Obowiązkowa stołówka w każdej szkole? MEiN odpowiada na apel RPO w tej sprawie. Chodzi o zmniejszenie kosztów obiadów szkolnych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa taką możliwość.
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa taką możliwość. Fot. Mariusz Kapała / Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Wszyscy uczniowie szkół podstawowych od września 2022 roku muszą mieć zapewniony w placówce przynajmniej jeden ciepły posiłek. Niektórzy rodzice skarżą się jednak na zbyt wysokie koszty obiadów szkolnych. Zróżnicowane ceny mogą wynikać z warunków, jakie panują w danej placówce – w zależności od tego, czy w szkole funkcjonuje własna stołówka, czy catering. Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być stołówka w każdej szkole. „Ministerstwo […] rozważa możliwość zmiany przepisów […] w tym zakresie” – przekazał MEiN.

Spis treści

Obowiązkowa stołówka w szkole? MEiN wyjaśnia

W sprawie wysokich cen obiadów szkolnych oraz różnicach w kosztach posiłków przygotowywanych w szkolnych kuchniach i przez zewnętrzne podmioty Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

– Dostrzegając wagę problemu i występującą sytuację zróżnicowania ponoszonych przez rodziców kosztów gorącego posiłku dla uczniów w szkołach, Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa możliwość zmiany przepisów prawa oświatowego w tym zakresie – można przeczytać w odpowiedzi Marzeny Machałek, sekretarza stanu w MEiN.

Podkreślono także, że z uwagi na zmniejszającą się liczbę stołówek w szkołach podstawowych, którą można było zaobserwować w Systemie Informacji Oświatowej, podjęto działania, prowadzące do stworzenia lub reaktywowania stołówek szkolnych. Jak zaznaczono w odpowiedzi, dzięki obowiązkowi spożywania przez ucznia przynajmniej jednego ciepłego posiłku w szkole, blisko 1,3 mln uczniów ma zapewnione warunki do spożycia obiadu w placówce.

W odpowiedzi czytamy także, że liczba stołówek w latach 2019-2022 zwiększyła się o 2109.

– Obecnie w Systemie Informacji Oświatowej odnotowano wzrost liczby podmiotów posiadających stołówki (w ogólnej liczbie szkół i placówek wykazujących dane z 57 proc. w 2019 r. do 62 proc. w 2023 r.) – podkreślono.

W odpowiedzi przekazano także, że „wprowadzenie w przepisach prawa oświatowego regulacji, nakładającej na wszystkie organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe obowiązek zapewniania odpłatnego gorącego posiłku w szkolnej stołówce, wygeneruje po stronie tych organów w kraju łączne koszty w wysokości co najmniej 235 mln zł rocznie”.

Apel RPO ws. gorących posiłków w szkołach

Rzecznik Praw Obywatelskich po licznych skargach rodziców, dotyczących wysokich kosztów obiadów w szkole, zdecydował się zwrócić z prośbą do MEiN o uregulowanie tej kwestii.

– Kiedy placówka korzysta z usługi cateringu, to rodzice i opiekunowie ponoszą dużą część kosztów związanych z przygotowaniem i dowozem jedzenia. Tymczasem sądy administracyjne orzekły, że rodzice powinni płacić jedynie za produkty wykorzystywane do przygotowania posiłków [tzw. wsad do kotła – przyp. red.]. Pozostałe wydatki powinny obciążać organ prowadzący placówkę – apeluje RPO.

Marcin Wiącek stwierdził, że „nieuzasadnione przerzucanie kosztów obiadów przez gminy na rodziców jest zjawiskiem powszechnym i wymagającym zmiany”.

Kolonie dla dzieci wiejskich w Warszawie 1972 rok

Tak karmili nas na szkolnych stołówkach. Herbata była nalewa...

– Jak wskazuje jeden z raportów Najwyższej Izby Kontroli, spadek liczby dzieci korzystających z obiadów szkolnych był największy tam, gdzie zrezygnowano z prowadzenia własnych stołówek. To sytuacja, w której może dochodzić do naruszenia konstytucyjnej zasady równości – podkreślił RPO.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji