Nauczyciele coraz starsi. W 2024 r. w polskich szkołach uczy ponad 50 tysięcy nauczycieli na emeryturze lub tuż przed nią

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Polskie szkoły funkcjonują jeszcze tylko dzięki nauczycielom-emerytom? Średnia wieku nauczycieli znowu wyższa.
Polskie szkoły funkcjonują jeszcze tylko dzięki nauczycielom-emerytom? Średnia wieku nauczycieli znowu wyższa. freepik.com
Nauczycieli brakuje i choćbyśmy bardzo zaklinali rzeczywistość i mówili, że tylko gdzieniegdzie, to jednak nadal są to braki. Okazało się jednak, że od ubiegłego roku nauczycieli do szkół przybyło. Dealerzy Wiedzy przeanalizowali statystyki i okazało się, że od lutego 2023 do lutego 2024 liczba nauczycieli wzrosła o 30 tysięcy. W czym zatem tkwi problem?

Spis treści

Nauczycieli przybywa, ale wciąż brakuje

O tym, jak wiele stanowisk czeka na nauczycieli pisaliśmy ostatnio w Strefie Edukacji. Pod postem udostępnionym na facebookowym profilu naszego portalu pojawiły się komentarze, że nauczycieli wcale nie brakuje wszędzie: to prawda. W swoim materiale zaznaczyłam, że w niektórych miejscach nauczyciele tracą pracę lub ofert w ogóle nie ma. Nie zmienia to jednak faktu, że wolne stanowiska są. I nie zmienia go nawet to, że w ciągu ostatniego roku do szkół przybyło ponad 30 tysięcy nauczycieli.

– MEN dostarczył wreszcie (z 3-miesięcznym opóźnieniem) nowe dane o zatrudnieniu nauczycieli w Polsce. Co się okazuje? W ciągu roku – od lutego 2023 do lutego 2024 – liczba nauczycieli wzrosła z 691K do 722K. Jest nas 30 tysięcy więcej! – czytamy na Facebooku Dealerzy Wiedzy.

W czym tkwi problem?

Wydawałoby się, że to dobre wieści, w końcu znajdują się osoby, które chcą kształcić nasze dzieci.

– W ciągu ostatniego roku do przedszkoli i szkół wróciło 34 tysiące nauczycieli w wieku 51-60 lat i 25 tysięcy w wieku 61+ (a więc w zasadzie emerytalnym). SZEŚĆDZIESIĄT TYSIĘCY belfrów w wieku mocno słusznym uratowało ten system przed zapaścią w roku szkolnym 2023/24. Bo zapaść ciągnęła jak tornado – na dwa tygodnie przed początkiem roku szkolnego dyrektorzy szukali 26 tysięcy nauczycieli (to liczba ówczesnych oficjalnych ofert ze stron kuratoryjnych) – czytamy dalej we wpisie.

W 2023 roku nauczycieli powyżej 60 roku życia było około 25 tysięcy (stanowiło 3,7 proc. wszystkich nauczycieli) w 2024 roku natomiast było ich już ponad 51 tysięcy, czyli 7 procent wszystkich nauczycieli.

Młodzi ludzie nie chcą pracować w szkole. A jeśli już, pełni nadziei i pasji, trafiają do szkolnych murów, szybko zderzają się z rzeczywistością i rezygnują.

– Obecni maturzyści i studenci omijają szerokim łukiem szkołę, nie chcą do niej wracać nie tylko ze względu na to, jak ją pamiętają, ale też dlatego, że nie widzą w niej przyszłości dla siebie. Szkoła jako miejsce pracy nie jest dla nich ani rozwojowym, ani stabilnym miejscem pracy, wynika z naszych rozmów z młodymi ludźmi – mówi Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland, która zdecydowała się podjąć temat w dyskusji publicznej.

Młodzi nauczyciele odchodzą

Młodzi nauczyciele rezygnują z pracy w szkole. Częstym powodem, który podają, opowiadając o rezygnacji są trudni rodzice, którzy nie chcą, żeby ich dzieci uczyli młodzi, niedoświadczeni jeszcze nauczyciele i na każdym kroku próbują wpływać na ich pracę.

– Kiedy zaczynałam pracę w szkole byłam pełna energii i pozytywnego nastawienia. Uwielbiałam dzieci i zawsze potrafiłam do nich dotrzeć. W pewnym momencie jednak zorientowałam się, że każdego dnia towarzyszy mi strach. W dzienniku elektronicznym często pojawiały się wiadomości od tych samych osób: dlaczego sprawdzian, dlaczego nie będzie sprawdzianu, jaka lektura, dlaczego nie inna. Każda moja decyzja była podważana. Po 6 latach powiedziałam sobie dość i zajęłam się swoimi dziećmi i swoją własną rodziną. Pracuję już gdzie indziej. Od 8 od 16. Bez telefonów i wiadomości z pretensjami o 21 – powiedziała w rozmowie ze mną pani Marta, która zrezygnowała z pracy nauczycielki języka polskiego.

Komentarze pod postem Dealerów Wiedzy również zdają się wyjaśniać obecną sytuację polskiej oświaty:

  • No cóż... Wizja pracy za nieco więcej niż najniższa krajowa po jednolitych studiach magisterskich nie jest wizją kuszącą dla absolwentów klas maturalnych 🙂
  • Od wczoraj czekałam na wyjaśnienie zagadki. No cóż w mojej jest 3 emerytów. Młodzi potrafią przepracować rok, 2 i uciekają.
  • Czułam, że taki może być powód przyrostu liczby nauczycieli.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji