Zaskakujący napis na wizerunku Kopernika to dopiero początek. Obraz astronoma skrywa jeszcze jedną tajemnicę

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Co odkryto ws. znanego obrazu Mikołaja Kopernika?
Co odkryto ws. znanego obrazu Mikołaja Kopernika? wikimedia commons/ public domain
W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jednym z najbardziej znanych wizerunków astronoma jest ten nazywany portretem gimnazjalnym. Odkryto, że pod obrazem znajduje się łacińskie słowo „Puld”. Co ono oznacza? To jednak nie koniec tajemnic związanych ze znanym wizerunkiem Kopernika.

Spis treści

Portret gimnazjalny Mikołaja Kopernika

W związku z okrągłą rocznicą urodzin słynnego astronoma, którą świętujemy w tym roku, analizie poddany został jeden z najbardziej znanych wizerunków Mikołaja Kopernika. Chodzi o tzw. portret gimnazjalny, który swoją nazwę zawdzięcza Bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, skąd pochodził. Obecnie obraz ten znajduje się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

Najsłynniejszy obraz Kopernika został dokładnie przebadany przez naukowców, którzy stosując rozmaite metody (m.in. takie jak: reflektografia, obrazowanie techniką RTG, technika bliskiej podczerwieni) zdobyli ciekawe informacje na temat wizerunku. Jedna z nich to zastanawiający napis: „Nicolaus Copernic Puld”.

Napis na portrecie słynnego astronoma

Napis ten znajdował się na tylnej stronie obrazu. Jak wyjaśniła w rozmowie z National Geographic prof. Elżbieta Basiul, napis „Puld” to skrót od łacińskiego słowa „Puldentus”, co znaczy „Brudny”.

– Łacińskie słowo „Puld” w skrócie od „Puldentus” wynikało z oceny stanu zachowania obrazu i wskazywało na potrzebne prace oczyszczające – rozwiała wątpliwości prof. Basiul, która kierowała badaniami.

Zaznaczyła też, że dobrze znany nam dziś portret astronoma najprawdopodobniej został namalowany na podstawie innego portretu.

– Ale czy był to rysunek, grafika czy obraz, tego nie wiemy – powiedziała ekspertka.

Obraz Kopernika nie zachował się w całości?

Z kolei badacze z Muzeum Kopernika zwrócili uwagę także na inne tajemnice, które skrywał w sobie gimnazjalny portret Mikołaja Kopernika. Deska podobrazia najprawdopodobniej była większa i została ucięta po bokach oraz u dołu. Na uciętych fragmentach mogły być widoczne ręce Kopernika. Zakłada się, że w dłoni trzymał on bukiet konwalii.

Źródło:
S. Zdziebłowski, „Mikołaj Kopernik brudny” – zagadkowy napis na XVI-wiecznym obrazie przedstawiającym słynnego astronoma [w:] National Geographic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji