Spis treści
Nauczyciel zawodu coraz częściej poszukiwany
Lista szkół branżowych jest coraz dłuższa. Te szkoły średnie często przedstawiają oferty nauki naprawdę ciekawych kierunków. Oto tylko niektóre kierunki:
- Automatyk,
- Betoniarz-zbrojarz,
- Cieśla,
- Elektromechanik,
- Fryzjer,
- Mechanik,
- Dekarz.
Nauczyciele praktycznych przedmiotów zawodowych są bardzo poszukiwani i chętnie zatrudniani do pracy w szkołach branżowych. Jakie wykształcenie muszą posiadać? Czy ukończenie studiów jest niezbędne?
Nauczyciel przedmiotów zawodowych bez studiów?
Osoba, która posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie w danym zawodzie i ma wykształcenie co najmniej maturalne, może pracować w szkole jako nauczyciel przedmiotów zawodowych pod warunkiem, że ukończy kwalifikacyjny kurs pedagogiczny.
Kurs musi trwać minimum 150 godzin. Po ukończeniu go wybrana osoba posiada już odpowiednie kwalifikacje do pracy w szkole branżowej, technikum lub szkole policealnej.
Czy nauczyciel przedmiotu może uczyć zawodu?
Nauczyciel przedmiotu może uczyć przedmiotów zawodowych, jeżeli:
- ma co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie,
- ukończy kurs zawodowy w danym zawodzie.
Taki nauczyciel nie musi robić kursu pedagogicznego, ponieważ przygotowanie pedagogiczne miał już wcześniej, by móc uczyć w szkole.
Przepisy na temat wykształcenia nauczycieli szkół branżowych
Wymagania, jakie nauczyciel przedmiotów zawodowych musi spełniać, zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Nauczycielem teoretycznych przedmiotów zawodowych może zostać osoba, która ma wyższe wykształcenie kierunkowe (studia pierwszego lub drugiego stopnia) oraz przygotowanie pedagogiczne.
Jeżeli osoba chce uczyć praktycznej nauki zawodu w szkołach branżowych I i II stopnia, technikach, szkołach policealnych, a także w okręgowych ośrodkach wychowawczych, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, musi spełnić powyższe wymagania (ukończone studia I lub II stopnia i przygotowanie pedagogiczne), a jeśli nie posiada wykształcenia wyższego kierunkowego, musi:
- posiadać dyplom ukończenia pedagogicznego technikum,
lub - świadectwo dojrzałości, dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, przygotowanie pedagogiczne oraz co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać,
lub - tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne.