Zawody przyszłości: tego warto się uczyć, aby osiągnąć sukces na rynku pracy za 5, 10 i 15 lat

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Co studiować, aby za 5 lat być specjalistą ds. edukacji online? Jakie zawody będą potrzebne na rynku za 10 i za 15 lat?
Co studiować, aby za 5 lat być specjalistą ds. edukacji online? Jakie zawody będą potrzebne na rynku za 10 i za 15 lat? GettyImages
Dynamiczny rozwój technologii, zmiany społeczne i ekonomiczne powodują, że rynek pracy ulega nieustannym przemianom. Zawody, które dziś cieszą się popularnością, mogą za kilka lat przestać istnieć, a powstaną zupełnie nowe stanowiska pracy. W związku z tym warto zastanowić się, jakie kierunki kształcenia są szczególnie obiecujące dla młodych osób. Poznaj profesje, na które będzie największe zapotrzebowanie za 5, 10 oraz 15 lat.

Spis treści

Dynamiczne zmiany na rynku pracy

Jak zauważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, zmiany, z którymi mamy aktualnie do czynienia są porównywalne z dotychczasowymi rewolucjami przemysłowymi.

Czeka nas gruntowne przetasowanie oczekiwanych od pracowników kompetencji i umiejętności. To wyzwanie nie tylko dla tych, którzy już są na rynku pracy, ale też młodych, którzy decydują o swojej zawodowej przyszłości. Może bowiem być tak, że czeka ich kariera w zawodzie, który jeszcze nie istnieje lub dopiero powstaje - mówi założyciel Personnel Service

Krzysztof Inglot dodaje, że „znając trendy można wybrać kierunek, który się rozwija i w przyszłości stać się poszukiwanym specjalistą”. Trudno nie zgodzić się ze słowami ekspert, kiedy podkreśla, że „Edukacja to największa inwestycja w przyszłość”.

Zawody potrzebne za 5 lat

Zapotrzebowanie na specjalistów w najbliższej przyszłości wynika m.in. z pandemii COVID-19, postępującej digitalizacji, wojny i innych wydarzeń globalnych. W 2028 roku z pracą nie będą mieć problemu:

  • Specjaliści od energii odnawialnej: w związku z poszukiwaniem zrównoważonych źródeł energii, zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej będzie rosnąć. Pomocne kierunki studiów to np.: technologie i źródła odnawialnej energii, energia odnawialna i gospodarka odpadami.
  • Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa: w dobie wzrostu digitalizacji, ochrona danych staje się priorytetem, dlatego specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem będą coraz bardziej poszukiwani. Główne kierunki studiów to: cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo publiczne i cyberbezpieczeństwo, kryptologia, ochrona danych.
  • Inżynierowie bioinformatyki: rozwój technologii związanych z danymi genetycznymi i biologicznymi generuje zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą analizować i interpretować te dane. Studia, które pomogą w zdobyciu kwalifikacji: bioinformatyka, medycyna w IT, biotechnologia.
  • Specjaliści ds. edukacji online: możliwość nauki zdalnej sprawia, że potrzebujemy ekspertów, którzy tworzą i prowadzą efektywne programy edukacyjne online. Kierunki studiów, po których może być łatwiej o pracę w tym obszarze: zarządzanie projektami, IT, dydaktyka medialna, coaching.
  • Specjaliści od zdrowia psychicznego: z uwagi na współczesny styl życia, potrzebujemy więcej specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, takich jak psychologowie i psychiatrzy. Studia: psychologia, psychoterapia, mediacje, pedagogika, coaching, psychiatria, medycyna.

Zawody potrzebne za 10 lat

Personnel Service zauważa, że im dalej w las, tym bardziej zaawansowane specjalizacje i zawody. Na razie są one rozwijane, ale w perspektywie dekady zyskają na znaczeniu i zapotrzebowanie na pracowników w tych konkretnych profesjach będzie rosło. Za 10 lat sukces zawodowy mogą odnosić:

  • Specjaliści od sztucznej inteligencji (AI): postęp technologii AI spowoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów, którzy projektują, wdrażają i zarządzają sztuczną inteligencją. Kierunki kształcenia: IT i programowanie, analityka, mechatronika. Machine Learning i AI można już studiować na uczelniach zagranicznych m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy w Niemczech.
  • Specjaliści ds. edycji genów: rozwój technologii edycji genów otworzy nowe możliwości w medycynie i innych dziedzinach nauki, umożliwiając precyzyjne modyfikacje DNA, które mają potencjał leczenia i zapobiegania wielu chorobom dziedzicznym oraz schorzeniom, które są uwarunkowane genetycznie. Kierunki studiów warte rozważenia: genetyka, biologia, biotechnologia, biologia eksperymentalna, inżynieria genetyczna.
  • Ekonomiści kryptowalut: z upowszechnieniem kryptowalut i technologii blockchain pojawi się zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się ekonomią cyfrową. Jak zostać specjalistą? Studiuj np. ekonomia, finanse i analiza danych, kryptowaluty i technologia blockchain.
  • Technolodzy żywności: postęp w technologii produkcji żywności, takiej jak mięso z hodowli komórkowej, stworzy nowe stanowiska pracy dla ekspertów zajmujących się żywnością przyszłości. Warto przyjrzeć się kierunkom takim jak: technologia żywności, żywienie człowieka, jakość i bezpieczeństwo żywności.
  • Specjaliści od zmian klimatu: wzrastające wyzwania związane ze zmianami klimatu wymagają specjalistów, którzy będą dokładnie analizować i podejmować działania w tej dziedzinie. Warto studiować: ekologia, ekologiczne źródła energii, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, geomonitoring, inżynieria środowiska, ochrona klimatu itp.

Zawody potrzebne na 15 lat

  • Inżynierowie biomedyczni: rozwój technologii edycji genów otworzy nowe możliwości w medycynie, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów od terapii genowych będzie rosnąć. Warto kształcić się w kierunkach: biotechnologia, inżynieria medyczna, biochemia.
  • Specjaliści od etyki AI: rozwój sztucznej inteligencji pociąga za sobą skomplikowane kwestie etyczne, dlatego zapotrzebowanie na ekspertów od etyki AI będzie rosło. Na jakie kierunki warto postawić? Będzie to np. prawo, ochrona danych osobowych, prawo do własności intelektualnej.
  • Kuratorzy danych: ogromna ilość danych generowanych przez sztuczną inteligencję wymaga specjalistów, którzy zarządzają i selekcjonują te informacje. Opieka nad jakością danych wykorzystywanych przez AI ma kluczowy wpływ na skuteczność i efektywność działania algorytmów sztucznej inteligencji. Studia, które mogą pomóc w uzyskaniu takiego zawodu to: machine i AI learning, analityka, zarządzanie danymi, data sience i big data.
  • Specjaliści ds. adaptacji klimatycznej: zrozumienie i zarządzanie skutkami zmian klimatycznych stanie się kluczowym zagadnieniem, co przyciągnie specjalistów ds. adaptacji klimatycznej i mitygacji. Warto kształcić się w kierunkach związanych z ochroną środowiska i ekologią, a także zarządzaniem zamianami ds. klimatu w firmach i organizacjach, architekturą i inżynierią klimatyczną, polityką klimatyczną, edukacją, szacowaniem kosztów inwestycji związanych z planem adaptacji np. w obszarze miejskim lub wewnątrz organizacji.

Ostatni obszar, na który warto zwrócić uwagę jest związany z eksploracją kosmiczną. Gdy stanie się ona coraz bardziej zaawansowana inżynierowie terraformacji będą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu i adaptacji zaawansowanych technologii, zapewniających załogom kosmicznym odpowiednią ochronę oraz umożliwiających przystosowanie się do ekstremalnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej.

Jak podaje Personnel Service, praca specjalistów od modyfikacji przyczyni się do stworzenia zaawansowanych kombinezonów kosmicznych, biologicznych ulepszeń dla astronautów oraz zoptymalizowanych interfejsów, umożliwiających efektywną komunikację i interakcję z zaawansowanymi systemami pokładowymi statków kosmicznych. Dzięki ich zaangażowaniu eksploracja kosmiczna stanie się bardziej bezpieczna, efektywna i otworzy nowe perspektywy dla przyszłych misji w kosmos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji