Lex Czarnek 3.0. Zmian w prawie oświatowym nie będzie w tej kadencji. Propozycje mają wrócić po wyborach

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Lex Czarnek w tej kadencji nie wróci pod głosowanie. Tak zapowiada minister edukacji.
Lex Czarnek w tej kadencji nie wróci pod głosowanie. Tak zapowiada minister edukacji. Ivan aleksic / unsplash
Propozycje zmian w prawie oświatowym na razie nie będą forsowane. Po tym, jak prezydent Andrzej Duda zawetował projekt przyjęty przez Sejm, odrzucony przez Senat i ponownie przegłosowany przez izbę niższą parlamentu, minister edukacji zadeklarował, że do końca obecnej kadencji tzw. lex Czarnek nie wróci pod obrady.

Spis treści

Lex Czarnek odłożone na półkę?

- Jestem przekonany, że nikt w tej kadencji już do tego sięgać nie będzie - ani rząd, ani klub poselski - mówi w rozmowie z dziennikiem „Polska Metropolia Warszawska” minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o dalszych pracach nad tzw. lex Czarnek. Według niego, nagłośnienie tematu gender spowodowało refleksję wśród rodziców i nauczycieli.

To oznacza, że zmiany, które między innymi wzmacniały rolę kuratorów oświaty, a także ograniczały wizyty w szkołach organizacji, o których nie byli informowani rodzice, na razie zostaną na papierze.

Czy po zawetowanym Lex Czarnek 2.0 wróci temat lex Czarnek 3.0?

O plany dotyczące zmian w oświatowym prawie, dziennikarze pytali ministra edukacji w opublikowanej w piątek rozmowie. I choć Przemysław Czarnek przyznał, że do końca kadencji projekt, który miałby być następcą tego zawetowanego nie wróci, minister podkreślił, że nie oznacza to, że temat został definitywnie zamknięty:

- Docierają natomiast do mnie głosy o oddolnych inicjatywach stowarzyszeń i rodziców, które chcą zebrać 100 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem w tej sprawie. I oczywiście nikomu tego zabronić nie można, tym bardziej że obecność organizacji pozarządowych w szkole jest kwestią, która powinna zostać uregulowana - odpowiedział szef MEiN.

Gazeta przypomniała, że jeszcze niedawno minister zapowiadał prace nad lex Czarnek 3.0.

- Owszem, ale od momentu prezydenckiego weta minął miesiąc. Był czas na refleksję i zastanowienie się - wyjaśnił Przemysław Czarnek. - Jestem jednak przekonany, że wygramy kolejne wybory i w nowej kadencji wrócimy do prac nad nowelizacją prawa oświatowego w tym zakresie - dodał.

Stowarzyszenia w szkole nadal pod ministerialną lupą

W rozmowie z dziennikarzami „Polska Metropolia Warszawska”, minister edukacji odniósł się też do pytania, czy mimo braku nowelizacji przepisów, aktywność organizacji pozarządowe w szkołach jest przez resort monitorowana.

- Tak, nagłośnienie tego tematu i wskazanie na zagrożenia, jakie płyną ze strony niektórych organizacji, spowodowało refleksje wśród rodziców i samych nauczycieli w tych szkołach, w których te organizacje są. Jest większa ostrożność przy podejmowaniu decyzji o ich wprowadzaniu na teren szkoły i przy podpisywaniu przez rodziców zgody na udział dziecka w organizowanych przez nie zajęciach pozalekcyjnych - powiedział szef ministerstwa edukacji.

kgr/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji