Zakaz prac domowych już niedługo w Polsce? Wiemy, jak tę sprawę rozwiązano w innych krajach

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W wielu krajach na świecie przepisy dotyczące pracy domowej są niejednoznaczne
W wielu krajach na świecie przepisy dotyczące pracy domowej są niejednoznaczne pixabay.com/pl/users/coyot
Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała niedawno, że od początku kwietnia będzie obowiązywało rozporządzenie dotyczące braku prac domowych w szkołach podstawowych. Jak sprawa prac domowych wygląda w innych krajach? PAP zrobiła zestawienie.

Spis treści

Prace domowe w Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii

W Finlandii na poziomie szkoły podstawowej prace domowe nie są zadawane na weekendy oraz inne dni przerwy od nauki. W ciągu tygodnia zadawanie prac domowych jest praktykowane, ale zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka minut na ich odrobienie. Nawet w najniższych klasach i z każdego przedmiotu, tj. języka ojczystego, matematyki czy wiedzy o środowisku, zadawane są krótkie prace, opierające się z reguły na krótkich ćwiczeniach z podręczników. Nieodrobienie pracy domowej jest też odnotowywane skrupulatnie przez nauczycieli w dzienniku ucznia. Zdaniem nauczycieli zadanie nawet prostych prac domowych na minimalnym poziomie, uczy dziecko pewnej systematyczności i odpowiedzialności.

W Szwecji prawo oświatowe nie reguluje kwestii prac domowych, ale w kraju wychodzi się z założenia, że nauka powinna odbywać się w szkole. W praktyce uczniowie młodszych klas placówek publicznych rzadko odrabiają lekcje w domu, a o wyjątkach decyduje nauczyciel. Bywa, że uczeń, który nie zdążył wykonać zadania w klasie, może zostać poproszony o dokończenie w domu. Pracą domową może być czytanie, ale raczej się do tego zachęca niż zmusza. Szwedzkie szkoły promują współpracę między uczniami, wiele zadań wykonują oni w parach lub grupach. Uczniowie mogą mieć zleconą realizację po lekcjach wspólnego projektu. Niektóre szkoły prywatne zadają uczniom tradycyjne prace domowe i wielu rodziców właśnie z tego powodu zapisuje tam swoje dzieci, licząc na wyższy poziom nauki.

W Wielkiej Brytanii nie zniesiono prac domowych i choć czasem prowadzona jest debata na temat ich użyteczności lub braku, to nie przełożyło się to na żadne odgórne decyzje. Szkoły mają dużą elastyczność w tej kwestii, a ilość zadawanych prac domowych jest, co do zasady, niewielka. Ostatnie wytyczne ministerstwa edukacji, które obowiązywały do 2012 r., zalecały, by dzieciom w wieku 4-7 lat zadawać prace domowe w wymiarze godziny tygodniowo, a dzieciom w wieku 7-11 lat – w wymiarze pół godziny dziennie. Od tego czasu nie wprowadzono żadnych nowych rekomendacji, więc wiele szkół nadal się do nich stosuje.

Jak sprawa wygląda we Francji, w Kanadzie i w Chinach?

We Francji od 1956 roku obowiązuje zakaz zadawania pisemnych prac dla uczniów szkół podstawowych. Nauczyciele mogą natomiast zadawać ustne prace domowe, w tym np. czytanie, ćwiczenia pamięciowe lub materiał do opanowania. Przepisy w tej sprawie, często w praktyce nieprzestrzegane, zostały zmienione w latach 90., jednak obecna ustawa z 2013 roku potwierdziła zniesienie pisemnych prac domowych dla uczniów szkół podstawowych. W praktyce część nauczycieli często przy wsparciu lub presji ze strony rodziców uczniów szkół podstawowych, nadal zadaje pisemne prace domowe.

W Kanadzie nie ma jednolitych dla całego kraju wytycznych dotyczących prac domowych. Na terenie największego kuratorium w Kanadzie, The Toronto District School Board (TDSB), które nadzoruje prawie 600 szkół, w których jest ok. 238 tys. uczniów co roku, zasady dla szkół podstawowych są zależne od roku nauki. W klasach 1-6 praca domowa może być czytaniem, graniem w gry, rozmawianiem z rodziną czy np. gotowaniem. Przy czym dla starszych klas w tej grupie wiekowej prace domowe mogą mieć formę niezależnej pracy. W klasach 7-8 prace domowe muszą być planowane wspólnie przez nauczycieli, ale ich odrabianie przez uczniów nie powinno przekraczać godziny dziennie. Z kolei w katolickich szkołach w Calgary (Alberta) zaleca się, by dzieci do trzeciej klasy włącznie nie miały więcej niż 5 do 10 minut pracy domowej na tydzień, w klasach 4-6 nie więcej niż pół godziny dziennie, w klasach 7-9 nie więcej niż godzinę dziennie.

Według wytycznych ministerstwa edukacji Chin z 2021 roku w szkołach podstawowych nie powinno być zadawanych prac domowych, jednak szkolna rzeczywistość jest inna.

Rozwiązania we Włoszech i w Czechach

We Włoszech jako szkoły, w których zniesiono prace domowe, reklamują się prywatne podstawowe placówki oświatowe. Jednocześnie poszczególni nauczyciele rezygnują z zadawania prac domowych na... lato, bowiem włoskie szkoły, od podstawowych po licea i technika, wyróżnia między innymi to, że uczniowie dostają na czas trwających trzy miesiące wakacje prace domowe. Zadań tych otrzymują zazwyczaj dużo i to z różnych przedmiotów. Dyskusja na temat sensu obciążania uczniów pracami domowymi na lato trwa od dawna, ale zwyczaj ten się utrzymuje.

W Czechach nie ma przepisów jednoznacznie zakazujących lub nakazujących zadawanie prac domowych, ale debaty o ich potrzebie co jakiś wracają w przestrzeni publicznej. Stanowisko obecnego ministra jest takie, że resort nie będzie zajmować się tematem, a on sam opowiada się za pozostawieniem każdej szkole możliwości decydowania o tym, czy zadawać prace domowe i jak je oceniać. Na początku roku szkolnego 2023/2024 ministerstwo zwróciło się jednak do szkół o przeanalizowanie sposobu oceniania prac domowych i zaapelowało o niekaranie ich nieodrobienia przez uczniów najniższą oceną.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz prac domowych już niedługo w Polsce? Wiemy, jak tę sprawę rozwiązano w innych krajach - Portal i.pl

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji