Zapewnienie Ukraińcom możliwości uczęszczania do szkół w naszym kraju. Polski resort edukacji spotkał się z ukraińskim

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek spotkali się z Oksen Lisovyi, ukraińskim ministrem edukacji.
Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek spotkali się z Oksen Lisovyi, ukraińskim ministrem edukacji. freepik/ cookie_studio
Minister edukacji Barbara Nowacka, nauki Dariusz Wieczorek i ich ukraiński odpowiednik Oksen Lisovyi, zgodzili się co do konieczności zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce i nauki przez nich „komponentu ukraińskiego” – poinformowało MEN.

Spis treści

Spotkanie polskiego i ukraińskiego resortu edukacji

Resort edukacji poinformował w komunikacie, że w ramach czwartkowych wspólnych konsultacji rządów Polski i Ukrainy w Warszawie spotkali się minister edukacji Barbara Nowacka, minister nauki Dariusz Wieczorek i ukraiński minister oświaty i nauki Oksen Lisovyi.

Ministrowie Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek wyrazili solidarność z Ukrainą stawiającą opór agresorowi rosyjskiemu, podkreślając, że ofiarami wojny są przede wszystkim dzieci i młodzież, którym odebrano możliwość bezpiecznej nauki – podkreślił resort w komunikacie.

Przekazał, że wszyscy szefowie resortów „potępili systematyczne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” dokonane w Ukrainie przez rosyjskie siły zbrojne, w tym – zniszczenie tamtejszej infrastruktury cywilnej oraz infrastruktury edukacyjnej i naukowej. Uznali też „pilną potrzebę” jej przywrócenia i odbudowy, a także zapewnienia bezpiecznych warunków w instytucjach edukacyjnych w Ukrainie.

Resort przekazał, że ministrowie „potwierdzili gotowość do kontynuowania ożywionej współpracy w dziedzinie edukacji i nauki” i „odnotowali zdecydowane i stałe wsparcie” Polski dla ukraińskich uczniów, studentów, wykładowców i naukowców „zmuszonych do opuszczenia terytorium Ukrainy w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej”.

W komunikacie podano, że w celu utrzymania tożsamości narodowej i kulturowej, szefowie resortów podkreślili potrzebę „dalszego rozwoju oświaty polskiej mniejszości narodowej w Ukrainie i ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce”. Ponadto zaznaczyli „konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce, a także nauki przez nich komponentu ukraińskiego”.

Szefowie resortów w obu państwach zgodzili się też co do ważności „wymiany doświadczeń w zakresie planowania, rozwoju i zarządzania systemem szkolnictwa wyższego, wspierania dwustronnych programów mobilności akademickiej dla studentów, doktorantów, wykładowców i pracowników naukowych, promowania nauki języków ukraińskiego i polskiego oraz wspierania badań związanych z historią, językiem, literaturą i sztuką obu krajów”.

Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego

Ponadto zgodzili się na dalsze prace w celu przyspieszenia podpisania nowej umowy między Ministrem Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, która obecnie jest uzgadniana przez strony zgodnie z prawem obu krajów, a także umowy o placówkach kształcenia przedszkolnego, średniego ogólnego z nauczaniem w języku polskim lub języka polskiego jako języka mniejszości narodowej w Ukrainie oraz przedszkolach, szkołach z nauczaniem w języku ukraińskim lub języka ukraińskiego jako języka mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozmowa dotyczyła także relacji polsko-ukraińskich. Resort przekazał, że ministrowie „zgodzili się współpracować w zakresie badania kontekstu historycznego i kulturowego”. Zaznaczono, że przyczyni się to do „pogłębienia wzajemnego zrozumienia i zbliżenia między narodami ukraińskim i polskim, w szczególności poprzez wzmocnienie więzi, które mają długą historię, i zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji