Dzień savoir-vivre obchodzimy 3 czerwca. Te błędy popełnia każdy z nas. Wiecie, czemu nie wolno zaczynać e-maila od „witam”?

Magdalena Konczal
Dzień savoir-vivre obchodzimy corocznie 3 czerwca.
Dzień savoir-vivre obchodzimy corocznie 3 czerwca. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Zasady savoir-vivre, a więc dobre maniery są znane i przestrzegane przez wiele osób. Jeśli jednak zagłębimy się w ten temat, możemy dojść do wniosku, że niektóre powszechnie przyjęte zachowania wcale nie sygnalizują wyrażania szacunku względem drugiej osoby. Mało kto wie, jak odpowiednio rozpoczynać i kończyć wiadomości w komunikacji elektronicznej lub kto pierwszy powinien przekraczać próg pomieszczenia. Z okazji Dnia Savoir-Vivre przedstawiamy zasady dobrego wychowania w relacjach międzyludzkich, internecie i przy stole. Słyszeliście o nich?

Spis treści

3 czerwca to Dzień Savoir-vivre

Savoir-vivre to zbiór norm, zachowań i zwyczajów. Warto ich przestrzegać. Zasady te dotyczą przede wszystkim odpowiedniego zachowania się w poszczególnych sytuacjach i miejscach (np. w pracy, szkole, domu, restauracji), komunikacji, sposobu jedzenia i picia, ale także odpowiedniego ubioru.

Chociaż zasad savoir-vivre jesteśmy uczeni już od najmłodszych lat, to często nie są one przestrzegane. Warto więc zapoznać się z najczęstszymi błędami, związanymi z odpowiednim zachowaniem. Wiecie, dlaczego nie powinno pisać się „Witam” na początku e-maila i czym można je zastąpić? Jesteście ciekawi „co mówi” ułożenie waszych sztućców w restauracji czy na przyjęciu? Sprawdźcie naszą listę zasad savoir-vivre, o których mało kto wie.

Savoir-vivre to nie tylko odpowiednie gesty czy słowa

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego. Można je przetłumaczyć jako „sztukę życia”. W rzeczywistości chodzi jedynie o to, by zachowywać się odpowiednio do zaistniałych okoliczności, a także wykazywać się kulturą osobistą. Zgodnie z zasadami savoir-vivre nie należy jedynie wykonywać odpowiednich gestów czy słów w stosownych do tego sytuacjach, ale powinno się też wykazywać punktualnością, słuchać tego, co mówią inni czy nie używać wulgaryzmów.

Cała szkoła pod kontrolą

Kliknij i sprawdź, czy wiesz, że to są także błędy językowe >>>

Włanczać to dopiero początek! Te błędy językowe popełnia nie...

To uniwersalne zasady savoir-vivre’u, ale warto zaznaczyć, że niektóre z nich mogą się różnić w zależności od kraju. Mianem cross-cultural savoir-vivre określa się międzykulturowe dobre maniery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji