Spis treści
Biznes i zarządzanie. Są już podręczniki do nowego przedmiotu
Uczniowie, którzy w zbliżającym się roku szkolnym rozpoczną naukę w I klasie szkoły średniej, będą uczyć się biznesu i zarządzania, a nie podstaw przedsiębiorczości. Zgodnie z założeniami oraz nową podstawą programową, na lekcjach ma być więcej praktycznych aspektów, dotyczących m.in. tworzenia własnego biznesu czy metod aktywnego poszukiwania pracy.
Nowy przedmiot realizowany będzie w zakresie podstawowym i rozszerzonym. W 2027 roku pierwszy raz przeprowadzona zostanie matura z biznesu i zarządzania. Ministerstwo Edukacji i Nauki zatwierdziło już podręczniki do nowego przedmiotu. Są to:
- „Biznes i zarządzanie. Podręcznik. Liceum i technikum. Część 1. Zakres podstawowy” (autorka: Ewa Kawczyńska-Kiełbasa) – Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., tytuł serii: Biznes i zarządzanie (WSiP);
- „Krok w biznes i zarządzanie 1. Podręcznik do biznesu i zarządzania dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy” (autorzy: Zbigniew Makieła, Tomasz Rachwał) – Nowa Era Spółka z o.o., tytuł serii: Krok w biznes i zarządzanie;
- „Biznes i zarządzanie. Podręcznik. Liceum i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony”, (autorka: Ewa Kawczyńska-Kiełbasa) – Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A., tytuł serii: Biznes i zarządzanie (WSiP);
- „Krok w biznes i zarządzanie 1. Podręcznik do biznesu i zarządzania dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony” (autor: Tomasz Rachwał) – Nowa Era Spółka z o.o., tytuł serii: Krok w biznes i zarządzanie.
Podręczniki do biznesu i zarządzania zatwierdzone przez rzeczoznawców
Przypomnijmy, że aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, Ministerstwo Edukacji i Nauki musi dopuścić ją do użytku. Procedura ta jest kilkuetapowa. Rzeczoznawcy wydają opinie na temat podręcznika – trzy merytoryczne i jedną językową. Opinie te mogą być pozytywne, pozytywne warunkowo lub negatywne. Jeśli opinia jest pozytywna, podręcznik trafia do użytku. To nauczyciel decyduje, jakiego podręcznika używa na lekcji i czy w ogóle chce korzystać z podręcznika.
W przypadku podręczników WSiP do biznesu i zarządzania dla zakresu podstawowego rzeczoznawcami byli: dr Daniel Stos, dr hab. Adam Szafarczyk, dr hab. Anna Cegieła. Jeżeli chodzi o zakres podstawowy i rozszerzony opinie na temat podręcznika wydawali: dr Piotr Feczko, dr hab. Adam Szafarczyk i dr hab. Magdalena Trysińska.
Podręczniki Nowej Ery oceniali z kolei: prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, dr Ewa Kozioł-Chrzanowska i prof. dr hab. Adam Noga (zakres podstawowy) oraz prof. dr hab. Adam Noga, dr Daniel Stos i dr Gabriela Olszowska (zakres rozszerzony).