Nowy rok szkolny 2023/2024 - na co powinni przygotować się czwartoklasiści? Czekają ich spore zmiany

Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Zmiany czekają nie tylko uczniów, którzy rozpoczynają naukę w nowej szkole, lecz także tych, którzy kończą edukację wczesnoszkolną i przechodzą do czwartej klasy. Niektórzy czekają na tę chwilę z utęsknieniem, inni obawiają się zmian. Na co powinni być przygotowani czwartoklasiści? Czy są powody do stresu? Jak ułatwić uczniom przejście z trzeciej do czwartej klasy? Podpowiadamy.

Spis treści

Nowe przedmioty w 4 klasie

Przejście do czwartej klasy to przede wszystkim zwiększenie liczby godzin i przedmiotów, których będą uczyły się dzieci. Dotychczas obejmowało ich nauczenie zintegrowane - jeden nauczyciel uczył podstaw języka polskiego, matematyki, przyrody - od teraz zmieni się to i uczniowie będą mieli o wiele więcej przedmiotów.

  • Język polski - 5 godzin w tygodniu
  • Matematyka - 4 godziny
  • Język obcy nowożytny - 3 godziny
  • Historia - 1 godzina
  • Przyroda - 2 godziny
  • Plastyka - 1 godzina w tygodniu
  • Technika - 1 godzina
  • Muzyka - 1 godzina
  • Informatyka -1 godzina tygodniowo
  • WF - 4 godziny
  • Zajęcia z wychowawcą - 1 godzina w tygodniu

Uczniowie będą spędzać w szkole 24 godziny tygodniowo. W trzeciej klasie godzin lekcyjnych było 20, więc to dość znaczna różnica.

Nowi nauczyciele

Uczniowie czwartej klasy będą musieli zmierzyć się również ze zmianami nauczycieli. Do tej pory byli przyzwyczajeni do jednego nauczyciela, który uczył ich wszystkich przedmiotów i spędzał z nimi większość czasu w trakcie dnia.

Teraz każdego przedmiotu będzie uczył inny nauczyciel. W wielu szkołach również każda lekcja odbywa się w innej sali, dlatego też dzieci będą musiały przyzwyczaić się do zmiany klas.

Będą musiały dbać o punktualność, by zdążyć na czas na każdą lekcję oraz pamiętać o tym, by spakować potrzebne przybory.

Nauczyciele klas czwartych są zwykle przygotowani na chaos i z cierpliwością i życzliwością podchodzą do zagubionych czwartoklasistów.

Strach przed pójściem do czwartej klasy

Wielu uczniów może odczuwać lęk przed pójściem do czwartej klasy. Jest to zupełnie normalne - bardzo często boimy się tego, czego nie znamy.

Jak pomóc dziecku w pierwszych tygodniach w czwartej klasie?

  • Opowiedz dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień: czy będzie jadło obiady w stołówce szkolnej, chodziło do świetlicy (teraz będzie musiało dbać o to samo, nauczyciel nie będzie go zaprowadzał)
  • Jeżeli znasz nowych nauczycieli czwartoklasisty - porozmawiaj z nim o nich.
  • Zapytaj dziecko o jego obawy: może od razu znajdziecie receptę na ewentualne trudności, których boi się twoja pociecha?
  • Porozmawiaj ze starszymi kolegami - jeżeli macie w towarzystwie dzieci, które w ubiegłym roku chodziły do czwartej klasy, porozmawiajcie z nimi: niech opowiedzą, jak czwarta klasa wyglądała z ich perspektywy.
  • Daj dziecku przestrzeń - pozwól dziecku na popełnianie błędów, nie krytykuj, podpowiadaj, ale dawaj szansę, by dziecko samo decydowało o różnych kwestiach - musi nauczyć się samodzielności (przypominaj o odrabianiu lekcji, pakowaniu plecaka, ale nie wyręczaj).

Nauka w czwartej klasie może być naprawdę wspaniałą przygodą. Nie nastawiajmy się źle, życzliwie podejdźmy do nauczycieli - oni też stresują się pierwszymi lekcjami z waszymi dziećmi i chcą zainteresować ich nowymi przedmiotami oraz sprawić, by czas spędzany w szkole był przyjemny.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji