Aleksandra Stolarczyk. Już mając 10 lat wiedziała, że chce uczyć języka polskiego

Ewelina Żuberek
Poznajcie Aleksandrę Stolarczyk (Toruńskie Technikum Informatyczne, Toruń). To laureatka V miejsca w kategorii Nauczyciel Roku Szkoły Ponadpodstawowej.

Spełnienie przynosi wychowanie człowieka mądrego i dobrego

O nominacji do plebiscytu edukacyjnego dowiedziała się w dniu rozpoczęcia pierwszego etapu głosowania.

- To była bardzo miła niespodzianka - mówi i dodaje, że udział w nim to duże wyróżnienie. - Dziękuję za każdy głos oddany w obu etapach. Dziękuję za nominację, a wszystkim, którzy wysłali konkursowe SMS-y za taką formę nagrodzenia mojej pracy.

Aleksandra Stolarczyk przywiązanie do kultury i języka ojczystego wyniosła z rodzinnego domu. W wieku 10 lat wiedziała, że chce uczyć języka polskiego. Już podczas studiów doktoranckich prowadziła zajęcia ze studentami filologii polskiej i filologii obcej. Uczyła metodyki nauczania języka polskiego i literatury polskiej. Wykładała także emisję głosu dla przyszłych nauczycieli. Równolegle ze studiami doktoranckimi podjęła kształcenie podyplomowe z zakresu nauczania języka polskiego jako obcego.

- Od wielu lat współpracuję z obcokrajowcami, którzy przyjeżdżają do Polski, żeby uczyć się naszego języka. Pracowałam też jako nauczyciel akademicki i lektor języka polskiego na Uniwersytecie Narodowym imienia Ivana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim. Posiadam uprawnienia z zakresu zarządzania oświatą. Pełniłam obowiązki dyrektora liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz szkół policealnych - opowiada o swojej karierze nasza laureatka.

Współpracuje także z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Jest również autorką licznych publikacji naukowych z zakresu edukacji polonistycznej oraz profilaktyki i wychowania.

- Obecnie uczę w Toruńskim Technikum Informatycznym w Toruniu. To tu kształtuję kompetencje literackie i językowe przyszłych informatyków oraz programistów - mówi nam.

Jak podkreśla, Jej zdaniem w zawodzie nauczyciela ważny jest kontakt z drugim człowiekiem.

- Myślę tu o relacji: nauczyciel - uczeń, nauczyciel - rodzic, nauczyciel - grono pedagogiczne - wyjaśnia, dlatego tak ważna jest umiejętność rozmowy: słuchania, wspierania, wymiany doświadczeń, poszukiwania rozwiązań. - Wielką radość daje mi uwrażliwienie uczniów na Innego. Jako nauczyciel języka polskiego robię to także za pośrednictwem słowa pisanego. Spełnienie przynosi więc wychowanie człowieka mądrego i dobrego - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji