Spis treści
Jak wygląda nauka w liceum ogólnokształcącym?
Liceum ogólnokształcące, jak sama nazwa wskazuje, przekazuje wiedzę ogólną. Uczeń po skończeniu tego rodzaju szkoły średniej przystępuje do matury i po zdanym egzaminie może kontynuować naukę na studiach.
W liceum ogólnokształcącym uczniowie mają do wyboru różne profile klas. Są to między innymi:
- Klasa matematyczno-fizyczna lub matematyczno-informatyczna: rozszerzone są przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, informatyka. To profil dobry dla osób, które mają umysł ścisły i chcą kontynuować naukę na uczelniach politechnicznych;
- Klasa biologiczno-chemiczna: tutaj możemy spodziewać się rozszerzonej biologii, chemii, czasem fizyki. To kierunek dobry dla osób, które swoją przyszłość wiążą z medycyną.
- Klasa humanistyczna: to klasa z rozszerzonym polskim, historią, wiedzą o społeczeństwie. Ten profil przeznaczony jest dla osób, które w przyszłości chciałby studiować kierunki filologiczne, filozoficzne, historyczne, społeczne.
- Klasa językowa: tutaj znajdziemy rozszerzone języki obce, różne w zależności od konkretnej szkoły. Kierunek idealny dla osób, które lubią uczyć się języków i chciałby w przyszłości studiować kierunki filologiczne.
- Klasa mundurowa lub wojskowa: to klasa dla osób, które dobrze czują się uprawiając sport i w przyszłości chciałby pracować w policji, wojsku czy straży.
Uczeń w liceum ogólnokształcącym jest przygotowywany do matury i posiada wykształcenie średnie. Ma wiedzę ogólną i nie ma wyuczonego zawodu. Może podjąć naukę w szkole policealnej lub na studiach.
Kto powinien iść do liceum ogólnokształcącego?
Liceum ogólnokształcące będzie dobre dla osób, które chcą wykonywać zawody, do których niezbędne jest ukończenie studiów: np. lekarz, nauczyciel, prawnik. To miejsce dobre również dla osób, które nie mają jeszcze konkretnych planów zawodowych i potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji, planują również dalszą naukę.
Technikum – kto powinien rozważyć naukę?
Nauka w technikum trwa 5 lat. Uczniowie mają w technikum przedmioty ogólnokształcące, jak i zawodowe. Absolwenci mogą zdawać egzamin zawodowy i uzyskać kwalifikacje zawodowe oraz zdać maturę, a następnie iść na studia, do szkoły policealnej lub rozpocząć karierę zawodową.
Do technikum kierować powinny się osoby, które wiedzą, jaki zawód chciałby wykonywać w przyszłości, planują zdać maturę i chcą mieć otwartą drogę na studia.
Najpopularniejsze kierunki w technikum to:
- Technik informatyk;
- Technik logistyk;
- Technik żywienia i usług gastronomicznych;
- Technik ekonomista;
- Mechanik pojazdów samochodowych;
- Technik usług kosmetycznych;
- Technik hotelarstwa;
- Technik administracji;
- Technik bezpieczeństwa i higieny pracy;
- Kucharz.
Powstaje coraz więcej nowych kierunków, w których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje takie jak: fotografia, robotyka, fryzjerstwo, grafika komputerowa.
Jak wygląda nauka w szkole branżowej?
Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia również można zdobyć kwalifikacje zawodowe. Nauka w takiej szkole trwa 3 lata. Uczniowie, którzy po tym czasie decydują się na dalszą edukację, mogą pójść do 2-letniej szkoły branżowej II stopnia, uzyskując tytuł technika i zdając maturę, co otwiera im drogę na uczelnie wyższe.
Szkoły zawodowe nie cieszą się dobrą opinią, a osoby, które chcą do nich uczęszczać martwią się, że będą źle oceniane w środowisku. Jest to bardzo krzywdzące, ponieważ w Polsce brakuje fachowców, specjalistów w konkretnych dziedzinach, dla których stworzone są szkoły branżowe. Absolwenci szkoły branżowej I stopnia mogą rozpocząć karierę zawodową i dalej się kształcić. W szkołach branżowych nacisk kładzie się głównie na naukę zawodu, uczniowie biorą udział w zajęciach praktycznych, odbywają praktyki zawodowe.
Duża krótsza droga do wykonywania wybranego zawodu z pewnością jest zaletą tego typu szkoły. Jeżeli komuś zależy na szybkim usamodzielnieniu się i otrzymaniu dobrze płatnej pracy, to szkoła branżowa jest bardzo dobrym wyborem.
Czym kierować się przy wyborze szkoły średniej?
Warto posłuchać głosów życzliwych osób i dowiedzieć się, jakie mają zdanie na temat każdej z opcji. Najważniejsze jest jednak, by dopasować szkołę do swoich preferencji i możliwości. Wybór szkoły średniej to trudna i ważna decyzja, ale nie ostateczna.
Jeśli ktoś nie planuje iść na studia i chciałby szybko rozpocząć pracę zawodową, to warto wybrać szkołę, która to umożliwia. Podobnie w przypadku, gdy ktoś nie wie, jaki dokładnie zawód chciałby wykonywać lub marzy o pracy, do której potrzebne jest wykształcenie wyższe - w takim wypadku nie warto przedłużać o rok nauki w technikum, lecz iść do liceum ogólnokształcącego i tam rozpocząć przygotowania do matury i studiów.
Przy wyborze szkoły średniej warto wziąć pod uwagę również takie rzeczy jak:
- odległość od domu,
- sposoby dojazdu,
- opinie uczniów i absolwentów,
- zajęcia dodatkowe oferowane przez placówkę.
Warto przeanalizować wady i zalety wszystkich opcji i wybrać to, co wydaje się dla nas najkorzystniejsze.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?