I tura rekrutacji do szkół średnich zakończona. Czy w szkołach są jeszcze miejsca?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Jak wyglądają wyniki rekrutacji w największych miastach w Polsce?
Jak wyglądają wyniki rekrutacji w największych miastach w Polsce? Karolina Misztal
W ostatnich dniach absolwenci szkół podstawowych poznawali wyniki rekrutacji do szkół średnich. To kolejna trudna rekrutacja, ponieważ we wrześniu 2023 roku do szkół ponadpodstawowych pójdzie 1,5 rocznika nastolatków - druga część osób, które szkołę podstawową rozpoczęły mając 6 lat. Najtrudniej dostać się do placówek, które znalazły się najwyżej w rankingach. Ilu uczniów dostało się do szkół? Czy w szkołach średnich są jeszcze wolne miejsca? Zapytaliśmy o to urzędy poszczególnych większych miast w Polsce. Poznajcie ich odpowiedzi.

Spis treści

Budynki nie są z gumy – więcej klas nie będzie

Szkoły starają się zrobić wszystko, by przyjąć jak najwięcej uczniów i zapewnić miejsce każdemu, kto go potrzebuje.

– Licea ogólnokształcące najlepiej oceniane, najczęściej wybierane przez kandydatów w związku z reformą niestety nie mogą utworzyć takiej liczby oddziałów, która w pełni zaspokoiłaby potrzeby wszystkich absolwentów szkół podstawowych. Kryteria rekrutacyjne definiują kandydatów do poszczególnych szkół, dlatego też do najlepiej ocenianych szkół zawsze przyjmowani byli uczniowie z najwyższymi osiągnięciami edukacyjnymi – mówiła Strefie Edukacji w ubiegłym roku Elżbieta Płaszczyk z Wydziału Edukacji Miasta Łodzi.

Najwięcej kandydatów składa dokumenty do najlepszych szkół. Jedną z takich szkół jest Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, które kolejny rok z rzędu stanęło na podium w rankingu szkół średnich miesięcznika „Perspektywy”.

– Liczba klas pierwszych wynika z możliwości lokalowych w budynku szkoły. W ubiegłym roku szkolnym było również 1,5 rocznika i przyjęliśmy jedna klasę więcej niż praktycznie powinniśmy. Spowodowało to konieczność likwidacji siłowni i zorganizowanie niezbędnej sali lekcyjnej. W tym roku optymalną liczbą klas pierwszych jest siedem i tyle staramy się przyjąć - mówi Regina Lewkowicz, wicedyrektorka XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Rekrutacja do szkół w Krakowie. Technik programista najpopularniejszym kierunkiem

Jak informuje Biuro Prasowe Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa w rekrutacji 2023/2024 liczba miejsc zaproponowana przez miasto dla 8 977 absolwentów krakowskich szkół podstawowych wynosiła 11 486 (6 178 miejsc w liceach ogólnokształcących, 4 024 miejsca w technikach, 1 284 miejsc w szkołach branżowych).

O przyjęcie do wskazanych typów szkół samorządowych, jako szkoły pierwszego wyboru ubiegało się 12 133 kandydatów, w tym do liceów – 7917, do techników – 3738 i do branżowych szkół – 478 kandydatów.
Do szkół ponadpodstawowych w Krakowie zakwalifikowano 10 372 kandydatów (6 107 do liceów ogólnokształcących, 3 731 do techników, 534 do szkół branżowych). To ponad 2 tysiące osób więcej niż w rekrutacji 2022/2023.

W Krakowie pozostało jeszcze 657 wolnych miejsc: 71 w liceach ogólnokształcących, 288 w technikach i 358 w szkołach branżowych.

Chętni do szkół w Warszawie

W Warszawie było 26,6 tys. absolwentów szkół podstawowych, przygotowano 31,1 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych: 20,5 tys. w liceach ogólnokształcących, 8,9 tys. w technikach i 1,7 tys. w branżowych szkołach I stopnia. O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych w Warszawie ubiegało się łącznie ponad 32,9 tys. kandydatów z całej Polski. To ponad 3 tysiące kandydatów więcej niż w ubiegłorocznej rekrutacji.
W tej chwili 4,5 tys. kandydatów nie zakwalifikowało się na wybrane przez siebie miejsca w miejskich szkołach ponadpodstawowych.

– Na tym etapie rekrutacji mamy 2,7 tys. wolnych miejsc, ale 2 tys. z nich musimy zarezerwować dla uczniów obecnych klas pierwszych, którzy piszą jeszcze w sierpniu poprawki. Na dziś 4,5 tys. kandydatów nie zakwalifikowało się na wybrane przez siebie miejsca – wyjaśnia Jakub Leduchowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta St. Warszawy.

Sytuacja absolwentów w Poznaniu

Na stronie poznan.pl znajdziemy informacje na temat wyników tegorocznej rekrutacji w Poznaniu. Miasto Poznań przygotowało w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 12 207 miejsc. W porozumieniu z Powiatem Poznańskim powstały 14 252 miejsca. W tegorocznej rekrutacji do szkół Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego złożono 15 009 wniosków (10 415 do liceum, 9 072 do technikum, 3 252 do szkoły branżowej I stopnia). Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 13 289 uczniów (6898 do liceów, 4779 do techników i 1612 do szkół branżowych I stopnia). 1133 osoby nie zakwalifikowały się do żadnej z wybranych przez siebie szkół.

– Główną przyczyną braku kwalifikacji do szkół jest niewłaściwy wybór preferencji szkół i oddziałów oraz zbyt niska liczba punktów - podaje portal poznan.pl.

W Łodzi zostało prawie 1000 miejsc

Jak podaje nam Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 przygotowano dla kandydatów 9 405 miejsc. To ponad 1600 miejsc więcej niż w ubiegłym roku. 801 kandydatów nie zakwalifikowało się do żadnego oddziału. Pozostało 956 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

Wyniki rekrutacji w Szczecinie

Jak podaje portal wiadomosci.szczecin.eu w tym roku do rekrutacji w Szczecinie przystąpiło 7 043 kandydatów. Do szkół ponadpodstawowych zakwalifikowano 6 431 osób: 3563 - do liceum ogólnokształcącego, 2385 do technikum i 483 do szkoły branżowej. Największym zainteresowaniem cieszył się kierunek technik programista.

W Białymstoku lepiej niż rok temu

Z informacji otrzymanych od Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku w tegorocznej rekrutacji przygotowano 6772 miejsca. Absolwentów, którzy nie dostali się do żadnej szkoły średniej było 719. W rekrutacji uzupełniającej czekają na uczniów łącznie 903 miejsca.

W stosunku do roku ubiegłego liczba niezakwalifikowanych kandydatów w rekrutacji zasadniczej na rok szkolny 2023/2024 zmniejszyła się o 270 - mówi Anna Wileńska z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Przyjęci do szkół średnich w Toruniu

W Toruniu przygotowano 3 751 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych (2311 w liceum ogólnokształcącym, 1230 w technikum, 210 w szkole branżowej I stopnia). Jak podaje portal torun.pl zakwalifikowało się 3606 osób.

Co zmniejszało szansę dostania się do szkoły średniej we Wrocławiu?

Portal wroclaw.pl podaje, że w szkołach ponadpodstawowych przygotowano prawie 12 tysięcy miejsc. W sumie utworzono 22 klasy pierwsze więcej niż w roku ubiegłym.

Wiele osób, mimo że można było w rekrutacji wybrać 6 placówek, wskazywało tylko jedną bądź dwie – co zmniejszało szansę zakwalifikowania się w pierwszym etapie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej - mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Lublinie

W rekrutacji na rok szkolny 2023/24 w Lublinie przygotowano 6 940 miejsc. Kandydaci mieli możliwość wyboru trzech szkół i dowolnej ilości klas w danej szkole. Jak podaje portal lublin.eu szacuje się, że w nadchodzącym roku szkolnym w klasach I będzie kształciło się będzie około 6865 uczniów.

Wyniki rekrutacji w Gdańsku: „dołożymy 400 miejsc” -

Portal gdansk.pl podaje, że do gdańskich szkół średnich zgłosiło się 9 439 absolwentów. Przygotowano 6 159 miejsc (to ponad 500 miejsc więcej w stosunku do ubiegłego roku). Zakwalifikowało się 5 935 uczniów.

– Na obecnym etapie mamy jeszcze ok. 100 wolnych miejsc w szkołach, uwzględniając to, że niektórzy uczniowie powtarzają klasę. Oprócz tych 100 miejsc, które pozostały po I etapie rekrutacji, dołożymy kolejne 400 miejsc. Zrobimy to poprzez zwiększenie liczby klas w szkołach, a także zwiększenie liczebności klas. Staramy się, aby liczebność klas nie przekroczyła 34 uczniów i uczennic - poinformowała Monika Chabior. 

„Rodzice wydzwaniają po szkołach w poszukiwaniu miejsc”

Chociaż wakacje trwają już od miesiąca, nie wszyscy mogą się nimi cieszyć. Oczekiwanie na wyniki egzaminu ósmoklasisty, a następnie rekrutacji do szkół średnich spędzało sen z powiek niejednemu nastolatkowi. Po odczytaniu decyzji komisji rekrutacyjnych jedni odetchnęli z ulgą, inni zaczęli martwić się jeszcze bardziej. Co na temat tegorocznej rekrutacji mówią rodzice absolwentów?

– Córka złożyła wnioski do trzech szkół i wszystkich możliwych klas. Dostała się do szkoły pierwszego wyboru, więc na szczęście możemy już spać spokojnie - opowiada mama Zuzy, która od września rozpoczyna pierwszą klasę liceum w Rybniku.

– Wiem, że wiele dzieciaków nie dostało się do żadnej szkoły i dość mocno się stresują. Wiadomo, że jest obowiązek kontynuowania nauki, więc gdzieś ich przyjąć muszą. Stresu jednak nie zazdroszczę nikomu. Moja córka na szczęście dostała się do liceum pierwszego wyboru, więc my już jesteśmy spokojne - mówi mama Alicji, która dostała się do warszawskiej szkoły średniej.

– Współczuję rodzicom i dzieciom, które jeszcze żyją w niepewności lub wydzwaniają po szkołach w poszukiwaniu wolnych miejsc. Dzieci powinny już cieszyć się wakacjami - komentuje mama Tomka, który dostał się do szkoły i klasy pierwszej preferencji w Nysie.

Na grupach dla rodziców nie brakuje komentarzy, takich jak:

– Mój syn nie dostał się do żadnej szkoły. Mówi, że jest beznadziejny i nic mu się nie udaje. Jestem przerażona.

– Moje dziecko też się nie dostało. Bierzemy udział w rekrutacji uzupełniającej. W naszej okolicy masa dzieci nie dostała się do żadnej szkoły. Składamy dokumenty do wszystkich szkół w okolicy i czekamy na wyniki. Mam nadzieję, że syn dostanie się gdziekolwiek, potem będziemy się zastanawiać, czy coś zmieniać.

– Córka nie dostała się do liceum, chociaż miała wystarczającą liczbę punktów. Pisałam odwołanie, czekam na odpowiedź. Szczerze wątpię, że to coś zmieni.

Wyniki rekrutacji uzupełniającej będą znane wszystkim uczniom do połowy sierpnia, chociaż niektóre szkoły zapowiadają, że nie będą prowadzić rekrutacji uzupełniającej ze względu na brak miejsc, MEiN zapewnia jednak, że każde dziecko do ukończenia 18. roku życia objęte jest obowiązkiem edukacji i dla każdego ucznia samorząd musi znaleźć miejsce w publicznej szkole ponadpodstawowej.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji