Opłaca się być życzliwym? Raport naukowców z uniwersytetu SWPS nastraja optymistycznie

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Drobne uprzejmości i przyjazne gesty pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.
Drobne uprzejmości i przyjazne gesty pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Blake Wisz/unsplash.com
Badania naukowców z SWPS wykazały, że uśmiech do osoby mijanej na ulicy, miłe słowo do kolegi w pracy, czy podziękowanie kasjerowi za obsługę poprawiają nasze samopoczucie, zwiększają satysfakcję z relacji społecznych oraz motywują do kolejnych działań na rzecz innych. Z okazji Światowego Dnia Życzliwości prezentujemy wyniki badań przeprowadzonych przez uniwersytet SWPS. Dlaczego warto być bezinteresownie ciepłym, miłym i uprzejmym dla innych?

Spis treści

Czy warto być życzliwym?

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który zainicjowano w 1973 roku Stanach Zjednoczonych. Badania wykazały, że bycie miłym, ciepłym i uprzejmym wobec innych, może wpływać na nasz dobrostan i polepszać nasze samopoczucie. Nie ma zatem wątpliwości, że warto jest być życzliwym.

Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu SWPS, University of Kent i University of Bath. Wyniki opublikowano w Basic and Applied Social Psychology. 

W badaniach za bycie miłym uznano zachowanie się w sposób ciepły i przyjacielski w stosunku do innych w codziennych sytuacjach. To zwyczajne, proste gesty, jak zwrócenie się przyjaznym tonem do kasjera w sklepie, porozmawianie z sąsiadem, uśmiechanie się do obcego na ulicy.

– Co ważne, chodzi tu o miłe gesty, które nie są wykonywane dla uzyskania korzyści lub dlatego, że są społecznie oczekiwane, ale dlatego, że naprawdę chcemy, aby inna osoba poczuła się dobrze. Takie gesty są jedną z form zachowania prospołecznego. Ze względu na ich częstość i powszechność, mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia społecznego i życia jednostki – mówi pierwsza autorka badania, dr Olga Białobrzeska z Wydziału Psychologii w Warszawie Uniwersytetu SWPS.

Pomimo wielu badań na temat pozytywnych skutków praktykowania tzw. aktów życzliwości, analizowane w tych badaniach formy życzliwości były bardzo zróżnicowane. Obejmowały zarówno drobne i spontaniczne życzliwe zachowania, jak i te wymagające czasu, wysiłku czy planowania. Dlatego nie było dotąd jasne, czy samo bycie miłym wobec innych w codziennych sytuacjach, które nie wymaga dużego wysiłku czy poświęcenia, także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Bycie miłym wpływa na samopoczucie

Badaczki z Uniwersytetu SWPS sprawdziły hipotezę, że praktykowanie bycia miłym wpłynie pozytywnie na samopoczucie uczestników trzech badań. 

W pierwszym badaniu sprawdzano związek między częstością okazywania innym miłych gestów a dobrostanem uczestników podczas pandemii COVID-19. W badaniu wzięło udział 497 osób z różnych krajów europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch i Polski. 

– Pokazałyśmy, że  deklarowana przez respondentów częstość bycia miłym dla innych w okresie pandemii była pozytywnie związana z poczuciem sensu życia, zadowoleniem z siebie i relacji społecznych oraz z subiektywnym poczuciem szczęścia. Była też negatywnie skorelowana z depresją, czyli im więcej przejawów życzliwości deklarowali uczestnicy, tym mniej deklarowali objawów depresji – opisuje dr Białobrzeska.

Na podstawie tych badań nie można jednak było stwierdzić, czy zaobserwowana korelacja wynikała z pozytywnego wpływu bycia miłym na samopoczucie, czy też z innych powodów szczęśliwe osoby były bardziej skłonne do zachowania się w miły dla innych sposób. Aby to sprawdzić, przeprowadzono kolejne eksperymenty. 

5 drobnych zadań dziennie – wyniki eksperymentu

W drugim badaniu uczestnicy – łącznie 479 osób – byli proszeni o wykonanie pięciu (spośród 15) drobnych zadań w ciągu najbliższych 24 godzin. Losowo przydzielono ich do jednej z dwóch grup. W grupie eksperymentalnej wykonywali zadania związane z byciem miłym („Podczas rozmowy z bliską osobą powiem jej coś miłego”). W grupie porównawczej realizowali inne proste, codzienne zadania, niezwiązane z życzliwością („Kiedy wstanę rano, pościelę łóżko”; „Podczas przerwy w pracy rozciągnę plecy”).  Po wykonaniu tych zadań mierzono samopoczucie uczestników. 

Ponadto badanych zaproszono do dobrowolnego udziału w inicjatywie społecznej – napisania podziękowań dla pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z COVID-19. W ten sposób sprawdzano chęć uczestników do dobrowolnych działań prospołecznych. 

Wyniki badań okazały się bardzo pozytywne: uczestnicy realizujący zadania związane z życzliwością, deklarowali następnie większe poczucie sensu życia, większe zadowolenie z siebie i z relacji społecznych, a także lepszy nastrój w porównaniu z uczestnikami, którzy wykonywali inne drobne zadania. 

– Zaobserwowałyśmy też, że więcej uczestników z grupy życzliwości napisało  podziękowania dla pracowników ochrony zdrowia (69 proc. z nich) niż uczestników z grupy porównawczej (58 proc.) – opisuje psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Uczestników ostatniego z badań znów podzielono na dwie grupy. Jedni mieli przypomnieć sobie i opisać niedawną sytuację, w której byli mili wobec kogoś; drudzy przypominali sobie i opisywali neutralne interakcje społeczne. Następnie zmierzono ich samopoczucie. Jego wskaźniki, w tym poczucie sensu życia, zadowolenia z siebie, relacji społecznych i nastroju, były analogiczne do wyników poprzedniego badania. 

Bądź miły na co dzień

Przytoczone badania pokazują, że w prosty sposób możemy zmienić rzeczywistość wokół siebie. Poprzez uprzejme gesty, miłe słowa, poprawiamy swój nastrój, ale również nastrój osoby, z którą rozmawiamy.

– Zaletą interwencji polegającej na praktykowaniu bycia miłym jest to, że można ją łatwo włączyć w codzienne zachowanie. Nie wymaga wielkiego wysiłku, poświęcenia, czasu i przygotowania. Uśmiechnięcie się do kogoś lub miła rozmowa z kasjerem w sklepie może się zdarzyć każdego dnia – zaznacza dr Białobrzeska.

Życzenie komuś miłego dnia, podziękowanie za wysiłek włożony w pracę, podanie upuszczonej rękawiczki – to wszystko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto praktykować te małe gesty dla własnego zdrowia psychicznego. Zwłaszcza gdy za oknem jesień w pełni, rzadko świeci słońce, a wieczór zaczyna się już po 16.

Źródło: materiały prasowe uniwersytetu SWPS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji