Liczba ukraińskich uczniów w polskich szkołach po dwóch latach od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nowe dane MEN

Magdalena Konczal
MEN przekazało, ilu uczniów z Ukrainy kształci się w polskich szkołach
MEN przekazało, ilu uczniów z Ukrainy kształci się w polskich szkołach freepi/ senivpetro
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało najnowsze dane na temat liczby uczniów ukraińskich w polskich szkołach i przedszkolach. Obecnie jest ich 277,3 tys., w tym 180,1, tys. przybyło z Ukrainy do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj. Sprawdź szczegółowe dane na ten temat.

Spis treści

Liczba uczniów z Ukrainy w przedszkolach i szkołach podstawowych

Dane pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Pokazują stan na 21 lutego 2024 roku. Wynika z nich, że edukacją przedszkolną w Polsce objętych jest ok. 44,7 tys. dzieci ukraińskich, w tym 30,3 tys. to dzieci przybyłe z Ukrainy po 24 lutego 2022 r., czyli po wybuchu wojny. Blisko 29,7 tys. dzieci przybyłych z Ukrainy po wybuchu wojny chodzi do przedszkoli, 585 dzieci uczestniczy w zajęciach w punktach przedszkolnych, a dwoje w zespołach wychowania przedszkolnego.

W szkołach podstawowych w całej Polsce uczy się ok. 141,5 tys. uczniów ukraińskich. 110,5 tys. uczniów szkół podstawowych to dzieci i młodzież przybyła z Ukrainy po wybuchu wojny.

Ukraińscy uczniowie w szkołach średnich

W szkołach ponadpodstawowych: liceach, technikach, szkołach branżowych I i II stopnia, w szkołach policealnych i w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy jest 90,4 tys. uczniów ukraińskich, w tym 38,9 tys. to uczniowie przybyli z Ukrainy po wybuch wojny.

W liceach ogólnokształcących uczy się 16 tys. uczniów ukraińskich, w tym 9,6 tys. to uczniowie przybyli po wybuchu wojny. 23,5 tys. uczniów ukraińskich uczy się w technikach, w tym 13,6 tys. to uczniowie przybyli po wybuchu wojny. W szkołach branżowych I stopnia uczy się 8,1 tys. uczniów ukraińskich, w tym 5,6 tys. przybyłych po wybuchu wojny.

W szkołach branżowych II stopnia uczy się 109 uczniów ukraińskich, w tym 23 przybyło po wybuchu wojny. W szkołach policealnych jest 42,6 tys. uczniów ukraińskich, w tym 10 tys. przybyło po wybuchu wojny. 3 uczniów ukraińskich to uczniowie Bednarskiej Szkoły Realnej, w tym 2 przybyło po wybuchu wojny. 106 uczniów ukraińskich uczy się w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, w tym 74 przybyło po wybuchu wojny.

Szkoły muzyczne i plastyczne a dzieci ukraińskie

W ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia uczy się 194 uczniów ukraińskich, w tym 107 przybyło po wybuchu wojny, a w szkołach muzycznych II stopnia 72 uczniów ukraińskich, w tym 52 przybyło po wybuchu wojny. W ogólnokształcącej szkole baletowej jest 60 uczniów ukraińskich, w tym 52 przybyłych po wybuchu wojny. W liceum sztuk plastycznych jest 417 uczniów ukraińskich, w tym 232 przybyłych po wybuchu wojny. 7 uczniów z Ukrainy to uczniowie Poznańskiej Szkoły Chóralnej.

Zapisanie dziecka z Ukrainy do szkoły. Na jakich zasadach?

W lutym ub.r. Ministerstwo Edukacji i Nauki podawało, że w polskim systemie edukacji – w szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po wybuchu wojny. Dwa miesiące po ataku Rosji na Ukrainę, w kwietniu 2022 r., MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po inwazji.

Zgodnie z polskim prawem dzieci i młodzież z Ukrainy, tak jak inne dzieci cudzoziemskie, w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego.

W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczna szkoła podstawowa, w której rejonie mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc. Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły mającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły (np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły z wolnymi miejscami.

Ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Rodzice dziecka mogą zwrócić się do dyrektora o przyjęcie go do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.

Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego przez okres 24 miesięcy (zajęcia mogą być prowadzone także w grupach międzyszkolnych). Szkoła może także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze. Uczniowie z zagranicy mogą też korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.

Oddziały przygotowawcze dla uczniów przybywających z zagranicy, słabo znających lub nieznających języka polskiego, mogą być tworzone zarówno w szkołach publicznych, jak i w niepublicznych. Nauka w oddziale przygotowawczym trwa, co do zasady, jeden rok szkolny, ale może być skrócona lub wydłużona, nie więcej jednak niż o jeden rok szkolny.

Dane Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące liczby uczniów z Ukrainy przybyłych do Polski po wybuchu wojny uczących się w polskim systemie edukacji nie uwzględniają wszystkich dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy po 24 lutego ub.r. Dzieci i młodzież pobierające naukę w szkole lub w przedszkolu w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (nauka zdalna) nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu ani obowiązkowi nauki w rozumieniu prawa polskiego.

W przypadku przedszkoli nie ma rejonizacji. Rekrutacja do przedszkoli na nowy rok szkolny przeprowadzana jest wiosną. Poza tym terminem przedszkola przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji