Nowość w klasach mundurowych. Uczniowie mają mieć ułatwioną ścieżkę kariery w Policji. Zobacz, na czym polegają zmiany

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Szykują się zmiany dla uczniów, którzy chcą się kształcić w klasach mundurowych.
Szykują się zmiany dla uczniów, którzy chcą się kształcić w klasach mundurowych. fot. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press zdjęcie ilustracyjne
Uczniowie klas mundurowych mają mieć ułatwioną ścieżkę służby w Policji. Będą zwolnieni z testu wiedzy, a test sprawności fizycznej przejdą jeszcze w szkole. Zmiana ta tyczy się absolwentów tzw. mundurówek w roku szkolnym 2025/2026. Sprawdź szczegóły reformy.

Spis treści

Zmiany w klasach mundurowych

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), absolwenci klas mundurowych mają mieć skróconą drogę do Policji. Ustawa umożliwi im pominięcie testu wiedzy oraz przeniesie test sprawności fizycznej na poziom szkolny. Projekt nowelizacji ustawy o Policji, Prawa oświatowego oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafił do uzgodnień w środę, 27 marca.

„Zasadniczym celem proponowanych zmian jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji”, jak czytamy w uzasadnieniu projektu. Chodzi również o „stworzenie możliwości pozyskania do niej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych, takich jak Policja”.

Obecnie etaty w jednostkach Policji zostały ustalone na 108 909. Jednak stan zatrudnienia na dzień 1 marca 2024 r. wynosił 92 647 policjantów. Wakat obejmował 16 276 etatów. W ubiegłym roku do służby w Policji przyjęto 5174 osoby, natomiast odeszło z niej 9458 policjantów.

Nowe procedury dla absolwentów klas mundurowych

Nowelizacja przewiduje, że absolwenci szkół ponadpodstawowych kończących klasy o profilu mundurowym będą zwolnieni z testu wiedzy, a test sprawności fizycznej przejdą jeszcze w szkole.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) wyjaśniono, że projektowane rozwiązania mają „umożliwić zarządzanie i prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia”.

Wyjaśniono, że będą oni „zwolnieni z etapu test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają oni pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli policjanci lub instruktorzy”.

W przypadku innej grupy kandydatów, byłych funkcjonariuszy Policji, „projektodawca zakłada dla nich również odrębną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego”.

Wynika to z faktu, iż są to kandydaci posiadający już odpowiednie doświadczenie i kompetencje, jak również kwalifikacje zawodowe. Z tych też powodów projekt ustawy wobec tych kandydatów różnicuje zakres postępowań kwalifikacyjnych, mając na uwadze czas pozostawania przez nich poza służbą w Policji oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i stopień policyjny – czytamy w uzasadnieniu.

Klasa mundurowa, czyli jaka?

Projekt zawiera definicję klasy „o profilu mundurowym”. Zgodnie z nią będzie to oddział szkolny, w którym nauczanie jest zorganizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe. W szkołach publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, mogą być tworzone oddziały o profilu mundurowym.

Dopisany ust. 7 stanowi „delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania do określenia, w drodze rozporządzenia [...] programu szkolenia realizowanego w oddziale o profilu mundurowym, mając na uwadze przygotowanie do podjęcia służby w Policji, rozwijanie umiejętności przydatnych w służbie oraz kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych wśród uczniów”.

Utworzenie takiego oddziału będzie wymagało zezwolenia Komendanta Głównego Policji, udzielonego w drodze decyzji administracyjnej. W decyzji Komendant ma wskazać jednostkę organizacyjną Policji odpowiedzialną za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów.

Tworzenie klas mundurowych

Wniosek o zezwolenie na utworzenie klasy mundurowej składa „organ prowadzący szkołę, w której ma zostać utworzony ten oddział, w terminie do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność”.

Zgodnie z projektem minister właściwy do spraw wewnętrznych „określa corocznie, w drodze rozporządzenia, limit zezwoleń wydawanych na prowadzenie oddziałów o profilu mundurowym, uwzględniając potrzeby kadrowe i możliwości szkoleniowe Policji, oraz środki przeznaczone na ten cel w budżecie państwa”.

Pierwsze postępowanie rekrutacyjne do oddziałów o profilu mundurowym przeprowadza się na rok szkolny 2025/2026.

Pozwoli to na właściwe przygotowanie się szkół ponadpodstawowych do rozpoczęcia funkcjonowania oddziałów o profilu mundurowym na zasadach określonych w ustawie i w akcie wykonawczym do niej, począwszy od dnia 1 września 2025 r. – napisano w uzasadnieniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji