Co będzie na maturze 2023? ChatGPT odpowiada. Te tematy wypracowań według AI pojawią się na tegorocznym egzaminie dojrzałości

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Chat GPT podaje swoje propozycje.
Chat GPT podaje swoje propozycje. fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu już 4 maja. Wszyscy zdający zastanawiają się, co będzie na maturze w 2023 roku. Poprosiliśmy ChatGPT, by po przeanalizowaniu tematów wypracowań z ubiegłych lat, a także arkuszy pokazowych i matur próbnych, odpowiedział nam na pytanie, jakie tematy maturalne mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie dojrzałości.

Spis treści

Matura z języka polskiego. Tematy rozprawek z ubiegłych lat

W tym roku matura odbędzie się w dwóch formułach: 2015 i 2023. Uczniowie techników i szkół branżowych II stopnia przystąpią do egzaminu w starej formule, a osoby, uczęszczające do liceów i uczące się w trybie 8+4 do tzw. nowej matury.

W przypadku matury z języka polskiego w formule 2023 zdający spotkają się m.in. z nową pulą zadań (chodzi o część test historycznoliteracki), będą musieli napisać notatkę syntetyzującą, a także wypracowanie maturalne w nowej odsłonie. Formuła 2015 pozostaje bez zmian, a wśród zadań, które często pojawiały się na maturze w latach ubiegłych, możemy znaleźć: rozpoznanie lektury obowiązkowej na podstawie fragmentu oraz napisanie streszczenia tekstu.

Bazując na maturach z lat 2015-2022 oraz arkuszach pokazowych i egzaminach próbnych, poprosiliśmy ChatGPT, by odpowiedział na pytanie, które najbardziej nurtuje maturzystów, a więc co będzie na maturze 2023 (zarówno w formule 2015, jak i 2023).

Najpierw jednak przypomnijmy tematy wypracowań z minionych lat:

Matura 2015:

 • Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Lalki”, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. („Ta jedna sztuka” Elizabeth Bishop).

Matura 2016:

 • Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu „Dziadów” cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. („Dałem słowo” Zbigniew Herbert).

Matura 2017:

 • Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów („Słyszę czas” Kazimierz Wierzyński).

Matura 2018:

 • Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów ([Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają] Ernest Bryll).

Matura 2019:

 • Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Dziadów” cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów („Samotność” Anna Świrszczyńska).
Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Matura 2020:

 • Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela”, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów („Daremne” Anna Kamieńska).

Matura 2021:

 • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów („Strych” Beata Obertyńska).

Matura 2022:

 • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów („Najkrótsza definicja życia” Józef Baran).

Jaka lektura będzie na maturze 2023? ChatGPT typuje tematy rozprawek

Jak poinformowało CKE około 114 000 osób przystępuje do egzaminu w formule 2015. Ci uczniowie zastanawiają się więc jaka będzie lektura na maturze i czego może dotyczyć temat wypracowania. Co na to ChatGPT?

Sztuczna inteligencja podała swoje propozycje lektur, które mogą pojawić się na maturze 2023 w formule 2015. Są to:

Sprawdź, jakie lektury obowiązują na maturze (poziom podstawowy i rozszerzony).

Lektury obowiązkowe na maturze 2024 – poziom podstawowy i ro...

ChatGPT zaproponował też następujące tematy wypracowań, które według niego mogłyby pojawić się na tegorocznej maturze:

 • Czy wartości ludzkie ulegają zanikowi w dzisiejszych czasach?
 • Czy istnieje uniwersalna definicja dobra i zła?

A co z interpretacją wiersza? Jaki utwór mógłby pojawić się na maturze?

– Jeden z wierszy, który mógłby pojawić się na maturze 2023 w formule z 2015 roku, to „Wyspa” Wisławy Szymborskiej. Utwór ten jest stosunkowo krótki, a jednocześnie skłania do refleksji nad zagadnieniami filozoficznymi, takimi jak sens istnienia, samotność i wolność. Ponadto, Szymborska jest jednym z najbardziej znanych i cenionych poetów polskich, a jej twórczość była wielokrotnie analizowana na egzaminie maturalnym, co czyni ten wybór dość prawdopodobnym – informuje ChatGPT.

Jakie tematy będą na maturze 2023 w nowej formule?

Sztuczną inteligencję zapytaliśmy również o to, jakie tematy mogą pojawić się na tzw. nowej maturze. W tym przypadku nie ma podanej lektury obowiązkowej, to uczeń wybiera ją sam.

Przypominamy, jak brzmiały tematy wypracowań w arkuszu pokazowym i na maturach próbnych:

 • Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie (W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów).
 • Miłość – inspiruje, ale czasem podcina skrzydła (W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów).
 • Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań (W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów).
 • Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania? (W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów).
 • Różne postawy ludzi wobec własnych błędów (W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów).
 • Poświęcenie się dla idei a osobiste szczęście (W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów).

ChatGPT jako prawdopodobne tematy na maturze w formule 2023 wskazał:

 • Współczesna sztuka a tradycja – analiza wybranych dzieł literackich w kontekście nowoczesnego podejścia do sztuki.
 • Wpływ nauki i technologii na rozwój społeczeństwa – analiza korzyści i zagrożeń wynikających z postępu technologicznego na przykładzie wybranych dziedzin nauki.

Jeśli zastanawiacie się, jakie tematy wypracowań będą na maturze, warto sprawdzić przewidywania maturalne ekspertów – polonistów i egzaminatorów m.in. Izabeli Kasperek z kanału Wiedza z Wami czy Dariusza Martynowicza (Nauczyciela Roku 2021).

KLIKNIJ i ZOBACZ >>>Odpowiedzi i arkusz matury z języka polskiego 2023<<<

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji