Gdzie jechać z uczniami techników i szkół branżowych? Odwiedź te miejsca. Tu doświadczenie łączy się z nauką

Magdalena Konczal
Sprawdź naszą listę propozycji.
Sprawdź naszą listę propozycji. freepik
Jesteś nauczycielem i zastanawiasz się, gdzie jechać z uczniami techników i szkół branżowych, by mieli szansę nie tylko odwiedzić ciekawe miejsca, ale także poszerzyć horyzonty? Niewiele osób wie, że takich punktów na mapie Polski jest coraz więcej. Warto połączyć naukę z praktycznym doświadczeniem i wybrać się na wycieczkę do tych 5 niezwykłych miejsc.

Spis treści

Gdzie jechać z uczniami techników i szkół branżowych?

Wycieczki szkolne to doskonała okazja, by zobaczyć coś nowego, zdobyć praktyczną wiedzę, a przy okazji spędzić miło czas. Gdzie jechać z uczniami techników i szkół branżowych? Jest wiele miejsc, które warto odwiedzić z poszczególnymi klasami, przygotowującymi się do wykonywania określonego zawodu.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

W województwie opolskim, a dokładnie w miejscowości o nazwie Paczków znajduje się Muzeum Gazownictwa. Warto je odwiedzić z uczniami kształcącymi się w zawodzie technik gazownictwa. Zwiedzający mają szansę zetknąć się z przeszłością i teraźniejszością, m.in. oglądając gazomierze, lampy i kinkiety, żeliwne lampy gazowe, rozmaite urządzenia przemysłowe, a także starą dokumentację gazowni klasycznych w Polsce. Ciekawym elementem w zbiorach Muzeum Gazownictwa w Paczkowie są także reklamy dotyczące gazu, które swoją historią sięgają aż XIX wieku.

Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

Warto także wybrać się z uczniami na zachód Polski. Młodzi ludzie, chcący w przyszłości zostać np. mechanikami z pewnością zaczerpną sporo wiedzy w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. W miejscu tym odwiedzający mogą wziąć udział w edukacyjnych wystawach, np.:

  • Samochody państw socjalistycznych;
  • Polska motoryzacja – pojazdy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej;
  • Motocykle II Rzeczpospolitej

i wielu innych. To doskonała okazja, by nie tylko nauczyć się o pojazdach z dawnych lat, ale także móc zobaczyć je na żywo.

Elektrownia Wodna w Solinie

Gdzie jeszcze warto jechać z uczniami techników i szkół branżowych? Przy okazji wycieczki w Bieszczady dobrym pomysłem może okazać się odwiedzenie Elektrowni Wodnej w Solinie. Cenną wiedzę zdobędą tam zwłaszcza osoby uczące się w ramach kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Jak w praktyce działa elektrownia wodna? I dlaczego tak ważna jest jej praca w systemie elektroenergetycznym? Tego wszystkiego i wiele więcej mogą dowiedzieć się uczniowie techników i szkół branżowych, kiedy wybiorą się do Soliny.

Tama na Zaporze Wodnej w Solinie
Ruszając w Bieszczady warto wybrać się na Zaporę w Solinie Krzysztof Kapica/Polska Press

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku

Miejscem na mapie Polski, które warto, by odwiedzili nie tylko uczniowie, ale wszystkie osoby ciekawe świata jest z pewnością Narodowe Centrum Badań Jądrowych w dzielnicy Świerk w Otwocku (koło Warszawy). To jeden z największych instytutów badawczych w Polsce. Właśnie tam znajduje się jedyny w naszym kraju jądrowy reaktor badawczy MARIA – dostępny także dla odwiedzających. Uczniowie mają szansę m.in. zwiedzić laboratoria – Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, Laboratorium Badań Materiałowych, Laboratoria Parku Naukowo-Technicznego, a także System Skanowania Pojazdów SOWA.

Andrzej Duda z wizytą w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku
Właśnie tutaj znajduje się jedyny w naszym kraju jądrowy reaktor badawczy MARIA – dostępny także dla odwiedzających. Grzegorz Jakubowski / Polska Press

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych prowadzane są wykłady m.in. na temat podstaw energetyki jądrowej i reaktorów jądrowych, promieniowania elektromagnetycznego, a także promieniotwórczości i promieniowania. Warto by ten ośrodek dokładnie zwiedzili uczniowie kształcący się w szkołach w ramach zawodu technik energetyk.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Osoby chcące w przyszłości pracować w przemyśle górniczym powinny odwiedzić Muzeum Górnictwa Węglowego W Zabrzu (woj. śląskie). W murach tego budynku uczniowie będą mogli zobaczyć, jak wyglądało polskie górnictwo kiedyś, a jak wygląda obecnie, np. odwiedzając trasy najgłębszej udostępnionej dla ruchu turystycznego kopalni węgla kamiennego na świecie. Ciekawą propozycją dla nastolatków mogą okazać się także lekcje realizowane w podziemiach autentycznych kopalni.

Uczeń uczy się obsługiwać wiertarkę.

Od zawodówki po technikum i szkoła branżowa. Sprawdź, jak zm...

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przez osoby kształcące się w zawodach: technik górnictwa podziemnego, technik górnictwa odkrywkowego i technik górnictwa otworowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pit
Tylko nie Poznań..
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji