Zmiany na lekcjach WF od września 2023. Będą testy sprawnościowe? Projekt nowelizacji podstawy programowej znów skierowany do konsultacji

Magdalena Konczal
Uczniowie obowiązkowo będą musieli brać udział w testach sprawnościowych.
Uczniowie obowiązkowo będą musieli brać udział w testach sprawnościowych. Obraz autorstwa Freepik
Testy sprawnościowe na lekcjach WF-u mają pojawić się w szkołach od września 2023 roku. Projekt nowelizacji podstawy programowej w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne trafił do ponownych konsultacji. Zakończą się one 6 lipca 2023 roku. Wyjaśniamy, co nowego pojawi się na lekcjach WF-u.

Spis treści

Zmiany na lekcjach WF-u od września 2023. Najnowsze informacje

Proponowane w projekcie zmiany na lekcjach WF-u obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.

Chodzi o dwa projekty:

  • projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
  • projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

W obu projektach zaproponowano zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego. Pierwszy raz projekt został skierowany do konsultacji publicznych 23 lutego (trwały one do 22 marca). MEiN wyjaśnia, że ponowne przekazanie projektów do konsultacji publicznych i uzgodnień ma związek z pracami nad zmianami w ustawie o sporcie oraz w ustawie Prawo oświatowe.

Propozycja zmian w tych ustawach została zawarta w projekcie ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Następnie został on skierowany do dalszych prac w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Testy sprawnościowe na lekcjach WF-u od roku szkolnego 2023/2024

Jakie zmiany zakłada projekt? Nauczyciel wychowania fizycznego będzie przeprowadzał, raz w ciągu roku szkolnego, w każdej klasie (począwszy od klasy IV szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych), testy sprawnościowe, a wyniki z tych testów, datę ich przeprowadzania oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do Ewidencji „Sportowe Talenty” (systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej).

W związku z powyższym – jak tłumaczy MEiN – konieczne są również zmiany w rozporządzeniach ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego, które polegają na określeniu – w części dotyczącej „Warunki i sposób realizacji” rodzajów testów sprawnościowych, które nauczyciele wychowania fizycznego będą przeprowadzać dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum oraz terminu ich przeprowadzania.

Testy te obejmą:

  • bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
  • beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
  • podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
  • skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Zobacz, jakie zmiany czekają uczniów w roku szkolnym 2023/2024:

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

Testy sprawnościowe mają być przeprowadzane raz w ciągu roku szkolnego – w okresie od marca do kwietnia.

„Należy podkreślić, że wyniki przeprowadzonych testów nie będą miały wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne” – informuje resort edukacji. Wskazuje, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki, należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

Wprowadzenie powyższej zmiany służy bezpośrednio realizacji wskazanych w podstawie programowej zadań wychowawczo-profilaktycznych, które szkoła powinna realizować z uczniami w kontekście obserwowanego stanu zdrowia i poziomu kondycji fizycznej dzieci młodzieży – zaznaczono.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji