Spis treści
Jak zostać zawodowym pszczelarzem?
Aby pracować w pasiece, trzeba to nie tylko potrafić, ale też lubić. To bardzo specyficzna praca, wymagająca dużej uwagi, ale też prawdziwej pasji. Często zdarza się, że pszczelarstwem interesują się ci, którzy „złapali bakcyla” od bliskich. Pasieki czy gospodarstwa pszczelarskie to często rodzinna działalność, przechodząca z pokolenia na pokolenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresować się tą działalnością bez wcześniejszego doświadczenia.
Jak zostać pszczelarzem? Można zdecydować się na płatne kursy, które wprowadzają do zawodu i umożliwiają zdanie wymaganych egzaminów. To zwykle ścieżka dorosłych pszczelarzy-amatorów, którzy chcą pasję zamienić w profesjonalną pracę. Pszczelarstwa można się uczyć również bezpłatnie, wybierając np. szkołę branżową albo technikum oferujące taką specjalizację.

Pszczelarz – jakie to kwalifikacje zawodowe?
Według aktualnych przepisów (CKE oraz rozporządzenie MEN z dnia 16 maja oraz 23 grudnia 2019 r.), aby wykonywać zawód pszczelarza, należy zdobyć następujące kwalifikacje zawodowe (formuła 2019):
- branża rolniczo-hodowlana (ROL),
- ROL.03. Prowadzenie produkcji pszczelarskiej.
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie pszczelarz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji ROL.03. Prowadzenie produkcji pszczelarskiej:
- zakładania i prowadzenia gospodarstwa pszczelarskiego;
- wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej;
- prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i pszczelarskich.
Dodatkowe umiejętności zawodowe, to przygotowanie do kierowania pojazdem samochodowym w zakresie kategorii B. Uczeń przygotowywany jest do kursu pozwalającego na uzyskanie prawa jazdy bezpłatnie, w ramach szkolnych zajęć. Po realizacji kształcenia w zakresie umiejętności przygotowanie do kierowania samochodem w zakresie kategorii B, uczeń powinien być przygotowany do:
- stosowania przepisów prawa dotyczących ruchu drogowego w zakresie prawa jazdy kategorii B;
- prowadzenia i obsługi pojazdu samochodowego;
- przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B.
Jakie są możliwości podnoszenia kwalifikacji w zawodzie pszczelarz?
Absolwent szkoły, która kształci uczniów w zawodzie pszczelarz, po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.03. Prowadzenie produkcji pszczelarskiej, może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik pszczelarz. Do tego potrzebne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, potwierdzające kwalifikację ROL.09. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej, a także uzyskanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego.
Technik pszczelarz – kwalifikacje zawodowe i wymagania
Jeśli mamy ambicje uzyskania tytułu technik pszczelarz (symbol cyfrowy zawodu: 314206), musimy zdobyć następujące kwalifikacje zawodowe: