Edukacja na świecie. Ciekawostki, które was zaskoczą
Lekcje od poniedziałku do piątku, klasy z dziećmi w tym samym wieku, zajęcia, które odbywają się głównie w ławkach i oceny obejmujące skalę 1-6 – te elementy kojarzą nam się z polskim systemem edukacji, choć, jak wiadomo, od reguły są także odstępstwa, które możemy spotkać głównie w niepublicznych placówkach, czy też alternatywnych formach nauczania.
Tymczasem w zależności od kraju, jego kultury, przyzwyczajeń, ale także warunków atmosferycznych, lekcje na różnych krańcach świata mogą wyglądać (i wyglądają) zupełnie inaczej. W niektórych państwach rezygnuje się z ocen wyrażanych cyfrowo, w innych niezwykle ważna jest edukacja religijna. Są też takie, gdzie uczniowie mają… obowiązkową drzemkę!
Sprawdźcie listę 13 ciekawostek na edukacyjnych na świecie. Możecie się nieźle zdziwić.
Międzynarodowy Dzień Edukacji 2023 pod hasłem: „Inwestować w ludzi, priorytetowo traktować edukację”
Międzynarodowy Dzień Edukacji to stosunkowo młode święto. Zostało ono ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych na mocy rezolucji z 3 grudnia 2018 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2019 roku w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Wówczas hasłem przewodnim tego święta było: „Edukacja: kluczowy czynnik inkluzji i wzmocnienia społecznego”. W kolejnych latach z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji poruszano następujące tematy: