Harcerze i harcerki ZHP w całej Polsce zachęcają do radosnego świętowania patriotyzmu w kraju i za granicą. Oto inicjatywy harcerzy

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Harcerki i harcerze w całej Polsce organizują akcje patriotyczne
Harcerki i harcerze w całej Polsce organizują akcje patriotyczne ZHP/Karolina Piotrowska
Jak co roku, 11 listopada harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego łączą siły, aby celebrować Narodowe Święto Niepodległości w duchu radosnego patriotyzmu i wspólnoty. Harcerze i harcerki w całej Polsce przygotowali niezwykłe inicjatywy, które pokazują, jak ważne jest wychowanie patriotyczne. Dla nich to kolejna okazja na aktywne angażowanie się w życie swoich lokalnych społeczności. Poznaj niezwykłe inicjatywy harcerskie na 11 listopada.

Spis treści

Związek Harcerstwa Polskiego. Wieloletnia historia i aktywne działania

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.

Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów wolontariuszy ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata.

ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek, które skupiają ponad 60 mln osób na całym świecie.

ZHP świętuje 11 listopada w całej Polsce

W komunikacie podharcmistrzyni Olgi Junkuszew rzeczniczki prasowej ZHP czytamy, że harcerze i harcerki organizują wyjątkowe akcje w całej Polsce, a niektóre drużyny będą celebrować Święto Odzyskania Niepodległości także za granicami kraju.

– W ZHP bardzo ważnym elementem naszej codziennej pracy z harcerkami i harcerzami jest patriotyzm. Uczymy ich jak dbać o swoje mniejsze i większe społeczności lokalne, jak angażować się społecznie, aby zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliśmy. Mogę z całą pewnością powiedzieć, że harcerki i harcerze ZHP to aktywni i zaangażowani obywatele, którzy pamiętając o przeszłości, tworzą naszą wspólną przyszłość – mówi harcmistrzyni Martyna Kowacka, naczelniczka ZHP.

Harcerze w województwie opolskim

Harcerze z województwa opolskiego rozpalą w innych iskrę patriotyzmu, organizując ognisko z patriotycznymi pieśniami we współpracy z Gminą Namysłów. Mieszkańcy otrzymają specjalne śpiewniki, a teksty piosenek zostaną wyświetlane na nowo wyremontowanych murach, tworząc niezapomnianą atmosferę jedności.

Ogień Niepodległości w województwie łódzkim

W województwie łódzkim harcerki i harcerze realizują niezwykłą sztafetę rowerową „Ogień Niepodległości”. Ta inicjatywa ma na celu zachowanie pamięci o bohaterach i wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerze i harcerki przewożą sztafetą rowerową Ogień Niepodległości pochodzący z Cmentarza Legionowego w Kostiuchnówce na obchody odzyskania przez Polskę niepodległości do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza.

To tam, na jednej z kolumn, znajduje się tablica upamiętniająca walki pod Kostiuchnówką. Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości”, zainicjowana w 2000 roku, przypomina nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, które sprawiły, że żyjemy w niepodległej Polsce.

Gra terenowa na Mazowszu

W województwie mazowieckim, harcerze i harcerki z Hufca ZHP Sulejówek organizują grę terenową we współpracy z Muzeum Piłsudskiego. Gra Terenowa „Różnorodna Niepodległa” będzie wyjątkową okazją do poznania tajemnic międzywojennych mieszkanek Sulejówka! Dodatkowo harcerscy ratownicy wspierają opiekę nad Biegiem Niepodległości, co przyczynia się do uczczenia tego wyjątkowego dnia w duchu patriotyzmu i wspólnoty.

Harcerze ze Śląska w Belgii

Natomiast harcerze i harcerki z województwa śląskiego, aby uczcić 11 listopada, wyruszają do… Belgii! Podróżują do małej miejscowości Sint Pieters Rode, gdzie na przykościelnym cmentarzu spoczywa cała załoga zestrzelonego bombowca Wellington, w tym bohater ich drużyny – Maksymilian Cieślik, harcerz pochodzący z Radlina. To dla nich wyjątkowa okazja do dotknięcia historii Polski, ale i spotkań z Polonią.

Wszystkie te inicjatywy ZHP ukazują, jak istotne jest obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości, kultywowanie pamięci o bohaterach oraz wychowanie patriotyczne i budowanie więzi społecznych. Działania te stanowią wyraz pasji oraz aktualności wartości harcerskich. Harcerze ZHP dzięki swoim lokalnym inicjatywom łączą się, aby celebrować to ważne święto narodowe.

Źródło: ZHP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji