Wpadka w programie Milionerzy. Uczestnik odpadł przez źle zadane pytanie? Brzmiało: wskaż nazwę mieszkańca z bykiem

Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ogromne emocje wzbudził jeden z odcinków programu Milionerzy. Gdy uczestnik walczył o 125 tysięcy złotych, otrzymał pytanie z języka polskiego, która brzmiało: "wskaż nazwę mieszkańca z bykiem". Uczestnik jednak źle zrozumiał sens zadanego pytania, przez co przegrał i odpadł z dalszej gry.

Pytanie w programie Milionerzy wzbudziło kontrowersje

Tomasz Wojsa z Ostrowca Świętokrzyskiego był uczestnikiem teleturnieju Milionerzy, który został wyemitowany w poniedziałek na antenie TVN. Mężczyzna dobrze sobie radził z wcześniejszymi pytaniami i przy pomocy części kół ratunkowych dotarł do pytania o 125 tysięcy złotych, które brzmiało:

"Wskaż nazwę mieszkańca z bykiem"

  • a) malborczyk
  • b) żoliborzanin
  • c) Finka
  • d) Hażanin

Uczestnik chwilę zastanowił się nad odpowiedzią i w końcu stwierdził, że w słowie "malborczyk" są litery, z których można ułożyć wyraz "byk" i taką odpowiedź zaznaczył. Jak się okazało, była ona błędna.

"Mieszkańców krajów, krain historycznych, prowincji i dzielnic kraju piszemy wielką literą. Miast małą. Hażanin to mieszkaniec Hagi, czyli miasta w Holandii. Chodzi o byka, czyli błąd w pisowni" - wyjaśnił prowadzący Hubert Urbański.

Zła odpowiedź oznaczała koniec gry, a Tomasz Wojsa finalnie wygrał 40 tysięcy złotych, które były gwarantowaną nagrodą.

Internauci wściekli

Rozstrzygnięcie teleturnieju i porażka przez złe zrozumienie pytania przez uczestnika oburzyła internautów, którzy w komentarzach nie kryli swojej złości wobec stacji.

Skandal. Jedno pytanie, dwie prawidłowe odpowiedzi, tylko trzeba było wiedzieć, co autor pytania miał na myśli. Wstyd i szkoda faceta. Powinien się odwołać

To jest do zaskarżenia. Jeśli chodziło o błąd, to byk powinien być napisany w cudzysłowie. Słowo byk w rozumieniu błędu jest specyficznie, a nie dosłownie użytym wyrażeniem, a w takim przypadku powinien pojawić się cudzysłów.

Sposób układania pytań genialny

Kolejne głupie, przekombinowane pytanie. Zdawało mi się, że to teleturniej polegający na wiedzy

Rada Języka Polskiego zmienia zasady ortografii

Ciekawie wygląda również sprawa z punktu widzenia zasad polskiej ortografii. Oczywiście, tak jak wytłumaczył prowadzący, nazwy mieszkańców miast piszemy małą literą, jednak niebawem się to zmieni, a konkretniej od 2026 roku.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk niedawno opublikowała nowe zasady ortografii.

Według nowych zasad nazwy mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli i wsi trzeba będzie zapisywać wielką literą, a nie małą, jak do tej pory.

To jednak tylko jedna ze zmian, bo od teraz również przedmioty pochodzące od marek i firm będą wymagały pisania wielką literą - na przykład "czerwone Audi" czy "żółta Nokia".

Rada ustaliła również "bezwyjątkową pisownię łączną nie- z imiesłowami odmiennymi (bez względu na interpretację znaczeniową: czasownikową lub przymiotnikową), tj. zniesienie wyjątku zezwalającego na świadomą pisownię rozdzielną", a także kilka innych zasad.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji