Barbara Nowacka w Rzeszowie: Dla ministerstwa edukacji szkoły zawodowe są priorytetem [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Minister edukacji Barbara Nowacka podczas wizyty w Rzeszowie miała okazję obejrzeć jak funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego
Minister edukacji Barbara Nowacka podczas wizyty w Rzeszowie miała okazję obejrzeć jak funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego Krzysztof Kapica
W Rzeszowie minister edukacji Barbara Nowacka uczestniczyła w środę w spotkaniu z udziałem władz miasta i regionu, a także dyrektorów szkół na temat przyszłości kształcenia zawodowego w Polsce.

Na początku minister Barbara Nowacka powiedziała, że pełniąca obowiązki kuratora Dorota Nowak-Maluchnik została już oficjalnie kuratorem oświaty na Podkarpaciu.

Zawody przyszłości związane są m.in. z automatyką i IT

Minister w nawiązaniu do tematu spotkania podkreślała, że potencjał polskiej gospodarki jest gigantyczny, ale szkolnictwo zawodowe musi szybko reagować na zmiany na rynku pracy, gdyż jedne zawody znikają i pojawiają się nowe. Obecnie świat szybko się zmienia i chodzi o to, aby młodzi ludzie nie uczyli się zawodów, które wkrótce znikną, bo w przyszłości będą musieli podejmować pracę w zawodach, których dziś jeszcze nie potrafimy nazwać. Do zawodów przyszłości zaliczyła te związane m.in. z automatyką, IT, robotyką i mechatroniką.

Minister Nowacka podkreśliła, że ważne dla młodych ludzi jest zdobycie kompetencji, które pozwolą dostosować się im do rynku pracy i są one związane z komunikacją i nowymi technologiami. - Obecnie szkolnictwo zawodowe kształci w sumie 1 mln 150 tys. uczniów w 237 zawodach w ponad 5 tys. szkół w całej Polsce. W tym ok. 218 tys. uczniów uczy się w szkołach branżowych I stopnia, 755 tys. w technikach, 247 tys. w szkołach policealnych i 13 tys. w branżowych szkołach II stopnia. Kształcenie zawodowe wszystkich typów szkół ponadpodstawowych obejmuje 58,5 proc. uczniów, a tylko 41 proc. to uczniowie szkół licealnych. Większość zatem stanowią szkoły branżowe i techniczne, czyli te uczące zawodu - mówiła Barbara Nowacka.

Szkoły zawodowe to priorytet

Zapewniła też, że w resorcie trwają prace, aby dostosować program nauczania do wymogów współczesnego świata i do możliwości uczniów. Chodzi m.in. o przeładowane programami, dużą liczbą godzin (po 36, 38, a nawet 41 tygodniowo) w technikach, ale też w szkołach branżowych.

Dodała, że duża reforma, która również wpłynie na funkcjonowanie szkół branżowych i technicznych, planowana jest na 2026 rok.

Nowacka zapewniła, że dla ministerstwa edukacji szkoły zawodowe są priorytetem. Rzeszów jako miasto innowacji udowadnia, że nie trzeba być w centrum kraju, aby być w centrum innowacyjności.

Minister wzięła udział w podsumowaniu projektu pt. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”, który realizowano tu w latach 2021-2023. Wsparciem objęto 9 placówek z Rzeszowa i ponad tysiąc osób, w tym uczniów oraz nauczycieli szkół zawodowych. Doposażono pracownie i warsztaty szkolne. Projekt kosztował 5 mln zł, z czego 90 proc. to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Ponad 130 mln zł dla 231 podkarpackich szkół zawodowych

Z tego programu (RPO WP) w całym regionie wydano 130,5 mln zł. Wsparciem objęto 231 szkół zawodowych (technika i szkoły branżowe) - w tym szkoły z Rzeszowa. 32 tys. uczniów otrzymało wsparcie na podniesienie i uzupełnienie kwalifikacji, z tego 18 tys. uczniów skorzystało z płatnych staży w firmach, ponad 2 tys. nauczycieli kształcenia zawodowego podniosło kwalifikacje.

235 szkół zawodowych wyposażyło kilkaset szkolnych pracowni zostało doposażonych w dodatkowy sprzęt do nauczania zawodowego o wartości kilkudziesięciu mln zł.

W ramach tego typu projektów na osobną uwagę zasługują przedsięwzięcia realizowane w ścisłym partnerstwie z przedsiębiorstwami, które obejmują patronatem poszczególne kierunki kształcenia i dają szansę na zdobycie realnego i bardzo cennego doświadczenia zawodowego nie tylko uczniom, ale i nauczycielom w trakcie dodatkowych praktyk i staży. Zaangażowanie firm w kształcenie zawodowe wynika z ich zapotrzebowania na pracowników. Oznacza to, że absolwenci takich kierunków mają bardzo duże szanse na zatrudnienie w firmach wiodących w danej branży.

W rozwijanie kształcenia zawodowego młodzieży włączyły się między innymi takie firmy jak: Elektromontaż Rzeszów, ADR Polska, DO-MET, Linetech, PZL Sędziszów, Hutchinson Poland, Zakład Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G, Gardner Aerospace Mielec, LOT AMS, EBA Sp. z o.o., Reslogistic Sp. z o.o. S.K., Akpil Sp. z o.o., Sanok Rubbey Company, EME Aero Sp. z o.o. czy firmy ze Stowarzyszenia Pracodawców Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego i Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. Co ważne, są to firmy będące liderami przemysłu nowych technologii, kluczowego z punktu widzenia rozwoju Podkarpacia.

Minister edukacji Barbara Nowacka podczas wizyty w Rzeszowie miała okazję obejrzeć jak funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego

Barbara Nowacka w Rzeszowie: Dla ministerstwa edukacji szkoł...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barbara Nowacka w Rzeszowie: Dla ministerstwa edukacji szkoły zawodowe są priorytetem [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji