Zmiany na lekcjach WF od września 2023. Będą testy sprawnościowe? Projekt nowelizacji podstawy programowej znów skierowany do konsultacji

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie obowiązkowo będą musieli brać udział w testach sprawnościowych.
Uczniowie obowiązkowo będą musieli brać udział w testach sprawnościowych. Obraz autorstwa Freepik
Testy sprawnościowe na lekcjach WF-u mają pojawić się w szkołach od września 2023 roku. Projekt nowelizacji podstawy programowej w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne trafił do ponownych konsultacji. Zakończą się one 6 lipca 2023 roku. Wyjaśniamy, co nowego pojawi się na lekcjach WF-u.

Spis treści

Zmiany na lekcjach WF-u od września 2023. Najnowsze informacje

Proponowane w projekcie zmiany na lekcjach WF-u obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.

Chodzi o dwa projekty:

  • projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
  • projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

W obu projektach zaproponowano zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego. Pierwszy raz projekt został skierowany do konsultacji publicznych 23 lutego (trwały one do 22 marca). MEiN wyjaśnia, że ponowne przekazanie projektów do konsultacji publicznych i uzgodnień ma związek z pracami nad zmianami w ustawie o sporcie oraz w ustawie Prawo oświatowe.

Propozycja zmian w tych ustawach została zawarta w projekcie ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Następnie został on skierowany do dalszych prac w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Testy sprawnościowe na lekcjach WF-u od roku szkolnego 2023/2024

Jakie zmiany zakłada projekt? Nauczyciel wychowania fizycznego będzie przeprowadzał, raz w ciągu roku szkolnego, w każdej klasie (począwszy od klasy IV szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych), testy sprawnościowe, a wyniki z tych testów, datę ich przeprowadzania oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do Ewidencji „Sportowe Talenty” (systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej).

W związku z powyższym – jak tłumaczy MEiN – konieczne są również zmiany w rozporządzeniach ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego, które polegają na określeniu – w części dotyczącej „Warunki i sposób realizacji” rodzajów testów sprawnościowych, które nauczyciele wychowania fizycznego będą przeprowadzać dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum oraz terminu ich przeprowadzania.

Testy te obejmą:

  • bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
  • beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
  • podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
  • skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Zobacz, jakie zmiany czekają uczniów w roku szkolnym 2023/2024:

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

Testy sprawnościowe mają być przeprowadzane raz w ciągu roku szkolnego – w okresie od marca do kwietnia.

„Należy podkreślić, że wyniki przeprowadzonych testów nie będą miały wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne” – informuje resort edukacji. Wskazuje, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki, należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

Wprowadzenie powyższej zmiany służy bezpośrednio realizacji wskazanych w podstawie programowej zadań wychowawczo-profilaktycznych, które szkoła powinna realizować z uczniami w kontekście obserwowanego stanu zdrowia i poziomu kondycji fizycznej dzieci młodzieży – zaznaczono.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji