Ferie zimowe na starych fotografiach i w opowieściach z dawnych lat. Jak dawniej uczniowie spędzali wolny czas zimą? Wspomnienia powracają

Magdalena Konczal
A jak wyglądał powrót do szkoły po feriach zimowych? Uczniom za środek transportu służyły np. narty.
A jak wyglądał powrót do szkoły po feriach zimowych? Uczniom za środek transportu służyły np. narty. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ferie zimowe 2024 rozpoczną się w połowie stycznia. Warto więc wrócić wspomnieniami do czasów sprzed kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jak kiedyś wyglądał czas przerw zimowych i powrotów do szkół? Powspominajcie razem z nami ferie z dawnych lat, oglądając stare fotografie. Śnieg do kolan, zjeżdżanie na sankach czy grzanie się przy kaloryferze po długim pobycie na zewnątrz to tylko niektóre z opowieści.

Spis treści

Wspomnienia z ferii zimowych

Jak kiedyś wyglądały ferie zimowe? Przede wszystkim nie było zimy bez śniegu. Panowały też dużo niższe temperatury. O wspomnienia z tych czasów zapytaliśmy ludzi z różnych pokoleń.

– Kiedy wspominam czas ferii zimowych to przypominają mi się zjazdy z górki z bratem i sąsiadem w lesie niedaleko naszego domu. Zjeżdżaliśmy głównie na sankach, „jabłuszkach” i workach wypełnionych słomą. Całe dnie spędzaliśmy na dworzu. Jeśli spadło wystarczająco dużo śniegu, to budowaliśmy igloo. Po powrocie z górki czekała nas ciepła herbata z cytryną. Przez kilka lat, w ferie, jeździliśmy też do Aquaparku do Sopotu – mówi jeden z naszych rozmówców, przedstawiciel pokolenia urodzonego w latach dziewięćdziesiątych.

We wspomnieniach nierzadko pojawiały się także zaspy śniegu, wyjazdy na zimowiska czy jazda na łyżwach.

– Raz w czasie ferii pojechałam na zimowisko – wspomina osoba urodzona w latach 70. – Byłam w 1 klasie podstawówki. To była Szklarska Poręba. Śniegu było po pas, chodziliśmy w góry, a śnieg był tak zmarznięty z wierzchu, że mniejsze dzieciaki - w tym ja, mogły na czworaka chodzić po warstwie śniegu nie zapadając się w niego. Starsi nam zazdrościli, brodząc w głębokich zaspach. To było dawno, wiec pamiętam tylko, że hitem były kredki osadzane w patyku z korą i każdy sobie taką wielką kredkę kupował. I jeszcze wychowawczyni wysuszyła mi buty na piecyku. Zimowe, wiązane, upolowane przez mamę traperki.

Trwa głosowanie...

Jak spędzasz ferie zimowe?

– Zimy były wtedy chłodniejsze, nawet do -20 stopni, śnieżne i bardziej słoneczne. Pamiętam narciarskie buty i przypinane na kluczyk łyżwy, które dostaliśmy od kogoś mimo, że były o dwa numery za duże. Pożyczaliśmy je sobie nawzajem i jeździliśmy po wylanym przez pana woźnego boisku szkolnym. Pozostali, czekając na swoją kolej próbowali się ruszać, żeby za bardzo nie zmarznąć. Lizaliśmy sople zwisające przy rynnach. No i oczywiście zjeżdżaliśmy z górki na czym się dało: sankach czy workach po cemencie. Po powrocie z dworu niekiedy płakałam z bólu, tak bolały mnie ręce od zimna. A w domu dostawaliśmy gorącą herbatę, kromki chleba z miodem. Niekiedy przychodziły do nas dzieci z sąsiedztwa i graliśmy w Piotrusia czy Chińczyka – opowiada nasza rozmówczyni, urodzona w latach sześćdziesiątych.

Ferie i powrót do szkoły na starych fotografiach

Wspomnienia z okresu ferii zimowych mogą okazać się dużo żywsze, jeśli poprzeglądamy stare fotografie z tego okresu. Dla niektórych będzie to powrót do przeszłości, a dla innych ciekawa lekcja historii. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały ferie zimowe i powrót do szkoły po tym czasie:

Zaspy śniegu, narty, stare autobusy, ale ten sam uśmiech dzieci na twarzach. Pamiętacie te czasy? A może kojarzycie je jedynie z opowieści?

Ferie zimowe 2024. Terminy

Przypomnijmy, że w tym roku ferie zimowe rozpoczynają się 15 stycznia, a zakończą 25 lutego 2024. Jak wypadają w poszczególnych województwach? Oto terminarz:

  • 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji