Ile kosztuje wyprawka szkolna na różnych etapach edukacji? Program Dobry Start pokryje część wydatków

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Przed nowym rokiem szkolnym czas na skompletowanie szkolnej wyprawki. Połowa badanych w tym roku chciałaby przeznaczyć na wyprawkę dla jednego ucznia do 500 zł.
Przed nowym rokiem szkolnym czas na skompletowanie szkolnej wyprawki. Połowa badanych w tym roku chciałaby przeznaczyć na wyprawkę dla jednego ucznia do 500 zł. GettyImages.com
Wyprawka szkolna wbrew pozorom to nie jest temat, który dotyczy tylko pierwszoklasistów. Koszty związane z wyposażeniem dziecka do szkoły ponosimy regularnie przez cały okres edukacji. Najwięcej jednak wydajemy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego lub na jego początku. Co powinno się znaleźć w wyposażeniu ucznia na poszczególnych etapach edukacji? Ile zapłacimy za podstawową wyprawkę dla ucznia w pierwszej klasie szkoły podstawowej, ale ile za wyposażenie licealisty? Sprawdziliśmy koszty.

Spis treści

Ile kosztuje wyprawka w roku szkolnym 2023/2024?

Program Dobry Start pomoże pokryć koszty wyprawki. W ubiegłym roku według prognoz rodzice planowali wydać na dziecko średnio 347 zł. Jednak dopiero zakupy zweryfikowały, czy to była wystarczająca kwota. W przypadku klas 1-3 (o ile nie mówimy o pierwszoklasistach) to kwota dość realna. W tym roku szkolnym, ze względu na takie czynniki jak inflacja, czy wzrost kosztów papieru, wyprawki szkolne będą kosztowały więcej.

Większość Polaków przed zbliżającym się wrześniem kupuje głównie przybory szkolne typu piórnik, zeszyty czy kredki, a także odzież i obuwie oraz podręczniki i książki czy plecak lub tornister.

Ile kosztuje wyprawka szkolna 2023? Co kosztuje najwięcej? T...

Wyprawka szkolna na pierwszym etapie edukacji

Z reguły największy wydatek ponoszą rodzice i opiekunowie pierwszoklasistów, ponieważ kupują dzieciom plecaki, piórniki, worki na strój sportowy, śniadaniówki, a do tego — oprócz zeszytów — artykuły plastyczne. Lista rzeczy dla ucznia rozpoczynającego przygodę ze szkołą obfituje w różnorodne akcesoria.

W klasie 2 oraz 3 szkoły podstawowej dzieci zazwyczaj korzystają z tego samego tornistra czy piórnika, ale już każdego roku trzeba wyposażyć młodych uczniów w zeszyty, długopisy, ołówki, kredki, buty zmienne, strój na zajęcia wychowania fizycznego itd.

Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej nie musza natomiast pokrywać kosztów podręczników. Te finansowane są z subwencji rządowej i wypożyczane uczniom przez szkołę.

Wyprawka szkolna dla klas 4-8 szkoły podstawowej

Drugi etap edukacji to również zmiany w wyposażeniu ucznia. Dzieci w klasie czwartej mają 10 lat, a kończą szkołę podstawową mając 14 lat. W ciągu czterech lat edukacji dziecko przeciętnie zmieni szkolny plecak i piórnik 2 razy. Im bliżej klasy 8, tym mniej bibuły, kleju i kredek w plecaku, ale więcej...grubych zeszytów.

Nowy piórnik dla Twojego dziecka

Materiały promocyjne partnera

Uczeń klasy 4 potrzebuje we wrześniu:

  • zeszytu w szeroką linę do języka polskiego 60 kartek,
  • zeszytu do muzyki,
  • po jednym zeszycie 60 kartkowym w kratkę do historii, matematyki, przyrody, języka obcego, techniki, być może również informatyki,
  • blok techniczny,
  • blok rysunkowy,
  • kredki,
  • farbki,
  • plastelina,
  • nożyczki,
  • 2 ołówki,
  • 2 długopisy lub pióro,
  • linijka,
  • gumka i temperówka,
  • piórnik,
  • plecak,
  • torba/worek na strój sportowy,
  • śniadaniówka.

Koszt? Przyjmując, że zwykły zeszyt z miękką okładką kosztuje 2,80 zł, a mały zeszyt do muzyki w pięciolinię 2 zł, to jedynie za zeszyty wydamy na początku roku 21,60 zł. Zeszyty w ciągu roku kupujemy nawet dwa lub trzy razy. Największy wydatek jednorazowy to jednak plecak szkolny i piórnik. W zależności od upodobań dziecka i oczekiwań, na plecak dla czwartoklasisty możemy wydać od 80 do 120 zł w górę.

Do tego należy dodać: strój na wf (spodenki/dresy, koszulki, buty zmienne) oraz koszt obłożenia wypożyczonych książek, zeszytów. Uzupełniając ten podstawowy kosztorys na jedno dziecko w klasie 4, należy dodać wrześniowe składki szkolne (np. na wspólne przybory do klasy czy na radę rodziców).

Ponad 90 proc. rodziców zakończy przygotowania do nowego roku szkolnego jeszcze przed pierwszym dzwonkiem. Co drugi z nich kupi wyprawkę tydzień lub dwa tygodnie wcześniej. Zgodnie z prognozami, szczyt zakupów wyprawkowych, podobnie jak w latach ubiegłych, na dobre rozpocznie się po 15 sierpnia – pisze Maciej Badowski na Strefie Biznesu

Jak wiemy, przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice także uzupełniają jesienną garderobę dzieci. Buty, spodnie, bluzy, kurtka — wszystko razem stanowi zauważalny wydatek dla rodziny.

Uczeń 8 klasy potrzebuje:

  • 1 zeszyt w linie 60 kartek
  • 10 zeszytów w kratkę 60 kartkowych (nie bierzemy pod uwagę zeszytów do doradztwa zawodowego, życia w rodzinie, etyki, religii czy edukacji dla bezpieczeństwa),
  • długopisy,
  • ołówki,
  • gumka i temperówka,
  • ew. kolorowe długopisy, zakreślacze,
  • linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel.

.

Okazje na artykuły szkolne

Materiały promocyjne partnera

Nie wliczając piórnika i plecaka, który prawdopodobnie został kupiony w klasie 6 lub 7, a jeśli nie jest zniszczony i dziecku ciągle się podoba, to na same zeszyty po 2,80 zł jednorazowo wydamy prawie 31 złotych.

Ważne! Obecnie w Polsce podręczniki dla uczniów klas szkół podstawowych są finansowane z budżetu państwa, więc uczniowie jedynie je wypożyczają. Koszt ponosimy tylko w przypadku zniszczenia lub zgubienia podręcznika.

Ile kosztuje wyposażenie szkolne dla licealisty?

Tutaj odpadają kredki i farbki, ale podręczniki dla szkół średnich nie są już finansowane przez państwo, więc trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych na same książki i ćwiczenia.

Dlatego na wyprawkę dla licealisty wydamy dużo więcej.

Wykaz książek opublikowany na stronie jednego z Liceów Ogólnokształcących w Rybniku, nie licząc religii, etyki oraz nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie” zawiera 13 podręczników. W tym dwie części podręcznika do języka polskiego, karty pracy z geografii i zestaw zadań z chemii. Do każdego przedmiotu należy doliczyć koszt zeszytu i okładek do książek.

Ile kosztują podręczniki do liceum? Korzystając z listy zaproponowanej przez szkołę i sprawdzeniu aktualnych cen na stronach wydawnictw i księgarniach internetowych, okazuje się, że za nowe podręczniki wydamy łącznie ok. 880 - 1000 zł (wraz z książkami do języków obcych). Wydatek możemy zmniejszyć, szukając używanych podręczników na portalach aukcyjnych i promocji, chociaż i tak musimy zakupić nowe ćwiczenia do języków obcych.

Ile zeszytów trzeba kupić w pierwszej klasie szkoły średniej? Od 13 do 16, w zależności od tego, czy dziecko uczęszcza na lekcje religii lub etyki, oraz czy na wszystkich przedmiotach są wymagane zeszyty.

Chcesz zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

  • Stwórz listę potrzebnych rzeczy zgodnie z przedmiotami, jakie obowiązują w danym roku,
  • kupuj zeszyty i przybory plastyczne w wielopakach,
  • produkty, takie jak piórnik, plecak, worek na -wf czy inne, które mogą służyć dłużej niż jeden rok szkolny,
  • aby wyżej wymienione akcesoria służyły dłużej wybieraj atestowane, dobrej jakości, wygodne, praktyczne (np. odpowiednia szerokość szelek, ilość kieszeni do przechowywania) i, co ważne, uniwersalne wizualnie przedmioty — zamiłowanie do bohaterów z kreskówek szybko mija!
  • Szukaj używanych podręczników na portalach aukcyjnych,
  • kupuj podręczniki na spółkę i kseruj,
  • jeżeli to możliwe, korzystaj z wersji elektronicznych podręczników (są tańsze).

300 zł, czyli wysokość świadczenia Dobry Start realnie dofinansowuje budżety rodzin u progu nowego roku szkolnego. Oprócz tego można sprawdzić, czy pracodawca nie oferuje dodatkowych środków na wyprawkę szkolną, a także upewnić się, czy nie możemy skorzystać z innych programów rządowych, jak dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów z orzeczeniem.

Średnio na wyprawkę szkolną nie chcemy wydać więcej niż 500 zł.

W tym roku 50 proc. rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę dla jednego ucznia do 500 zł. Co trzeci przeznaczy na ten cel nieco więcej: od 501 do 700 złotych, a ponad 20 proc. liczy się z kosztem przekraczającym 700 zł. Z kolei 13 proc. zamknie zakupy szkolne w kwocie do 300 zł – wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku „Wyprawka szkolna 2023”.

Szukasz ubrań w dobrych cenach? Sprawdź kody rabatowe MODIVO oraz promocje i przeceny w innych sklepach online:

Polecane kody rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dgf
I co z tego że wyprawka szkolna kosztuje więcej niż 300 zl.Jak ja chodzilem do szkoły to nawet nie było doplaty 50 zł.Teraz to kazdy che mieć dzieci za darmo a może jescze zrobić na nich interes.Oj biedni ci pisacy.On i tak na was nie zgłosują bo mają za malo rozumu w gowie
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji