Spis treści
Portret gimnazjalny Mikołaja Kopernika
W związku z okrągłą rocznicą urodzin słynnego astronoma, którą świętujemy w tym roku, analizie poddany został jeden z najbardziej znanych wizerunków Mikołaja Kopernika. Chodzi o tzw. portret gimnazjalny, który swoją nazwę zawdzięcza Bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, skąd pochodził. Obecnie obraz ten znajduje się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Najsłynniejszy obraz Kopernika został dokładnie przebadany przez naukowców, którzy stosując rozmaite metody (m.in. takie jak: reflektografia, obrazowanie techniką RTG, technika bliskiej podczerwieni) zdobyli ciekawe informacje na temat wizerunku. Jedna z nich to zastanawiający napis: „Nicolaus Copernic Puld”.
Napis na portrecie słynnego astronoma
Napis ten znajdował się na tylnej stronie obrazu. Jak wyjaśniła w rozmowie z National Geographic prof. Elżbieta Basiul, napis „Puld” to skrót od łacińskiego słowa „Puldentus”, co znaczy „Brudny”.
– Łacińskie słowo „Puld” w skrócie od „Puldentus” wynikało z oceny stanu zachowania obrazu i wskazywało na potrzebne prace oczyszczające – rozwiała wątpliwości prof. Basiul, która kierowała badaniami.
Zaznaczyła też, że dobrze znany nam dziś portret astronoma najprawdopodobniej został namalowany na podstawie innego portretu.
– Ale czy był to rysunek, grafika czy obraz, tego nie wiemy – powiedziała ekspertka.
Obraz Kopernika nie zachował się w całości?
Z kolei badacze z Muzeum Kopernika zwrócili uwagę także na inne tajemnice, które skrywał w sobie gimnazjalny portret Mikołaja Kopernika. Deska podobrazia najprawdopodobniej była większa i została ucięta po bokach oraz u dołu. Na uciętych fragmentach mogły być widoczne ręce Kopernika. Zakłada się, że w dłoni trzymał on bukiet konwalii.
Źródło:
S. Zdziebłowski, „Mikołaj Kopernik brudny” – zagadkowy napis na XVI-wiecznym obrazie przedstawiającym słynnego astronoma [w:] National Geographic.