Anna Gąsior. Po prostu słucha. Zwierzają się Jej z radości i smutków

Agnieszka Rzymkowska
Nauczycielka Roku Klas 0-III województwa lubelskiego Anna Gąsior (Szkoła Podstawowa, Rzeczyca Księża) jest nauczycielem dyplomowanym z 38-letnim stażem pracy.

Nauczyciel z pasją, pomysłem i zapałem do pozytywnych zmian

Uzyskanie pierwszego miejsca w powiecie, a następnie w województwie jest dla Niej dużym osiągnięciem.

- Nigdy wcześniej nie otrzymałam takiego tytułu, więc jest to piękne podziękowanie za całokształt mojej pracy zawodowej - wyznaje Anna Gąsior.

Już sama nominacja była dla Niej zaskoczeniem i wyróżnieniem. - Po otrzymaniu wiadomości o nominacji czułam zaskoczenie i jednocześnie wzruszenie, że zostałam doceniona za efekty mojej pracy - dodaje, mówiąc, że podczas trwania plebiscytu cały czas towarzyszyły Jej pozytywne emocje.

Zapytana o powód wybrania profesji nauczyciela, odpowiada, że zawsze chciała pracować z dziećmi, sprawiać im radość i przekazywać pozytywne emocje: - W tym zawodzie nie ma miejsca na nudę. Lubi wyzwania i ma ciągle nowe pomysły. Nasza bohaterka w zawodzie nauczyciela pracuje już 38 lat.

- Swoją przygodę z dziećmi rozpoczęłam w 1984 roku w przedszkolu w Stalowej Woli, gdzie otrzymałam pod opiekę najstarszą grupę przedszkolaków. Bardzo miło wspominam ten czas, zdobywałam wówczas pierwsze doświadczenia w zawodzie - opowiada o swoich początkach.

Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym i ma wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku pedagogika wczesnoszkolna. - Chcąc zgłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie, ukończyłam studia podyplomowe z kształcenia zintegrowanego w klasach I-III - dodaje Anna Gąsior. Jej doświadczenie i wiedza znacznie jednak wybiegają poza ukończone studia.

W 1990 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Rzeczycy Księżej, w której przez 13 lat była wychowawczynią grup dzieci 6-letnich, a od 2013 roku do dzisiaj pracuje z uczniami klas I-III. Przez dwie kadencje ( 2005 - 2015) pełniła funkcję dyrektora szkoły, zdobywając doświadczenie w zakresie zarządzania placówką. W tym okresie przyczyniła się do wyposażania placówki w sprzęt i nowoczesne pomoce dydaktyczne.

- Uczestniczyłam w realizacji wielu projektów, dzięki którym wygląd szkoły się zmieniał. W tym okresie prowadziłam także zajęcia z uczniami i pełniłam funkcję wychowawcy - podkreśla Anna Gąsior, która ukończyła również kurs kwalifikacyjny z zarządzania w oświacie. - Podczas długiej kariery zawodowej uczestniczyłam w bardzo wielu szkoleniach, kursach i warsztatach - opowiada o swoim rozwoju.

Ważne jest poświęcanie dzieciom czasu poza lekcją

Najbardziej ceni otwartość na pomysły i potrzeby dzieci - Ważne jest poświęcanie dzieciom czasu poza lekcją, aby porozmawiać o problemach, odczuciach. Po prostu wysłuchać. Dzieci tego potrzebują. Zwierzają się z sytuacji radosnych i smutnych, a nauczyciel jest ich powiernikiem - zaznacza.

Dla Anny Gąsior bycie nauczycielem to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale spędzanie czasu z uczniami w każdej wolnej chwili. Słuchanie ich, udzielanie odpowiedzi na codzienne nurtujące ich pytania, a także inspirowanie podopiecznych, motywowanie, pocieszanie i wspieranie. Pracując z dziećmi, może realizować swoje marzenia - Czuję radość, gdy dzieci przychodzą do szkoły z uśmiechem, z entuzjazmem podchodzą do swoich zadań i w takim samym nastroju opuszczają zajęcia. Wówczas wiem, że to był udany dzień , który daje satysfakcję i siłę - opowiada Nauczyciel Roku Klas 0-III województwa lubelskiego.

Podczas 38-letniej pracy z dziećmi zdobyła w tym zawodzie duże doświadczenie i wiedzę, którą może dzielić się z innymi nauczycielami, choćby podczas odbywania przez nich stażu na poszczególne stopnie awansu zawodowego. Otwarta na inicjatywy i kreatywność uczniów

- Każdy rozpoczynający się rok szkolny jest dla mnie nową motywacją i inspiracją do działań - mówi nasza zwyciężczyni.

Jak opisuje, podejmuje z uczniami wiele inicjatyw, prowadzi zajęcia metodą projektu, stara się je uatrakcyjniać. - Moi uczniowie aktywnie uczestniczą w konkursach, występach artystycznych, wielu akcjach, w tym na rzecz pomocy innym - zwraca uwagę. Cieszy się z każdego ich sukcesu

- Oczywiście każdego nauczyciela zawsze najbardziej cieszą osiągnięcia uczniów, nawet te małe - przyznaje Anna Gąsior. - Moi uczniowie przez wiele lat brali udział w gminnych konkursach wiedzy klas I-III, osiągając wysokie miejsca w konkursach plastycznych gminnych, powiatowych i ogólnopolskich. Uczestniczyli i nadal uczestniczą w różnych akcjach, przedsięwzięciach, uroczystościach szkolnych i środowiskowych, świętach rodzinnych i patriotycznych.

Może wymieniać wiele sukcesów swoich podopiecznych. - Ważnym osiągnięciem jest współpraca ze środowiskiem lokalnym i zaangażowanie dzieci w przygotowania do wielu uroczystości - dodaje.

Poza nauczaniem uwielbia mieć stały kontakt z naturą. Pasjonują Ją ogrody i książki o tej tematyce. Sama ma ogród, który pielęgnuje i spędza w nim dużo czasu, zwłaszcza latem. - Lubię też fotografować przyrodę. Posiadam wiele folderów i albumów ze zdjęciami, w tym kompozycjami roślin z mojego ogrodu - mówi nasza Nauczycielka Roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji