Google wycofuje ważną aplikację. Nauczyciele muszą się pospieszyć, by nie stracić swoich materiałów

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przykra wiadomość dla nauczycieli korzystających z aplikacji Google. Popularne narzędzie od 1 października 2024 roku przestanie być dostępne. Aby nie stracić wszystkich materiałów, należy zapisać je na dysku. Do kiedy można pobierać swoje pliki? Z jakich innych narzędzi mogą korzystać nauczyciele? Przedstawiamy 7 aplikacji, które warto wykorzystać w szkole.

Spis treści

Aplikacja Google Jamboard nie będzie już dostępna

Użytkownicy Google otrzymali przykrą wiadomość o tym, że od 1 października 2024 roku Google Jamboard będzie dostępna wyłącznie w trybie „tylko wyświetlanie”. Oznacza to, że nie będzie można tworzyć nowych materiałów. Po nowym roku aplikacja zostanie całkowicie wycofana, jeżeli ktoś nie zrobi kopii swoich materiałów do 31 grudnia 2024 roku, nie będzie mógł ich później odzyskać.

Taką wiadomość od Google otrzymali dziś użytkownicy aplikacji Jamboard.
Taką wiadomość od Google otrzymali dziś użytkownicy aplikacji Jamboard. zrzut ekranu

Aplikacja Jamboard zyskała popularność w czasie nauczania zdalnego. Nauczyciele chętnie korzystali z tego narzędzia, by umożliwić uczniom wspólne tworzenie notatek i materiałów. Teraz nie będzie to już możliwe. Decyzja o wycofaniu aplikacji spotkała się z rozczarowaniem nauczycieli, którzy chętnie wykorzystywali ją podczas swoich zajęć.

Najlepsze aplikacje dla nauczycieli

W wielu szkołach coraz częściej pojawiają się tablice interaktywne, z których nauczyciele chętnie korzystają w czasie lekcji. Oto lista przydatnych dla nauczycieli aplikacji:

  • Padlet – to proste narzędzie służące do wspólnego tworzenia materiałów i pracę nad nimi. Jest to pewnego rodzaju tablica, na której można uporządkować i udostępnić wybrane treści. W wersji bezpłatnej można stworzyć 3 tablice. W ten sposób możemy, na przykład, udostępnić uczniom materiały do nauki przed sprawdzianem.
  • Quizziz – platforma do tworzenia quizów i lekcji. Możemy stworzyć w niej lekcje i wszystko, co chcielibyśmy zapisać na zwykłej tablicy kredowej umieścić w prezentacji wirtualnej. W ten sposób możemy zaproponować uczniom również ćwiczenia interaktywne. Quizy możemy tworzyć samodzielnie lub skorzystać z materiałów przygotowanych przez innych. Swoje testy możemy dowolnie modyfikować, kopiować i udostępniać uczniom do pracy samodzielnej lub grupowej.
  • LearningApps – tu stworzymy różnego rodzaju narzędzia interaktywne dla uczniów: układanie planu wydarzeń, ćwiczenia ortograficzne, krzyżówki, testy, gry interaktywne. Cała aplikacja jest bezpłatna. Po zarejestrowaniu się można tworzyć swoje narzędzia, uczniowie nie muszą się logować, by móc z nich skorzystać.
  • Quizlet – platforma do tworzenia quizów oraz różnorodnych ćwiczeń. Tę aplikację możemy wykorzystać do utrwalania słownictwa lub pojęć. Nauczyciel może również zorganizować dla uczniów teleturniej, w którym jednocześnie bierze udział wielu użytkowników.
  • Kahoot! – stworzymy w nim interaktywne quizy i gry, które możemy przeprowadzić w czasie lekcji z użyciem telefonów. W grach uczniowie mogą brać udział drużynowo lub indywidualnie. Istnieje wersja płatna i darmowa. Darmowa jest wystarczająca do okazjonalnego użytkowania.
  • Genial.ly – to platforma do tworzenia prezentacji, interaktywnych obrazków, quizów, escape roomów, prezentacji wideo. Wiele narzędzi dostępnych jest bezpłatnie. Uczniowie i nauczyciele lubią korzystać z tego narzędzia.
  • Wordwall – dzięki tej platformie możemy tworzyć testy, gry i quizy utrwalające wiedzę z różnych dziedzin. To narzędzie, które można wykorzystać nawet na lekcjach wychowania fizycznego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji