Co trzeba zrobić, by mieć świadectwo z paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Ważna zmiana, wiemy od kiedy wchodzi w życie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczeń, który chciałby otrzymać świadectwo z paskiem, musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania, drugim zaś – uzyskanie średniej minimum 4,75.
Uczeń, który chciałby otrzymać świadectwo z paskiem, musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania, drugim zaś – uzyskanie średniej minimum 4,75. fot . Pawel Relikowski / Polska Press
Czy religia wlicza się do średniej? Takie pytanie zadają sobie uczniowie, którzy już teraz zastanawiają się, jakie będą mieli oceny na koniec roku. Sprawdźcie, w jaki sposób liczyć średnią i ile ona musi wynosić, by dostać tzw. świadectwo z paskiem. Jest jeden warunek, o którym uczniowie często zapominają. Ponadto zaszła ważna zmiana w przypadku lekcji religii i etyki.

Spis treści

Czy religia wlicza się do średniej?

Religia lub etyka jest przedmiotem dodatkowym w szkołach. W związku z tym wielu młodych ludzi zastanawia się, czy religia wlicza się do średniej. Dotychczas tak było, jednak teraz nadchodzą zmiany.

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych zamieszczonym na stronie MEN od II kwartału 2024 roku religia ma nie być wliczana do średniej. Tak samo sytuacja wygląda z etyką.

– W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – poinformowano.

Ta wiadomość może nie ucieszyć uczniów, którzy starają się o otrzymanie tzw. świadectwa z paskiem. Uczniowie zazwyczaj z religii lub etyki otrzymują piątki i szóstki, co dotychczas podnosiło im średnią. Pamiętajmy, że z powodu tych przedmiotów nie można nie otrzymać promocji do następnej klasy. Ponadto ta ocena jest umieszczana na świadectwie na samym końcu. Warto jednak zaznaczyć, że niewliczanie religii do średniej ma obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.

Co trzeba zrobić, żeby dostać świadectwo z paskiem?

Uczeń, który chciałby otrzymać świadectwo z paskiem, musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania (o czym uczniowie niekiedy zapominają), drugim zaś – uzyskanie średniej minimum 4,75. Uczniowie zazwyczaj nie mają problemu z pierwszym warunkiem, z drugim już tak. Proszą więc nauczycieli poszczególnych przedmiotów o możliwość poprawy ocen. Stopień z religii czy etyki może pomóc w staraniach o wyższą średnią.

Jak obliczyć średnią na koniec roku i na koniec semestru?

Obliczanie średniej na koniec roku czy półrocza wcale nie jest trudne. Wystarczy dodać do siebie wszystkie stopnie z poszczególnych przedmiotów, a później podzielić je przez liczbę tych przedmiotów. Dla przykładu uczeń, który będzie miał następujące oceny z poszczególnych przedmiotów: 5, 6, 3, 4, 3, 5, 6, 4, 5, 6, 4, 5, 3, otrzyma średnią 4,53.

Ocena na koniec semestru a ocena przewidywana

Zanim uczniowie otrzymają oceny na koniec semestru nauczyciele wpisują oceny przewidywane. W międzyczasie można więc poprawić sprawdziany czy kartkówki i uzyskać wyższą ocenę. W niektórych szkołach już w połowie listopada wystawiane są oceny przewidywane.

Kiedy zakończenie semestru 2023/2024?

Semestr kończy się wraz z zakończeniem ferii zimowych. Oceny semestralne należy jednak wystawić wcześniej, przed rozpoczęciem dwutygodniowej przerwy. Dużo więc zależy od tego, kiedy wypadają ferie zimowe w konkretnym województwie. Na przykład uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego rozpoczęli je już 15 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji