie zaprezentować omawiane zagadnienie. Ważne jest, aby zaciekawić ucznia, pobudzić go do twórczego myślenia. Nauczyciel powinien być profesjonalistą, potrafiącym posługiwać się specjalistyczną wiedzą i językiem, działającym według akceptowanych standardów. Powinien cieszyć się autonomią, wykazując odpowiedzialność i postępując zgodnie z zasadami etycznymi. Dla młodych ludzi powinien być wzorem do naśladowania - tak uważa nasza laureatka.

Pani Profesor była dla Niej wzorem

Pani Wiesława na swojej drodze również spotkała takiego nauczyciela, na którym stara się wzorować.

- Takim wzorem była dla mnie pani profesor Zofia Przybylska, która uczyła mnie języka polskiego tylko przez rok w liceum. Kiedy robiła wykład charakteryzujący daną epokę czy twórcę, wystarczyło uważnie posłuchać i nie trzeba było doczytywać w domu. Mówiła bardzo pięknie i sugestywnie. Była również wymagająca, jasno określała reguły i konsekwentnie je egzekwowała - opowiada.

Także pani Wiesława dla wielu bywa właśnie tym wzorem do naśladowania. Absolwenci często o Niej pamiętają i zawsze z chęcią rozmawiają podczas spotkań. - Ważne jest dla mnie to, że po wielu latach byli uczniowie poznają mnie na ulicy czy w jakimś urzędzie, gdy załatwiam swoje sprawy i zatrzymują się, aby chwilę porozmawiać, opowiedzieć o swoich radościach, a czasami rozczarowaniach życiowych - podkreśla nasza Nauczycielka Roku.

Nauczanie to wielkie wyzwanie

Rok mija naszej zwyciężczyni wielkiego plebiscytu edukacyjnego pod znakiem wytężonej pracy, ze względu na nową formułę końcowych egzaminów.

- Przygotowuję aż trzy czwarte klasy do nowej formuły matury z języka polskiego. Jest to wielkie wyzwanie zarówno dla mnie, jak i moich uczniów. Mam nadzieję, że wszyscy zdadzą ją i dzięki temu będą realizować swoje plany życiowe - mówi.

Praca z młodzieżą jest wymagająca i czasochłonna, ale kiedy tylko nadarzy się okazja do relaksu, stara się ją wykorzystać. - Lubię czytać książki. Oprócz klasyki lubię powieści Kathy Reichs, Alex Kavy czy Tess Gerritsen. Lubię też obejrzeć ciekawy film i posłuchać dobrej muzyki. Cenię bardzo Ewę Farnę, Sylwię Grzeszczak, Natalię Szreder, Adele i Lady Gagę - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji