Książki o wychowaniu dzieci, które powinien znać każdy. 5 tytułów, które warto mieć w domowej biblioteczce

Magdalena Ignaciuk
Jakie książki rzucą rodzicom nowe spojrzenie na wychowanie dzieci? Oto zestawienie przydatnych lektur.
Jakie książki rzucą rodzicom nowe spojrzenie na wychowanie dzieci? Oto zestawienie przydatnych lektur. freepik.com
Rodzice każdego dnia zastanawiają się, czy postępują prawidłowo. Szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, chcemy wiedzieć więcej i lepiej. Jak wychować dziecko na dobrego człowieka? Jak reagować na wybuchy złości? Co zrobić, by nasze dziecko było szczęśliwe? Jak być dobrym rodzicem? To pytania, które zadają sobie prawie wszyscy rodzice. Ponieważ na rynku czytelniczym stale pojawiają się nowe propozycje, przygotowaliśmy subiektywny ranking 5 książek na temat rodzicielstwa, które warto poznać. Znacie te pozycje?

Spis treści

Jesper Juul „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez mgr Sylwia Kwiatkowska | psycholog | psychoterapeuta (@psychologwszkole)

Jesper Juul to niekwestionowany autorytet w kwestii wychowania dzieci. „Nie” z miłości to książka o trudnej sztuce odmawiania dzieciom. Autor odpowiada na pytania takie jak:

  • Jaka jest różnica między chęcią a potrzebą?
  • Czy rodzice zawsze powinni dawać dzieciom to, na co mają ochotę?
  • Kiedy należy mówić NIE?
  • Jak z czystym sumieniem mówić NIE?
  • Czy dzieci też mogą mówić NIE swoim rodzicom?

Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE.

Ta lektura składa się z niespełna 100 stron i jest podzielona na bardzo krótkie rozdziały. Autor podaje przykłady z życia wzięte i sposoby na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.

Adele Faber, Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez _ℂℽᝨᗅᝨℽℬ⌾⌾KՏ_ (@_cytatybooks_)

Ta książka zdecydowanie nie jest pozycją teoretyczną. Autorki pokazują, jak w prosty sposób opanować sztukę skutecznej komunikacji z dziećmi. Podają przykłady z życia wzięte, które pomogą w rozwiązaniu najczęstszych problemów wychowawczych.

Najnowsze wydanie wzbogacone jest polskim suplementem – wspomniane są doświadczenia polskich rodziców, co z pewnością ułatwia wykorzystanie wiedzy podawanej przez autorki w polskich realiach. Ta książka pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Jak pomóc dzieciom radzić sobie z uczuciami?
  • Jak zachęcić dziecko do współpracy?
  • Dlaczego kary nie są skuteczne?

W książce znajdziecie miejsce na notatki oraz ćwiczenia praktyczne, które pomogą wam wyobrazić sobie swoją reakcję na przedstawioną sytuację. Wiele przykładów z życia wziętych uprzyjemnia lekturę i sprawia, że chociaż mamy do czynienia z poradnikiem, nie czujemy się przytłoczeni zbyt dużą ilością informacji.

Adele Faber, Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez Karolina Kielar (@karo_nh)

Pozycja z serii „Jak mówić, żeby dzieci…” tym razem porusza problem, z jakim mierzą się rodzice na całym świecie: „co zrobić, żeby moje dziecko chciało się uczyć?”

Autorki pokazują jakiego języka używać, by pomagać dzieciom w rozwiązywaniu trudności szkolnych, motywować je do nauki i osiągania szkolnych sukcesów. To obowiązkowa pozycja dla nauczycieli, która otwiera oczy na to, że sposób przekazywania informacji ma znaczenie. I choćbyśmy mieli najlepsze intencje, to niewłaściwy sposób komunikacji, może zniweczyć wszystkie nasze starania.

Wiele przykładów praktycznych, ciekawe historie z życia wzięte. Przez tę książkę po prostu się płynie. Na pewno nie jest to pozycja do jednorazowego przeczytania – do tej lektury dobrzej jest wracać i weryfikować swoje poglądy i postawy.

Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel „Rodzicielstwo bez awantur”

„Rodzicielstwo bez awantur” to książka, która pomoże opanować emocje każdej rodzinie.
„Rodzicielstwo bez awantur” to książka, która pomoże opanować emocje każdej rodzinie. archiwum prywatne

To książka napisana przez psychoterapeutkę oraz psychiatrę, jej celem jest pomoc rodzicom w zapanowaniu nad emocjami, które pojawiają się w ich rodzinach. Autorzy przedstawiają propozycje na to, jak bez kłótni i złości nakłonić dziecko do współdziałania.

Z tej lektury dowiemy się:

  • jak rozwija się mózg dziecka,
  • jak reagować na wybuchy złości,
  • jak budować pozytywną relację z dzieckiem.

W książce znajdujemy również historie z życia wzięte i przykłady sytuacji, w których w praktyce możemy wykorzystać podana wiedzę.

Przygotowano również krótkie podsumowanie: podejście do dyscypliny w praktyce oraz błędy w dyscyplinowaniu, którzy popełniają nawet najlepsi rodzice.

Janusz Korczak „Jak kochać dziecko”

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez anna_mb (@amb_czyta)

Chociaż Janusz Korczak swoje myśli sformułował ponad 100 lat temu, jego poglądy są nadal aktualne. „Jak kochać dziecko” to lektura, którą można określić jako zbiór refleksji na temat rozwoju dzieci, błędów, jakie popełniamy w czasie wychowywania ich. Pedagog mówi o indywidualizmie i przestrzeganiu praw dzieci, które mimo XXI wieku wciąż budzą duże emocje. Książka składa się z krótkich rozdziałów, które skłaniają czytelnika do refleksji.

Autor nie podaje gotowych rozwiązań, zmusza czytelnika do przemyślenia swoich metod wychowawczych i postrzegania dzieci w ogóle.

Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców i nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji